NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 917 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 9 ile 9 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Nedir bu VST

Bu konu 9418 kez görüntülendi 8 yorum aldı ...

Nedir bu VST 9418 Reviews

Konuyu değerlendir: Nedir bu VST

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 9418 kez incelendi.

Ogretici Nedir bu VST

Nedir bu VST | Kim tarafından geliştirilmiştir?
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... Virtual Studio Technology (yaygın kullanımıyla VST), ses sentezleyici ve ses efekt eklentilerinin editör yazılımları ve sabit disk kayıt sistemleri ile kullanılabilmesini sağlayan, gerçek zamanlı işlem yapabilen bir arayüz standartı. Müzik sektöründe önemli bir yer tutan teknoloji Steinberg tarafından geliştirilmiştir.

En önemli katkısı nedir?
    VST ve benzeri bazı teknolojiler, geleneksel kayıt stüdyolarında kullanılan donanımların yaptıkları işlerin, yazılımlar tarafından, sayısal ortamda yapılabilmesine olanak sağladı.
    Kaça ayrılır?

Bir tür yazılım modülü olan VST’ler enstrüman ve efekt eklentileri olarak ikiye ayrılır.
    VST Enstürmanlar
    VST enstrümanlar veya yaygın kullanımıyla VSTi’ler (VST Instrument), eş zamanlı ses sentezleyen veya örneklenmiş sesleri kullanan enstrüman eklentileridir. Sanal sentezleyici cihazlar ve örnekleyiciler önemli VSTi türleridir.
    VST Efektler
    VST efektler dijital ses kayıtlarını kendi özellikleri doğrultusunda işleyip dönüştüren eklentilerdir. Eko (reverb), geciktirme (delay), dengeleyici (equalizer veya EQ) eklentileri gibi birçok tür istenen sonuca göre kullanılabilir.

VST’yi Kullanabilen Bazı Yazılımlar
    Paylaşıma açık ve açık kaynaklı yazılımlar
    • Minihost
    • Rosegarden
    • Audacity
    • ModPlug
    • Ardour

Ücretli yazılımlar
    • Steinberg – Cubase
    • Steinberg – Nuendo
    • Steinberg – WaveLab
    • Ableton Live
    • Sonar
    • FL Studio
    • Reaper
    • Orion
    • Acoustica – Mixcraft ve Beatcraft
    • TC Spark
    • Bias Deck
    • Bias Peak
    • Adobe Audition

Müzik Teknolojileri Forumlarındaki İçeriğindeki Benzer Konular:
    EsbaB Şu üyeler, Cho®dSolo adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

vst enstrumanlar üzerine yorumlar...

Bu aralar vst enstrumanları kullanarak müzik ürettiğim için arkadaşların bu konuda yaptıkları tanıtım çalışmalarını ilgi ile izliyorum.
    Ara sıra ben de katkıda bulunmak istesem de bakıyorum ki bana sıra gelene kadar onu bir arkadaş tanıtmış oluyor zaten.
    Çoğu birbirinden güzel ve yeterli yazılımlar olduğundan ne kullanıldığından ziyade nasıl kullandığının önemli olmaya başladığını düşünüyorum.

Genellikle klavye yolu ile kullanıldıkları için öncelikle klavye performansınızın yeterli olması gerekiyor.
    Yoksa özellikle solo uygulamalarda "Allah allah ben de çalıyorum ama doğru ve gerçekçi soundlar elde edemiyorum" sonucuna geliyorsunuz.

Daha da önemlisi kullandığınız vst enstrumanların performansı, müzikal eğitim ve deneyimlerinizle doğrudan ilgili...

Cho®dSolo, ermanturkoz, EsbaB, okidoz Şu üyeler, nacib adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı nacib Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vst enstrumanlar üzerine yorumlar...

Bu aralar vst enstrumanları kullanarak müzik ürettiğim için arkadaşların bu konuda yaptıkları tanıtım çalışmalarını ilgi ile izliyorum.
    Ara sıra ben de katkıda bulunmak istesem de bakıyorum ki bana sıra gelene kadar onu bir arkadaş tanıtmış oluyor zaten.
    Çoğu birbirinden güzel ve yeterli yazılımlar olduğundan ne kullanıldığından ziyade nasıl kullandığının önemli olmaya başladığını düşünüyorum.

Genellikle klavye yolu ile kullanıldıkları için öncelikle klavye performansınızın yeterli olması gerekiyor.
    Yoksa özellikle solo uygulamalarda "Allah allah ben de çalıyorum ama doğru ve gerçekçi soundlar elde edemiyorum" sonucuna geliyorsunuz....
    Aynen abi, al bendende o kadar. +

ALE-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

nacib Şu üyeler, EsbaB adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
    MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    ...----Herşeyin bir Sebebi Var----...

Önemli olan bir şeyde şu; VSTi aslında varolan enstrumanı dijital ortamda kromatik piyano tuşlarına indirgeyen programlar, burada maharet o enstrumanı düşünebilmekte, siz bunu piyano tuşlarıyla tetikleyerek çalıyorsunuz ama klavyeci kafasında değil de o an kullandığınız VSTi hangi enstrumansa onu çalan kişi gibi düşünmelisiniz yoksa ortaya yavan bir şey çıkar. Bir de ince detaylarına hakim olmak lazım, gerçekten kafa yorulursa ve uğraşılırsa , bazı programlar için konuşuyorum ortaya çok gerçekçi sonuçlar çıkabilir.

EsbaB, Mehmet Uzunosmanoğlu, nacib Şu üyeler, okidoz adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Müzik

Alıntı okidoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Önemli olan bir şeyde şu; VSTi aslında varolan enstrumanı dijital ortamda kromatik piyano tuşlarına indirgeyen programlar, burada maharet o enstrumanı düşünebilmekte, siz bunu piyano tuşlarıyla tetikleyerek çalıyorsunuz ama klavyeci kafasında değil de o an kullandığınız VSTi hangi enstrumansa onu çalan kişi gibi düşünmelisiniz yoksa ortaya yavan bir şey çıkar. Bir de ince detaylarına hakim olmak lazım, gerçekten kafa yorulursa ve uğraşılırsa , bazı programlar için konuşuyorum ortaya çok gerçekçi sonuçlar çıkabilir.
    Orkan'cığım çok doğru söylüyorsun da bu gerçek hayatta çok mümkün olmuyor maalesef. Örneğin bir gitaristin , bir saksofonistin vs. gerçek anlamdaki tuşesini ( ve de o tuşeye hayat veren enstrümanla olan canlı iletişimini ) midi klavye ile nasıl hayata geçireceksin ? Bu bence mümkün değil. Zaten vsti ile yapılan müziğin bana göre en önemli iki dezavatajından birisi bu. O yüzdendir ki yeterince realistik olamıyor.

EsbaB, nacib Şu üyeler, Mehmet Uzunosmanoğlu adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / Antelope Pure2 / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro

Alıntı okidoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haklısınız. Örneklerini çok görüyoruz. Her şey kafada bitiyor. Adam öyle bir arap flüt keman çalıyor ki klavyede benim gibi o dalla uğraşmayanların çalması mümkün
    değil.

okidoz Şu üyeler, nacib adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Mehmet abi zaten kastım o değil tabiki gerçek bir kayıtın yerini hiç bir şey alamaz ama örneğin çalışmanızın altına PAD yaylılar koyacaksınız, zaten baskın değil yani solo konumunda değil dolayısıyla idare eder kıvamda oluyor. Canlı müzik konusundaki düşüncelerinizi biliyor ve sonuna kadar katılıyorum canlı kaydın enerjisi hiç bir şey gibi olamaz zaten CANLI KAYIT YERİNE VSTi gibi bir karşılaştırma çok gereksiz ve cahilce olur. Teknolojinin avantajı önce maddi sonra ise bilgi-yeterlilik gibi sorunları ortadan kaldırması, mesela keyfi bir çalışmanız için bir yaylı grubunu stüdyoyaya sokup kaydettiremezsiniz, ciddi bir masraf tutar, ikincisi bunu yapabilmek için partisyon yazabiliyor olmalısınız, ama bu beceriye sahip olmadan da VSTi ile bu işleri müzikal bilgi dahilinde yapabiliyorsunuz.

EsbaB, Mehmet Uzunosmanoğlu, nacib Şu üyeler, okidoz adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Müzik

vst leri seviyorum. Onlar benim oyuncaklarım.

kasetlerin R sine L sine ayrı ayrı binbir cambazlıkla iki kanal çalıp
    acaba bu üçlü beşli nasıl duruyor diye baktığım günleri unutmuyorum.

Şimdi kafamdan geçenleri hatta tüm şarkıyı gerçeğine yakın seslerle çalıp söyleyebiliyorum.
    Önce alıyorum gitarımı elime yapıyorum bestemi, sonra açıp cubase i kontağı yazıyorum, dinliyorum.
    Kesip biçip dostlarla paylaşıyorum. Ne mutluluk.

Aslında seviyorum şu vst leri...

Sadece çalsalar neyse bir de sana nasıl çalınacağını da öğretiyorlar.
    Piano çalarken picbend kullanmamamız gerektiğini onlardan öğrendim.

Eski orglardaki gibi iki oktav dışarıdan trumpet flut vs çalma cahilliğime son verdiler.
    Ses aralığının dışında çalamayınca "hımmm demek ki neymiş!" oldum. Velhasıl güzel oldum.

Onlarla çaışıyorum, sonra içeri geçip alıyorum gitarımı elime çalıp söylüyorum kendi kendime.......

Bu da bir yorum işte..

EsbaB, okidoz, Sativus, tezcankoray Şu üyeler, nacib adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler: