+ Yeni Konu aç

Konu: Gececiler Kahvehanesi...

Bu konu 347926 kez görüntülendi 2863 yorum aldı ...

Gececiler Kahvehanesi... 347926 Reviews

Konuyu değerlendir: Gececiler Kahvehanesi...

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 347926 kez incelendi.

Örneklerde yamaha hep önde olsada Biz Türk lerin kullandığı enstrüman örnekleri kıyaslamada yok.
    Yaylılar üflemeliler çoklu telliler.

ALE-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
    MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 www.abdulcelil.com
    ...----Herşeyin bir Sebebi Var----...

Ben ônceden Korg kullaniyordum,memnundum zaten biz turkler fazla Korg u tavsiye ederiz....ama Yamaha Tyros 3 kullandiktan sonra hatta tûrk sepmlerlerini ve enstrumanlarini yûkledikten sonra Korgu bir tarafa attim....attim derken ondana memnunum ama sanki yamaha enstrumanlari daha gerçek ve sesleri net,bu kesinlikle kendi dûsûncemdir ve onun için aldirmayin...ben yamahadana çok ama çoook memnunum....saygilar ve selamlar....

EsbaB, Tanerongunyzb Şu üyeler, rumeli adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Makale...

Müzik eğitiminde enstrumanların önemi.

Blok Flut...

Eskiden orta okullarda müzik dersleri vardı ve bu derslerde

her kesimden ailenin çocuğuna alabileceği ucuz bir çalgı olması taşınabilirliği ve daha bir çok açıdan

getirdiği kolaylıklar nedeniyle genellikle blok flüt tercih edilirdi.

Bir çoğumuz bu mütevazi çalgı sayesinde notalarla tanıştık.

Belkide bir çok üflemeli çalgılar eğitimi almış arkadaşlar için bir alt yapı oluşturmuştur.

Kılıfı, temizleme aracı, renkli yapıları ile hala mutlulukla anımsadığım ilk enstrumanımdır.

Mandolin...

Telli enstrumanlara ilk geçiş aşaması.

Uygun klavyesi nedeniyle gelişme aşamasındaki parmaklara daha uygun bir araç.

O gelişme aşamasındaki parmaklarımıza mandolin ile tüm diğer telli enstrumanlarla tanışma kolaylığı sağlandı.

Armonika...

Siyah beyaz tuşlarla piyanoyla tanışmanın ilk adımı.

..........

Şimdi hepsi monitörümün içinde bir hayal gibiler.

Ne dokunabiliyorum ne temizleyebiliyorum, renkleri kokuları yok.

Çocukluğum gibi düş olmuşlar bana bakıyorlar.

Not : Yine duygusala bağladım yahu. Neyse.

İyi hafta sonları...

A.Sabri Karataş 25.02.2017

EsbaB, Mehmet Uzunosmanoğlu, Orkunn, Tanerongunyzb Şu üyeler, nacib adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı nacib Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Makale...

Müzik eğitiminde enstrumanların önemi.

Blok Flut...

Eskiden orta okullarda müzik dersleri vardı ve bu derslerde

her kesimden ailenin çocuğuna alabileceği ucuz bir çalgı olması taşınabilirliği ve daha bir çok açıdan

getirdiği kolaylıklar nedeniyle genellikle blok flüt tercih edilirdi.

Bir çoğumuz bu mütevazi çalgı sayesinde notalarla tanıştık.

Belkide bir çok üflemeli çalgılar eğitimi almış arkadaşlar için bir alt yapı oluşturmuştur.

Kılıfı, temizleme aracı, renkli yapıları ile hala mutlulukla anımsadığım ilk enstrumanımdır.

Mandolin...

Telli enstrumanlara ilk geçiş aşaması.

Uygun klavyesi nedeniyle gelişme aşamasındaki parmaklara daha uygun bir araç.

O gelişme aşamasındaki parmaklarımıza mandolin ile tüm diğer telli enstrumanlarla tanışma kolaylığı sağlandı.

Armonika...

Siyah beyaz tuşlarla piyanoyla tanışmanın ilk adımı.

..........

Şimdi hepsi monitörümün içinde bir hayal gibiler.

Ne dokunabiliyorum ne temizleyebiliyorum, renkleri kokuları yok.

Çocukluğum gibi düş olmuşlar bana bakıyorlar.

Not : Yine duygusala bağladım yahu. Neyse.

İyi hafta sonları...

A.Sabri Karataş 25.02.2017
    Sabri kardeşim, yine meseleyi çok güzel betimlemişsin.

Benim de ilk olarak müzikle tanışmam ; 1960'larda ilk mektep 4. sınıfta , Elazığ'da iken mandolin ile olmuştur. Hiç unutmuyorum ; mandolin hocam Osman adında bir bando yüzbaşısı idi. Eğer yaşamıyor ise Allah rahmet eylesin. Şimdi şimdi anlıyorum adam çok iyi bir öğretmen idi. Mandolinden sonra beni kemana geçirmek istemişti ama ben o çocuk aklımla kabul etmemiştim. Çünkü ben gitar çalmak istiyordum.

Adamcağız o zaman anama babama demiş ki ; " Yahu bu çocuk gitarı zaten çalar. Bırakın ona kemanı öğreteyim". Ama ne mümkün. Ben gitar sevdam yüzünden bunu kabul etmemiştim. Bilahare gitar çalmağa başladım. Ta ki 80'lerin başına kadar. Sonra bilmiyorum ne oldu ise oldu ; sanki gökten vahiy indi ve ben bir hevesle tuşlu enstrümana geçtim. Gitar defterini orada kapattım. Yani nereden nereye..

EsbaB, Orkunn, Tanerongunyzb Şu üyeler, Mehmet Uzunosmanoğlu adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / Antelope Pure2 / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro

Sağ ol arkadaşım.

Ne mutlu bana ki bu forum sayesinde

sizler gibi duygularımı paylaşabileceğim güzel müzisyen arkadaşlar edindim.

Artık müzik adına bir şeyler yazarken yanlış anlarlar mı diye endişe etmiyorum.

Burada geçirdiğim zaman içerisinde paylaştığım duygu ve düşüncelerime ön yargısız yaklaşan dostlarım oluştu.

Gitar piyano ne fark eder ki zaten hepsi diğer insanlara ulaşabilmek için kullandığımız araçlar değil mi.

Yanıtın için teşekkür ederim.

EsbaB, Mehmet Uzunosmanoğlu, Sativus, Tanerongunyzb Şu üyeler, nacib adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Tü - tü - tü.. Blok flüte böyle üflüyorduk değil mi? :=) Blok flütle ilk tanışma zamanlarımı hayal meyal hatırlıyorum. Sol elimi aktif olarak kullanmadığım için, flütü çalmakta zorlanmıştım başlangıçta. Pratik yaptıkça sol elimin geliştiğini hatırlıyorum. Artık sağ elimin parmakları gibi güçlü hareket ettirebiliyordum, hızlı geçişler yapabiliyordum sol elimle.

Ortaokuldayken belki 2-3 sene, farklı farklı öğretmenlerle ders işledim. Ritmlerden notalara kadar birçok şey anlatmışlardı. Hatırladığım tek şey, hocanın 9/8 ritmini batılı bir bateriste çaldırmaya kalksan bocalar dediğiydi. Ülkemle gurur duymuştum. Bizim çaldığımızı başkaları çalamıyor diye... Hiçbir şey anlayamadan tamamladım o yılları. Neden bilemiyorum. Kafam hiç basmıyor denir ya. İşte benim de bir matematik bir de müzik dersine kafam hiç ama hiç basmadı. Bağlantılı dersler olabilirler mi?

EsbaB, Mehmet Uzunosmanoğlu, nacib Şu üyeler, Sativus adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Nektar Impact GX49, AMD Ryzen 3 1200 8GB Pc

Blok flüt için benim ne nefesim yeterdi, nede parmak aralıklarım

Kemik yapım biraz sert olduğu için biraz da kısa sayılır cinsten olan parmaklarım pek fazla açılmazdı ki halen öyle

O yüzden yanlış çalanların nereye basması gerektiğini söylesemde çalamazdım ama klavyeye elim yatkındı, ilk okulda küçücük bir mini orgum vardı "daha dün annemizin...." diye çalardım. kısa sürede bozulunca lise 2 ye kadar hiçbir enstrüman deneme şansım olmadı. Lisede yine eskisinden biraz daha büyük bir çocuk işi org edindim, " Bu sefer " haydi söyle" "Hani kuşlar ağaçlar" ve "çarşambayı sel aldı" ile devam etmişken tekrar ayrılık başladı taa ki 2013 te midi klavye alana kadar.

Bu sefer de sesleri beni tatmin edecek vst bulamadığım için halen kenarda bekler vaziyette

Ne kontakt / halion kurabildim, nede satın alabilim...

Bu aralar 1000 TL civarlarında bir org almak için klavyemi satayımmı diye düşünmeye başladım, hayırlısı artık...

Mehmet Uzunosmanoğlu, nacib, Tanerongunyzb Şu üyeler, EsbaB adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu EsbaB tarafından (26 Şubat 2017 Saat 23:26 ) değiştirilmiştir.
    Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
    MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 www.abdulcelil.com
    ...----Herşeyin bir Sebebi Var----...

Sevgili @Sativus mesajını buraya aktarıyorum :

"İşin bu rakamlara çıkabildiğini hiç bilmiyordum. Mehmet Abi, böyle çılgın sistemler olmasa bile dönüştürücüsünden hoparlörüne üst seviye bir sistemden müzik dinlediniz mi hiç? Çok merak ediyorum nasıl bir duyum elde ediliyor diye. Tabi ses nasıl anlatılırsa artık.. Bir şey var ki milyonlar harcıyor adamlar. Bu arada konu çok dağılır derseniz bizim kahveye yazabilirsiniz abi oraya gelebilirim."

En son BL Müzik'de dinledim. SPL Director DAC + Roksan Integrated Amp + PMC Twenty serisi bir hoparlör ile dinlemiştim. Hakikaten mükemmel idi. Ancak bu söylediğim set-up çok ciddi bir para. Bu arada dinlediğim oda da gerçek anlamda akusik düzenlemesi olan bir oda idi.

Bu noktada şunu söyleyebilirim : Ben minimalist bir yaklaşımla sahip olduğum ; Antelope Pure2 + SPL Phonitor Mini + ATH-M50x üçlüsü ile yukarıda bahsettiğim kombinasyona yaklaşık bir sound elde ettiğimi belirtebilirim. Üstelik üçte bir fiyatına...

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / Antelope Pure2 / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro

@Mehmet Uzunosmanoğlu foruma pek giremedim, iyi geceler abi. Herkese iyi geceler bu arada...

Kulaklığınız, ses kartınız ve kulaklık amfinize kıyasla daha düşük bir seviye ekipman değil mi Mehmet Abi? Buna rağmen nasıl o kadar iyi bir sonuç alabiliyorsunuz? Bu işin sırrı kulaklık veya hoparlörden ziyade, sesin çok kaliteli dönüştürülmesi midir? Hifi bir kulaklığa geçiş yapsanız, sonuçlar bambaşka mı olur, yoksa fark o kadar da değişmez mi acaba? Bi Bu arada kulaklığınızı küçümsüyormuşum gibi olmasın, anlaşılmıştır umarım

Nektar Impact GX49, AMD Ryzen 3 1200 8GB Pc

Alıntı Sativus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Mehmet Uzunosmanoğlu foruma pek giremedim, iyi geceler abi. Herkese iyi geceler bu arada...

Kulaklığınız, ses kartınız ve kulaklık amfinize kıyasla daha düşük bir seviye ekipman değil mi Mehmet Abi? Buna rağmen nasıl o kadar iyi bir sonuç alabiliyorsunuz? Bu işin sırrı kulaklık veya hoparlörden ziyade, sesin çok kaliteli dönüştürülmesi midir? Hifi bir kulaklığa geçiş yapsanız, sonuçlar bambaşka mı olur, yoksa fark o kadar da değişmez mi acaba? Bi Bu arada kulaklığınızı küçümsüyormuşum gibi olmasın, anlaşılmıştır umarım
    Sevgili @Sativus ,

Evet kulaklığım biraz geride kalıyor. Ama ATH-M50x o kadar da kötü bir kulaklık değil esasında. Ben şu anda onunla alınabilecek maksimum verimi aldığımı düşünüyorum. O da beni idare ediyor açıkçası. Keşke bir HD800'üm olsa. Lakin çok para. Bir de iyi kulaklıklar hep open-back yapıda oluyorlar. Ben gecenin 01'inde , 02'sinde open-back kulaklık kullanırsam , herhalde komşularla biraz papaz olurum. Bu durum da beni engelliyor açıkçası.

Bu işin sırrı tabii ki öncelikle sesin çok iyi dönüştürülmesinde yatıyor. Çok iyi dönüştürücü ; bu işin olmazsa olmazı ve temeli zaten. Ayrıca ; eğer kulaklık ile dinleme yapılıyorsa kaliteli bir kulaklık amplisi bu işin ikinci şartını oluşturuyor. Eğer bu iki şart sağlanabilirse ; 800-1000.-TL fiyat aralığındaki ortalama bir kulaklık insanın işini rahatlıkla görüyor diyebilirim . İyi bir kulaklık için ise 4000-5000.-TL'yi gözden çıkarmak lazım.

Sativus Şu üyeler, Mehmet Uzunosmanoğlu adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler: