+ Yeni Konu aç
Sayfa 10 Toplam 10 Sayfadan BirinciBirinci 12345678910
Toplam 91 adet sonuçtan sayfa başı 98 ile 98 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Müzik Teknolojileri Forum Üyeleri Ortak Çalışmaları

Bu konu 17405 kez görüntülendi 97 yorum aldı ...

Müzik Teknolojileri Forum Üyeleri Ortak Çalışmaları 17405 Reviews

Konuyu değerlendir: Müzik Teknolojileri Forum Üyeleri Ortak Çalışmaları

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 17405 kez incelendi.

Dostlar Merhaba,

Kısa bir süre önce @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hocamın forumda paylaştığı "Nothing Else Matters" senfoni yorumunu (vokalli) elimden geldiğince mix/mastering yapmaya çalıştım.
    Altyapı zaten harika, sadece arada altyapı ile vokal arasında dengesiz gelen seviyeler vardı. Böylesine güzel bir çalışma, daha güzel duyulsun diye düşünerek çorbaya biraz tuz ben atayım dedim

Aslında ben bu çalışmaya tam olarak bir "ortak çalışma" gözüyle bakamıyorum. Zira benim katkım minimum düzeyde. @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hocam burada benim paylaşmamı rica ettiği için paylaşıyorum

Bu benim hazırladığım hali:
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Bu da @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hocamın paylaştığı hali:

Yaptığım işlemlere gelirsek:

1- Altyapı kanalı bir bütün olarak bana ulaştı, o yüzden enstrümanlar arasında herhangi bir denge işlemi yapmadım.
    -Gain otomasyonu ile volume dengesini düzenledim.
    -Çok az bir miktar compresor uygulayarak dengeyi biraz daha sağlama aldım.
    -Küçük miktarlarda EQ müdahalesi yaptım.
    -Son olarak FX Send yöntemi ile küçük bir miktar "Arena" reverb uyguladım.

2- Vokal kanalı zaten daha önce işlenmiş olduğu belli, zira 180 Hz civarı Low-cut yapılmış, nazal frekanslar kırpılmış, gayet temiz geliyordu.
    - Bir miktar sibilans problemi var, de-esser uygulayınca kötü oldu, o yüzden mecburen bu halde bıraktım.
    - Az bir miktar kompresor ile peak yapan bölgeleri sıkıştırdım.
    - Otomasyon yardımıyla sadece bir yerde efekt amaçlı ping-pong delay uyguladım. Hoşuma gitti
    - FX Send ile çok küçük miktarda (altyapıda kullandığım FX kanalına) Arena reverb uyguladım. Yine ikinci bir FX Send yöntemi ile "Plate Reverb" uyguladım.

3- Parçanın bütününe;
    - Çok hafif stereo enhancer uyguladım (%120 idi sanırım).
    - Limiter ile genel ses seviyesini kontrollü bir şekilde yükselttim (radio-ready olması için).

saygılar,
    Tezcan

Cho®dSolo, EsbaB, Mehmet Uzunosmanoğlu, wade21, windman1981 Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | Yamaha MOX6 | Esi Aktiv 05 Ref. Monitor | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Herkese selam. Tezcan hocam sağolsun mix konusunda kıymetli vaktini benim için harcadı. Emeklerine sağlık, harikasın hocam. Teknik konulardan çok anlamam ama duyduğum albüm kaydı gibi tertemiz. Defalarca dinledim. Maksadımız iyi işler yapabilmek ve dinletebilmek. Desteğin için tekrardan çok teşekkür ederim.

tezcankoray Şu üyeler, windman1981 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Muhteşem olmuş, ellerinize sağlık.

tezcankoray Şu üyeler, Can adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    RME UFX+/JBL LSR305-DT770Pro(80)-CR4/JZ V11-NT2A-TT1/Goldmike MK2/VoicePlay Acoustic/Vovox cables/Bağlama/Gitar

Dostlar Merhaba,

Yine ortak bir çalışma ile karşınızdayız @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hocamın altyapısını hazırladığı Barış Manço'nun "Gibi Gibi" parçasında bir ortak çalışma yaptık.

Hatırlamayanlar için, @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hocamın hazırladığı altyapı:

Bu altyapıya, sıfırdan davul partisyonu yazdım, üstüne de distortion gitar partisyonu çaldım. Vokalleri de kaydedip, mix & mastering yaptım.

Eleştiri ve önerilerinizi eksik etmezseniz sevinirim.

Davul: Ez Drummer 2
    Gitar: Washburn wr154, amfi simulasyonu kullandım
    Windman 1981 Altyapı: Yamaha S970
    Diğer ekipmanlar imzamda bulunanlar...

İlk defa bu sefer stock pluginler dışında plugin denedim ve bu olay mix süremi acayip arttırdı (şu mu iyi, bu mu iyi derken baya deneme yanılma yaptım

Fabfilter Pro Q
    Nomad Factory plugin'leri

Edit: Youtube linki:

Saygılar,
    Tezcan

averen, Cho®dSolo, EsbaB, gunayahmet, Mehmet Uzunosmanoğlu, nacib, Sativus, Tanerongunyzb, wade21, windman1981, yiğit alkan Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu tezcankoray tarafından (09 Mart 2017 Saat 17:59 ) değiştirilmiştir.
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | Yamaha MOX6 | Esi Aktiv 05 Ref. Monitor | ATH-M50x

Dostlar Merhaba,

Yine bir ortak çalışma ile karşınızdayız @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hocamın altyapısını hazırladığı "İntizar" parçasına vokal yaptık.

Şirketten bir arkadaş eşlik etti. Altyapıyı komple bütün olarak aldım, sadece üstüne vokal miksi yaptım. Vokal miksinde çoğunlukla Waves pluginleri ve Cubase stock plugin'lerini kullandım.

Öncelikle @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hocamın hazırladığı altyapı:

Bu da vokalli final miksi:

Saygılar,
    Tezcan

averen, Cho®dSolo, Tanerongunyzb, wade21, windman1981 Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

TezcanKoray üstadım. Emekleriniz için sizlere çok teşekkür ediyorum. Harika bir çalışma olmuş. Dinlerken çok keyif aldım. Hafta sonu görüşmek üzere. Selamlar.

tezcankoray Şu üyeler, windman1981 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler: