+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 10 ile 17 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Motif XS8'i FW400 Üzerinden VSTi Olarak Kullan(ama)mak

Bu konu 3356 kez görüntülendi 16 yorum aldı ...

Motif XS8'i FW400 Üzerinden VSTi Olarak Kullan(ama)mak 3356 Reviews

Konuyu değerlendir: Motif XS8'i FW400 Üzerinden VSTi Olarak Kullan(ama)mak

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 3356 kez incelendi.

Angry Motif XS8'i FW400 Üzerinden VSTi Olarak Kullan(ama)mak

Merhaba,

XS veya XF kullanan, FW üzerinden bilgisayara bağlayan birileri var mı?
    Ya da Studio One'ı iyi tanıyan, XS Editor VST'yi çalışır hale getirmeme yardımcı olabilecekler?

Yamaha Motif XS8'imi firewire (MLAN) kapısı üzerinden Mac'ime bağlayarak VST(i) olarak kullanmaya çalışıyorum.
    Donanım : MB Pro + Impact Twin + XS8
    Yazılım : Studio One Pro 3 + XS8 yazılımları (FW driver, Standalone editor, Editor VST, vs.)
    Bağlantı: (Mac) FW800 kablo <=> TC Near (Impact Twin) FW Port1; onun FW400 çıkışından da XS8'in FW400 port1'ine.

Aslında, XS8, FW /MLAN üzerinden belli DAW'ları kontrol edebiliyor, mükemmel bir entegrasyon sağlayabiliyor. Eğer Sonar, Logic, Digital Performer veya Cubase kullanıyor olsaydım, XS'in içindeki menüden ilgili DAW'ı seçebilecek, muhtemelen de bağlantıyı kurabilecektim. Ne yazık ki, ben S3 kullanıyorum.

XS Editor, standalone olarak çalışıyor; XS'im 'online' oluyor, Mac üzerinden XS'in seslerini / modlarını değiştirebiliyorum, editleyebiliyorum, vs. Demek ki, sürücüsünden ayarlarına kadar herşey düzgün.
    Sorun, S3'te olmalı.

S3 içerisinde "[Instruments] => [External Instruments] => Motif XS VST" şeklinde görüyorum XS'i, ancak 'online' olsam / bağlantıyı kursam bile MIDI veya audio sinyali alamıyorum.

5-6 gündür bununla uğraşıyorum. Kafam öyle karışık, ben de öyle yılmış durumdayım ki, soru bile soramıyorum.
    Araçlarla hesaplaşmam bitse de bir an önce amaca, müzik yapmaya dönsem. :/

tezcankoray Şu üyeler, Kahnn adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı Kahnn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

XS veya XF kullanan, FW üzerinden bilgisayara bağlayan birileri var mı?
    Ya da Studio One'ı iyi tanıyan, XS Editor VST'yi çalışır hale getirmeme yardımcı olabilecekler?

Yamaha Motif XS8'imi firewire (MLAN) kapısı üzerinden Mac'ime bağlayarak VST(i) olarak kullanmaya çalışıyorum.
    Donanım : MB Pro + Impact Twin + XS8
    Yazılım : Studio One Pro 3 + XS8 yazılımları (FW driver, Standalone editor, Editor VST, vs.)
    Bağlantı: (Mac) FW800 kablo <=> TC Near (Impact Twin) FW Port1; onun FW400 çıkışından da XS8'in FW400 port1'ine.

Aslında, XS8, FW /MLAN üzerinden belli DAW'ları kontrol edebiliyor, mükemmel bir entegrasyon sağlayabiliyor. Eğer Sonar, Logic, Digital Performer veya Cubase kullanıyor olsaydım, XS'in içindeki menüden ilgili DAW'ı seçebilecek, muhtemelen de bağlantıyı kurabilecektim. Ne yazık ki, ben S3 kullanıyorum.

XS Editor, standalone olarak çalışıyor; XS'im 'online' oluyor, Mac üzerinden XS'in seslerini / modlarını değiştirebiliyorum, editleyebiliyorum, vs. Demek ki, sürücüsünden ayarlarına kadar herşey düzgün.
    Sorun, S3'te olmalı.

S3 içerisinde "[Instruments] => [External Instruments] => Motif XS VST" şeklinde görüyorum XS'i, ancak 'online' olsam / bağlantıyı kursam bile MIDI veya audio sinyali alamıyorum.

5-6 gündür bununla uğraşıyorum. Kafam öyle karışık, ben de öyle yılmış durumdayım ki, soru bile soramıyorum.
    Araçlarla hesaplaşmam bitse de bir an önce amaca, müzik yapmaya dönsem. :/
    Aslında hangi DAW olursa olsun mantık aynı olmalı.

DAW üzerinde Motif XS'i VST olarak çalıştırıyorsunuz anladığım kadarıyla. Bu durumda aslında Motif XS'in tek yapması gereken Studio One'a MIDI sinyali göndermek.

Ben Yamaha MOX kullanıyorum ve klavyenin üzerinde MIDI mi yoksa AUDIO mu çalışacağımı seçeceğim bir quick setting ayarı var. Motif'te de benzer bir mantık olması lazım.
    Bunun dışında da Studio One'da MIDI device ayarlarına bir göz atın derim. Studio One'ı maalesef bilmiyorum, o yüzden tam nokta atışı bir tavsiye veremiyorum maalesef.
    Burada sizin bağlantınız biraz farklı, bilgisayar ile Motif arasında ses kartı var. (Ben direkt olarak USB kablosu ile MOX'i bilgisayara bağlıyorum).Ses kartında da MIDI sinyalinin "pass thru" geçmesi için bir routing yapılması lazım gibi geldi bana.

Motifator.com gibi sitelere baktınız mı acaba? benzer senaryolar için çözüm belki bulunmuştur.

Saygılar,
    Tezcan

Kahnn Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Merhaba,

İçtenlikle teşekkür ederim, yazılım ve donanımınız farklı olduğu halde yardımcı olmaya çalışmışsınız.

Motifator, Studio One gibi çeşitli forumlara / gruplara yazdım. Cevap gelen yer de oldu, gelmeyen de.
    Diğer ses kartımı fiziki olarak ayırıp doğrudan XS'e bağlamayı da denemiştim, yine olmamıştı. Ama -ayırmadan da- sonuçta 'aggregate device" ile birleştirdiğim ve onları gerek Mac gerekse DAW içerisinde ayarladığım için sorun çıkmaması lazım(dı).

Makine başına ancak geçebildim bir süredir; bu sefer umutluyum.

İyi Çalışmalar,
    Öner

Merhabalar Öner,

mLAN sayesinde cihazınız VSTi değilde, audio/midi device olmakta diye bilmekteyim.
    Sisteme direk giriş yaparak, mLAN yolu üzerinden hem midi hemde audio yolu oluşturmuş oluyoruz.
    Youtube den ''How To Route Your External Synth,Workstation Keyboard Audio Via Midi In Studio One'' diye arama yaparsanız yardımı olabilir.
    İyi çalışmalar...

Kahnn Şu üyeler, Murat Engin adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Selam Murat,

Öncelikle teşekkür ederim, ilgilendiğin için.
    Bu alandaki terminolojiye hakim değilim ama galiba dediğin gibi 'audio/MIDI device' oluyor; bu cihaz DAW içinde kullanılınca da 'sanal enstrüman / VSTi' şeklinde geçiyor.
    mLAN konusunda Yamaha'nın da kafası biraz karışık, gördüğüm kadarıyla. Ben mLAN bağlantısı deyince ethernet kablosuyla, ethernet kapısı üzerinden bağlanmayı kastediyorum ama Yamaha FW bağlantıyı da mLAN olarak ele alıyor.

Alıntı Murat Engin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Youtube den ''How To Route Your External Synth,Workstation Keyboard Audio Via Midi In Studio One'' diye arama yaparsanız yardımı olabilir.
    Since I have watched many videos and have read many articles/manuals/etc. on the subject, I know how to route an external synth, but the problem is that I want to use the XS engine just like, say, an Arturia Moog VSTi. And this means I don't want to add audio tracks. I should be able to use the XS as a multitimbral synthesizer from within Studio One.

Bu arada; evde bir Cubase LE buldum, kurdum; versiyonunu da -bana özel bir teklif olan (!) 65TL'yi ödeyerek- 6'dan 10'a yükselttim.
    Yine kolay olmadı, ancak sonuçta XS ile Cubase'i istediğim şekilde beraber kullanabildim. Sıkıntının Studio One'dan kaynaklandığını da teyit etmiş oldum. XS'in içerisinde DAW olarak -Sonar, Cubase, Logic ve Digital Performer seçenekleri arasından- Cubase'i seçince, XS üzerindeki [REMOTE] tuşu ile Cubase'i de kontrol edebiliyorum. Ne yazık ki, LE versiyonu Cubase 10'a göre çok kısıtlı ve benim de XS'i bir şekilde Studio One ile çalıştırmam lazım.
    Her fırsatta dile getiriyorum: Bir tane bile korsan yazılımım yok. O yüzden, Cubase 10'u indirip kurmuyorum. Satın almam da mümkün değil. 1.200-1.300TL'lik görece uygun fiyatıyla Logic satın alabilirim, ama zaten Studio One'ım varken... Yazık yani.
    Elimdeki bir diğer DAW ile (Ableton Live Suite 8) de XS ile bütünleşemiyor, maalesef.

XS'te Local=off iken, kendim oluşturduğum 'New Keyboard' (MIDI => Motif XS Main) ile MIDI sinyali yollayabiliyorum. Proje üzerinde Instrument Track açıp ona Motif XS VST'yi yüklüyorum; bu VST'nin editörünü 'Online' yapıyorum, ama ses yok. :/

Hani duvarları yumruklamak istersiniz ya... Delirtici.

XS'te Local=off iken, kendim oluşturduğum 'New Keyboard' (MIDI => Motif XS Main) ile MIDI sinyali yollayabiliyorum. Proje üzerinde Instrument Track açıp ona Motif XS VST'yi yüklüyorum; bu VST'nin editörünü 'Online' yapıyorum, ama ses yok. :/

Hani duvarları yumruklamak istersiniz ya... Delirtici.
    Anladığım kadarıyla MIDI sinyali gönderebiliyorsunuz. Local=Off yapmak da hatırladığım kadarıyla MIDI sinyallerini XS'in kendi ses motoru yerine DAW'a göndermek için gerekli oluyordu.

MIDI sinyali DAW'a ulaşıyor ancak XS VST audio return eksik sanki sizde. Şu aşağıdaki konuya baktınız mı?

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Konu tezcankoray tarafından (29 Mart 2019 Saat 15:09 ) değiştirilmiştir.

Tekrar teşekkürler, öncelikle.

Alıntı tezcankoray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anladığım kadarıyla MIDI sinyali gönderebiliyorsunuz. Local=Off yapmak da hatırladığım kadarıyla MIDI sinyallerini XS'in kendi ses motoru yerine DAW'a göndermek için gerekli oluyordu.
    Evet, MIDI sinyali gönderebiliyorum. XS üzerinden Local=Off yapılması lazım, yoksa bir tuşa bastığım zaman XS hem DAW'dan / MIDI'den gelen sinyali, hem de kendi ses motorundaki ses çıkartacaktır.

Alıntı tezcankoray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    MIDI sinyali DAW'a ulaşıyor ancak XS VST audio return eksik sanki sizde. Şu aşağıdaki konuya baktınız mı?
    Hayır, bakmamıştım bu konuya. Oradaki arkadaş işin epey uzağındaymış, o yüzden Bad Mister en temel noktalardan başlayarak çocuğa anlatır gibi anlatmış. İyi oldu; ben de tüm işlemi gözden geçirmiş oldum. Motifator'da kendi konularıma gelen yanıtları da toplayarak, evet; bir Audio Route / Return sorunum var. Eğer Cubase'te çalışıyor ve çalışacak olsaydım, gösterdikleri yoldan ilerleyebilir, o menülerden işi çözebilirdim. Studio One içerisinde nasıl oluyor, onu bulmam lazım şimdi. XS, DAW'lara VST3 protokolü üzerinden bağlanıyor. Neyse ki, -her ne kadar yine Steinberg/Yamaha protokolü olsa da- VST3'ü Studio One da destekliyor / görüyor. Ancak S1 içerisinde, -Cubase'te olduğu gibi- bir 'VST setup' merkezi bulunmadığı için başka menülerden manual olarak ayarlamam lazım.

Güzel: Artık iki-üç bilinmeyenli denklem değil, tek bir sorun kaldı.
    Tünelin ucunda ışık göründü.

Sevgi ve selamlar,
    Öner

Tünelin ucuna yaklaşmışken, aklımda deli sorular
    Eğer Motif XS'in output'larından çıkıp Impact Twin'e girmek zorunda kalıyorsam, FW'den bağlamamın anlamı ne!? USB'den zahmetsizce bağlayıp aynı işi yapardım zaten??? Firewire bağlantısı audio sinyalini de kapsıyor olmalı, bana göre. O yüzden bu kadar uğraşıyorum.

Bana göre olması gereken:
    a) Motif XS (local off) klavyesinden DAW'a (MIDI sinyali)
    b) DAW'dan XS'in sound engine'ına (MIDI sinyali)
    c) XS sound engine'ından DAW'a (FW üzerinden audio sinyali)
    d) ve DAW'ın output'u olan Impact Twin'den hoparlörlere...

Neden 'c'de (FW yerine) XS'in outputlarından çıkıp Impact Twin'e girmek zorunda kalıyormuşum!?
    Böyle gerekiyorsa, FW'den bağlamanın anlamı kalmıyor işte!
    Başka yolu yoksa, fiziki bir audio sinyal yolu mutlaka bulunmalıysa SPDIF'ten çıkayım bari? Daha steril, en azından.

Tünelin ucuna yaklaşmışken, aklımda deli sorular
    Eğer Motif XS'in output'larından çıkıp Impact Twin'e girmek zorunda kalıyorsam, FW'den bağlamamın anlamı ne!? USB'den zahmetsizce bağlayıp aynı işi yapardım zaten??? Firewire bağlantısı audio sinyalini de kapsıyor olmalı, bana göre. O yüzden bu kadar uğraşıyorum.

Bana göre olması gereken:
    a) Motif XS (local off) klavyesinden DAW'a (MIDI sinyali)
    b) DAW'dan XS'in sound engine'ına (MIDI sinyali)
    c) XS sound engine'ından DAW'a (FW üzerinden audio sinyali)
    d) ve DAW'ın output'u olan Impact Twin'den hoparlörlere...

Neden 'c'de (FW yerine) XS'in outputlarından çıkıp Impact Twin'e girmek zorunda kalıyormuşum!?
    Böyle gerekiyorsa, FW'den bağlamanın anlamı kalmıyor işte!
    Başka yolu yoksa, fiziki bir audio sinyal yolu mutlaka bulunmalıysa SPDIF'ten çıkayım bari? Daha steril, en azından.
    Öner Hocam Selamlar,

Daha önce forumda Bahadır Abi'nin konuyla ilgili açmış olduğu başlıkta tartışılmış.

Benim kullandığım Yamaha MOX'te audio sinyali USB üzerinden DAW'a gönderebilmek için, cihazın içerisinde tümleşik bir audio interface var (yani bildiğimiz ses arabirimi). Bu yöntem sayesinde USB kablo üzerinden ben hem midi hem de audio sinyal gönderebiliyorum DAW'a.

Ancak Motif XS'te bu ses arabilirimi yok. Bu yüzden, midi ile tetiklenen sesi mecburen farklı bir yolla DAW'a göndermeniz gerekmekte.

Bahsettiğim konu linki şurada:

Saygılar,
    Tezcan

Selam Tezcan,
    Sen de olmasan... Çok sağol.
    Söz konusu linkte konu epey incelenmiş, çok hoş!
    MOX, MOXF'in USB'den salt MIDI aktardığını sanıyordum ama audio da aktarılıyormuş.
    XS'te, USB salt MIDI aktarımı için. Audio için mLAN (ethernet) ve FW yolları var.

Seyit Öztürk'ün ve sizin gönderilerinizden anladığım kadarıyla; XS, FW (ya da mLAN) üzerinden (analog) audio sinyali yollamıyor DAW'a. Yolladığı, henüz Analog'a çevrilmemiş, data halindeki 'raw' sinyal. Bir başka deyişle, tone generator'dan dijital veri olarak aktarılıyor. Buraya kadar, benim XS+FW+DAW konusundaki beklentilerimi karşılıyor. Bundan sonrası için de, o dijital audio datasını -tekrar XS'e dönmeden- doğrudan Impact Twin üzerinden analoga dönüştürmek istiyorum.

Yani; XS'i, DAW içerisinde herhangi bir sanal enstrüman olarak açmak, sesi de -herhangi bir audio routing olmaksızın- doğrudan Impact Twin'in converter'larında analoğa çevirmek istiyorum.

Sizdeki MOX'te işlem nasıl? DAW'da ekstra audio track açmak gerekiyor mu? MOX ile Focusrite arasında fiziki bağlantı var mı?

Bu Konu için Etiketler