NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 1133 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuçtan sayfa başı 20 ile 22 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Cubase, Pro Tools, Logic… Hangisi?/Bora Uslusoy

Bu konu 6646 kez görüntülendi 21 yorum aldı ...

Cubase, Pro Tools, Logic… Hangisi?/Bora Uslusoy 6646 Reviews

Konuyu değerlendir: Cubase, Pro Tools, Logic… Hangisi?/Bora Uslusoy

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 6646 kez incelendi.

Hocam ben 7.5 ile arasında çok büyük bir fark görmedim. Ufak bir fark var. Bence kötü yanı 512 den sonra yeni asio sürücülerini kullanamıyorsun. Ben 7.5'de 1024 de kullanıyordum. Bu yüzden de benim için birşey farketmedi. Sadece 8 ile ilgili bir beklentim vardı oda Ableton'daki gibi freeze ettiğimiz kanalları kopyala yapıştır yapamıyorsun. Bu yüzden herseferinde yeniden unfreeze et aranjeyi yap yeniden freeze et ile uğraştırıyor. İnşallah yakında bunuda çözerlerse benim için cubase tamam

Hocam, gelenekleri bozalım ve kullanıcı dostu bambaşka bir yazılım olan FL Studio'yu da deneyelim derim ben. Cubase ve pro tools kullanıcıları senelerdir bu programları kullandıklarından alışkanlıkları değiştirmek haklı olarak çok zor oluyor. Biliyoruz ki Daw'lar arasında pek bir fark yok. Arayüz ve kullanım kolaylığı esas etken. Şahsen Cubase'de kullandım, pro tools'da. Ama fl studio'da kafamdaki müziği programın ayrıntılarıyla uğraşmadan çok kolay biçimde projelendirebiliyorum. Evet, bu da benim kullanım alışkanlığımdan olabilir ama örneğin cubase 5'de program hatası, çökmesi, donması nedeniyle proje kaybettiğim çok oldu. Mesela cubase 5'in açılıp arayüzüne ulaşmam neredeyse 2 dk'nın üzerinde bir zaman geçince gerçekleşiyordu. Aynı sistemde fl studio veya studio one'ın açılışı göz kırpması kadar. Şak diye açılıp hemen projeye odaklanıyorum. Cubase'de bu yok. Kaliteli bir program olmasına rağmen kullanıcı dostu değil. Şimdiki sürümlerini kullanmadığımdan bilmiyorum belki düzelmiştir ama stabilite ve kullanılabilirlik çok önemli. Studio one ile birlikte FL studio'nun önümüzdeki yıllarda sektör standartı olma şansı çok yüksek. Tabii, bunların hepsi benim görüşüm, yanlışım varsa zaten düzeltirsiniz. teşekkürler.

Alıntı cndncr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam, gelenekleri bozalım ve kullanıcı dostu bambaşka bir yazılım olan FL Studio'yu da deneyelim derim ben. Cubase ve pro tools kullanıcıları senelerdir bu programları kullandıklarından alışkanlıkları değiştirmek haklı olarak çok zor oluyor. Biliyoruz ki Daw'lar arasında pek bir fark yok. Arayüz ve kullanım kolaylığı esas etken. Şahsen Cubase'de kullandım, pro tools'da. Ama fl studio'da kafamdaki müziği programın ayrıntılarıyla uğraşmadan çok kolay biçimde projelendirebiliyorum. Evet, bu da benim kullanım alışkanlığımdan olabilir ama örneğin cubase 5'de program hatası, çökmesi, donması nedeniyle proje kaybettiğim çok oldu. Mesela cubase 5'in açılıp arayüzüne ulaşmam neredeyse 2 dk'nın üzerinde bir zaman geçince gerçekleşiyordu. Aynı sistemde fl studio veya studio one'ın açılışı göz kırpması kadar. Şak diye açılıp hemen projeye odaklanıyorum. Cubase'de bu yok. Kaliteli bir program olmasına rağmen kullanıcı dostu değil. Şimdiki sürümlerini kullanmadığımdan bilmiyorum belki düzelmiştir ama stabilite ve kullanılabilirlik çok önemli. Studio one ile birlikte FL studio'nun önümüzdeki yıllarda sektör standartı olma şansı çok yüksek. Tabii, bunların hepsi benim görüşüm, yanlışım varsa zaten düzeltirsiniz. teşekkürler.
    FL Studio; Pro Tools, Logic, Cubase gibi endüstrinin önde gelen programları ile karşılaştırlamayacak bir program. Bunların yanında hem tasarım, hem de diğer özellikleri itibariyle vasat bir program kalıyor. Belki 200-300 yıl sonra endüstri standartı olur. Ama önümüzdeki 10-15 yıl için böyle bir durum söz konusu bile değil. Tabii burada sektörü ne olarak düşündüğünüz de önemli. Beat yapan rapçiler mi? Yoksa senfoni bile kaydeden, film müzikleri yapan, Dünya müzik piyasasına iş yapan kişiler mi?

Cubase'de yaşadığınız problemler ise korsan programla alakalı şeyler. Yoksa programın otomaik kaydetme özelliği var. Projeniz hata verse, bilgisayarınız o an kafayı yiyip kapansa bile tekrar başlattığınızda en son alınan yedekten devam edebiliyorsunuz.

Ses Mühendisi / Eğitmen / Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Alıntı Kerem Çelik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    FL Studio; Pro Tools, Logic, Cubase gibi endüstrinin önde gelen programları ile karşılaştırlamayacak bir program. Bunların yanında hem tasarım, hem de diğer özellikleri itibariyle vasat bir program kalıyor. Belki 200-300 yıl sonra endüstri standartı olur. Ama önümüzdeki 10-15 yıl için böyle bir durum söz konusu bile değil. Tabii burada sektörü ne olarak düşündüğünüz de önemli. Beat yapan rapçiler mi? Yoksa senfoni bile kaydeden, film müzikleri yapan, Dünya müzik piyasasına iş yapan kişiler mi?

Cubase'de yaşadığınız problemler ise korsan programla alakalı şeyler. Yoksa programın otomaik kaydetme özelliği var. Projeniz hata verse, bilgisayarınız o an kafayı yiyip kapansa bile tekrar başlattığınızda en son alınan yedekten devam edebiliyorsunuz.
    Hocam vasat olduğunu söylemişsiniz bunu biraz açabilir misiniz? Gerçekten öğrenmek için soruyorum. Deneme fırsatı buldunuz mu? Ben 10 yıldır fl studio kullanıcısıyım. Fruityloops 3'den beri kullanırım. Bu programı kullanırken cubase, pro tools kullanma ihtiyacı hissetmedim. Bu programda yapamadığım bir aktivite yok. Film müziği, enstrumantal besteler hazırlıyorum. Lisansım var ve bu program ömür boyu ücretsiz güncelleme gibi güzel bir özellik sunuyor ancak Ses kalitesi diğerlerinden 1 tık daha düşük. Studio one artist'de aynı natural ses daha parlak ve hacimli geldi. Otomasyon yazımı biraz daha zahmetli. Miks paneli daha gelişmiş olabilir. İki davul ritmi işaretleyip beat yaparak müzik yaptığını zanneden serserimsi tipler nedeniyle bu programın karizması yerlerde. Ciddi işler yapan dünya standartındaki studyo veya yapımcılar bu gibi nedenlerden pek kullanacak gibi durmuyor. Ben de Bu gibi sebeplerden dolayı 1 senedir yeni bir daw arayışı içindeyim. Galiba studio one lisansı alacağım, ikisini bir arada kullanacağım. Cubase konusunda ise kullandığım korsandı ama forumlarda lisanslı kullanıcıların da benzer sorunlar yaşandığını okudum. Ama cubase 7 kullanmadım düzelmiş olabilir. o yüzden denemek lazım aslında.

Bir de, Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... 2014 yılında kullanıcıların oylarıyla seçilmiş sıralama mevcut. İlk 10'a dikkat.

Benim işimin temeli kayıt, mix ve mastering'den oluşuyor. 3 büyük DAW'da olduğu gibi rahat ve esnek ses kayıt yapamayacaksam, AUX'lar açıp aralarında oynamalar yapıp, bu AUX'lardan bazılarını farklı şekilde işleyemeyeceksem, herhangi bir iş yaparken bana zaman kazandıracak özellikler sunmuyorsa vs benim için vasat kalıyor. Bu yüzden ilk yazdığım yorumda senfoni kaydından örnek vermiştim.

Ben Pro Tools ve Logic'den önce FL 9 ve 10'da kullanmıştım. Ama benim isteklerime uyan bir yazılım değildi.

Ses Mühendisi / Eğitmen / Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Ben yakın zamana kadar (1 ay önce Mac alana kadar) Cubase5 kullanıyordum. Windows'mu Mac'mi kararsızlığımın başlarında Windows'ta kalmayı seçip Studio One'a geçmeyi düşünmüştüm. Hatta az kalsın alıyordum. Studio One'ın kısıtlı "Free" sürümünü bir hayli kurcaladıktan sonra Cubase'den soğumuştum açıkçası. Ama sonra Windows'tan vazgeçerek Mac'te karar kılıp en kısa sürede edinince de, bu bilgisayarı kullanıyorken Logic Pro X kullanmak en doğrusu, bari bilgisayarın hakkını verelim dedim ve kullanmaya başladım. Cubase'le başlayıp, Studio One'a kısacık bir süre göz kırptıktan sonra Logic'e alışmak benim için sandığımdan daha kolay oldu. Kullanmaya başladığım ilk ay içerisinde hiç zorlanmadan bir filmin müziğinin kayıtlarını alıp mixini yaptım. Demo kayıtlar, öylesine çalışmalar bir yana dursun, ciddi bir "iş" yapıyor olmak kullandığımız araca, gerece, yazılıma vs. daha fazla bağlanmamıza neden oluyor.

Vel-hasıl, şu süreçte Logic Pro X benim için bir numara olmuş durumda. Hiç pişman değilim ve eski DAW'ları elim, gözüm, kısacası hiç bir alışkanlığım aramıyor.

Apple MD388TU/A Quad Core İ7 8GB-500GB SSD | Logic Pro X

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Bu mesajı daha yeni gördüm..
    Şöle bir örken vereyim, bir Cubase 7.5 projesinde bir Hepsinde full plug-inler, grup kanalları va. ile Omnisphare, bir Add. Drums, bir Hallion 5 ve bir trillian vst si yanında 5-6 stereo audio kanalı ile çalışırken VST leri freze etmeden projeyi bitirmem mümkün olmuyordu..
    Cubase 8 de aynı konfigürasyon Vst performans da %25 in üzerine çıkmıyor, averaj ise %10 larda.. Ancak VST ilk girdiği zaman VST performansı bir peak yapıyor.
    Bufferim de normalde 256 da kalır, bu konumda 6.2 ms latency oluşuyor, melodyn açarsam 512 ye, çok uzun bir dosyayı melodyn ile çalıştırıyorsam da 1024 e alıyorum.
    Ancak bende eskiden beri oluşan, proyeji save edip, beklemeden kapatıp, gene beklemedem cubase den çıkarsam, cubase in kendisini kapatması sorunu devam ediyor.

Alıntı cndncr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sistemim mac olduğunda kesinlikle logic, windows'sa studio one derim.
    Dostum bu konu alışkanlıkla alakalı bence. studyoda mac-logic kullanıyoruz, bi türlü alışamıyorum. windows ve cubase ikilisindeki gibi her menüyü detaylı istediğim şeyi yerli yerinde bulamıyorum. misal logicte 50 kanal bi proje var, içlerinden solo ve ritmleri seçip dinlemek istiyorum, tek tek solo yaptıktan sonra eski normal haline döndürmek istediğimde yine tek tek işaretlerini kaldırmak zorunda kalıyorum, cubase'de bu iş tek bi düğme ile halloluyor, yani en üstteki M'ye basınca bütün kanallar mute olsun, S'ye basınca Solo seçilenlerin önceliği kalkıp eski haline dönsün, bu kadar basit. Ayrıca sibiliant otomasyonlarını da çoğaltmak mümkün, V şeklinde bi gain otomasyonu yazıyorum, sibiliant olan noktalara tık tık yapıştırıyorum, budur yani olay, apple'ın tasarımları güzel tamam da kullanımı bana hitap etmiyor, millet apple özentisi diye onları memnun etmek için kullanmak da istemiyorum. Daw konusu da dediğim gibi alışkanlık, studio one'ı da bi süre kullandım, yine de cubase'e tercih etmek için bi sebep göremiyorum, kısmetse önümüzdeki aylar içinde 8i de alıp işime bakcam

UAD Apollo Twin/WARM Audio WA87/Rode NT5 St./Yamaha NS10m/AKG k612 & DT770

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dostum bu konu alışkanlıkla alakalı bence. studyoda mac-logic kullanıyoruz, bi türlü alışamıyorum. windows ve cubase ikilisindeki gibi her menüyü detaylı istediğim şeyi yerli yerinde bulamıyorum. misal logicte 50 kanal bi proje var, içlerinden solo ve ritmleri seçip dinlemek istiyorum, tek tek solo yaptıktan sonra eski normal haline döndürmek istediğimde yine tek tek işaretlerini kaldırmak zorunda kalıyorum, cubase'de bu iş tek bi düğme ile halloluyor, yani en üstteki M'ye basınca bütün kanallar mute olsun, S'ye basınca Solo seçilenlerin önceliği kalkıp eski haline dönsün, bu kadar basit. Ayrıca sibiliant otomasyonlarını da çoğaltmak mümkün, V şeklinde bi gain otomasyonu yazıyorum, sibiliant olan noktalara tık tık yapıştırıyorum, budur yani olay, apple'ın tasarımları güzel tamam da kullanımı bana hitap etmiyor, millet apple özentisi diye onları memnun etmek için kullanmak da istemiyorum. Daw konusu da dediğim gibi alışkanlık, studio one'ı da bi süre kullandım, yine de cubase'e tercih etmek için bi sebep göremiyorum, kısmetse önümüzdeki aylar içinde 8i de alıp işime bakcam
    Sonuna kadar katılıyorum. Örneğin ben fl studio kullanıcısıyım. Bu programdan ne kadar hazzedilmese de benim açımdan windows neyse, bu program da öyle. Yanında studio one kullanıyorum, o da gayet güzel bir program ama fl studio'da kazandığım alışkanlıkları vermiyor. Örneğin aynı kanala birden fazla partisyon yazacağım zaman fl studio'da bunu iki tıklamayla hallediyorum. FL'deki otomasyon kolaylığını zannedersem bir tek cubase'de gördüm.. Mesela şarkı sonunda fade out veya şarkının bazı bölgelerinde tempo değişkenlikleri yapacaksam rec tuşuna bastığım anda mikserdeki her değişimi kaydedebiliyorum. Bunun tek kötü yanı, sektör standartı olmuş o 3 büyük yazılımın ses kalitesini fl studio'da alamıyorum. mesela, addictive drums'ı her iki daw'da açıyorum ve ses farklarına bakıyorum, studio one'da gümbür gümbür ama fl'de yan odadan çalıyormuş hissi var. tabii bu fark çok ince, hassas kulağa sahip olanlar algılayabilir. Gel gelelim yılların alışkanlığından olsa gerek fl studio'suz yapamıyorum ve bu yüzden iki daw kullanmak zorunda kalıyorum. Studio one'a tam alıştığımda fl biter benim için. Gayet güzel bir daw studio one. Gelecek sürümlerinden de baya umutluyum. Demek istediğim bu yazılım konusu tamamen alışkanlık meselesi. Olay onu kullanan kişinin yeteneklerinde bitiyor.