NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 726 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 5 ile 5 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Sorularım var

Bu konu 3934 kez görüntülendi 4 yorum aldı ...

Sorularım var 3934 Reviews

Konuyu değerlendir: Sorularım var

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 3934 kez incelendi.

Sorularım var

Merhabalar abiler,

-Ses kartımın ve cubasein sample rate değerlerini 44.1 yapınca sıkıntısız kullanıyorum ama vstlerden aldığım ses çok kalitesiz oluyor. 96 yapıncada mikrofonumdan ses almıyor ve ses kartı çıkışını amfiyede bağlasam kulaklığada bağlasam çok cızırtı yapıyor. 44.1de kaydı gerçekleştirip sonradan kalitesini yükseltmek mümkün müdür? Veya bu sorunun ne gibi bir çözümü olabilir? (Şuanlık en önemli sorun)

-Alesis V49 midi klavyem var, ben bazı durumlarda tuş hassasiyetini kapatmak istiyorum kendi arayüzünde böyle bir seçenek yok fakat sample tankda bazı enstrumanlarda var ama onlarda benim kullanacaklarım olmuyor genelde bunu nasıl çözeriz?

-İmzamda görüldüğü üzere line6 micro spider ve boss me-25 ses kartı özelliği olan bir prosesörüm var bunları kayıtlarda preamp olarak kullanabilirmiyim? Amfiden ses kartına girince çok fazla dip ses oluyor yalnız.

Ve on olarak tüm bunlar vb. durumlar için tüyolarınız, kullanabileceğim kaynaklarınız varmıdır benım için?

Müzik Teknolojileri Forumlarındaki İçeriğindeki Benzer Konular:
    İbanez Rg350m Yellow - Masterwork E.klasik with fishman - Stagg EC3000CNF Perdesiz E.Klasik gitar - Roland ua-25ex - Steelseries Elite Prism - Behringer B2 Pro - Samson C01 - Alesis V49 - Boss Me25 - Line6 Micro Spider

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Yazınızı neresinden değerlendirsem bilemiyorum...

Forumlarda sorunu belirtmeyen başlık kullanılmaz, sizin başlığınızı okuyan biri psikolojiyle alakalı bir forumda sanabilir kendini, bir düşünün bakalım "Sorularım var" başlığı insanda hangi hisleri uyandırıyor? Geçim derdi, evlilik-ilişki problemleri, adaptasyon sorunları vs vs.

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

şu linke bir bakınız yukarıdaki yazdıklarım aklınıza gelmiyorsa

Sonrasında: sorununuzu başlıkta anlatamadığınız gibi metninizde de malesef anlatamamışsınız, bunun sebebi ise forumu hiç okumamış araştırmamış olmanızdır, öğreti bölümler mevcut lütfen oralara göz atınız, daha işin çok başlarındasınız anlaşılan, önce araştırıp bir seviyeye gelmek sonrasında içinden çıkamadığınız durumlarda açıklayıcı bir başlıkla soru sormanız gerekir. Düşünün bir, yazar olma gayesinde biri var ve devamlı A nasıl yazılır P nasıl yazılır, noktalı harflerin noktasını koymazsak ne olur diye sorular soruyor? Sorduğunuz sorularda anlamsızlıklar olduğu için bunları belirttim. Ne şekilde bir kayıt yapmak istediğiniz amacınız meçhul.
    Sorunlarınıza gelince: (anlamaya çalışıpta anladığım kadarıyla ) : Ekipman listenizden anladığım kadarıyla Referans monitörünüz yada kulaklığınız yok, bu yüzden 44.1 ile 96 arasındaki kalite farkını farkedebileceğiniz sanmıyorum, bahsettiğiniz sorun başka sebeplerden kaynaklandığını sanıyorum, buffer size ayarı olabilir, kayıt yönteminiz olabilir, sesi kalitesiz hissettiren olgu kullandığınız tonla yada ekipmanla alakalı da olabilir. 44.1' i 96' ya çevirmek görünürde etkilli olur sadece, aksine "dithering" sorununa yol açar.
    Tuş hassasiyetini kaldırmak VSTİ ile ilgili bir durum, hangi VSTi ' yi kullanıyorsanız arayüzünden araştırıp bulabilir o preset' i kaydedebilirsiniz.

son soruya gelince, gene belirtilmemiş ama tahminde bulunarak cevap vereceğim, sanırım elektro gitar kayıdı yapmak amacınız ve gitar amfisini ses kartına bağlayıp kayıt yapmaktan bahsediyorsunuz, bununla alakalı bir çok konuda tartışmalar oldu lütfen forumu okuyunuz!!!

sgucler Şu üyeler, okidoz adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Müzik

Alıntı okidoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Yazınızı neresinden değerlendirsem bilemiyorum...

Forumlarda sorunu belirtmeyen başlık kullanılmaz, sizin başlığınızı okuyan biri psikolojiyle alakalı bir forumda sanabilir kendini, bir düşünün bakalım "Sorularım var" başlığı insanda hangi hisleri uyandırıyor? Geçim derdi, evlilik-ilişki problemleri, adaptasyon sorunları vs vs.

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

şu linke bir bakınız yukarıdaki yazdıklarım aklınıza gelmiyorsa

Sonrasında: sorununuzu başlıkta anlatamadığınız gibi metninizde de malesef anlatamamışsınız, bunun sebebi ise forumu hiç okumamış araştırmamış olmanızdır, öğreti bölümler mevcut lütfen oralara göz atınız, daha işin çok başlarındasınız anlaşılan, önce araştırıp bir seviyeye gelmek sonrasında içinden çıkamadığınız durumlarda açıklayıcı bir başlıkla soru sormanız gerekir. Düşünün bir, yazar olma gayesinde biri var ve devamlı A nasıl yazılır P nasıl yazılır, noktalı harflerin noktasını koymazsak ne olur diye sorular soruyor? Sorduğunuz sorularda anlamsızlıklar olduğu için bunları belirttim. Ne şekilde bir kayıt yapmak istediğiniz amacınız meçhul.
    Sorunlarınıza gelince: (anlamaya çalışıpta anladığım kadarıyla ) : Ekipman listenizden anladığım kadarıyla Referans monitörünüz yada kulaklığınız yok, bu yüzden 44.1 ile 96 arasındaki kalite farkını farkedebileceğiniz sanmıyorum, bahsettiğiniz sorun başka sebeplerden kaynaklandığını sanıyorum, buffer size ayarı olabilir, kayıt yönteminiz olabilir, sesi kalitesiz hissettiren olgu kullandığınız tonla yada ekipmanla alakalı da olabilir. 44.1' i 96' ya çevirmek görünürde etkilli olur sadece, aksine "dithering" sorununa yol açar.
    Tuş hassasiyetini kaldırmak VSTİ ile ilgili bir durum, hangi VSTi ' yi kullanıyorsanız arayüzünden araştırıp bulabilir o preset' i kaydedebilirsiniz.

son soruya gelince, gene belirtilmemiş ama tahminde bulunarak cevap vereceğim, sanırım elektro gitar kayıdı yapmak amacınız ve gitar amfisini ses kartına bağlayıp kayıt yapmaktan bahsediyorsunuz, bununla alakalı bir çok konuda tartışmalar oldu lütfen forumu okuyunuz!!!
    Cevap için teşekkür ederim ama neden bukadar sert eleştirdiniz? Daha önce nasıl kayıt yapacağımdan bahsettiğim için her seferinde bahsetmek istemedim. Forumu yakın bir zamanda keşfettim lakin ozamandan beri sürekli araştırmaktayım. 2 senedir kayıt yapıyorum ama sadece amatörce buradaki amacım terimleri ve incelikleri öğrenmemdir. Referans kulaklık olmayabilir ama kullandığım kulaklığın sürücü ve frekansları birçok giriş-orta seviye referans kulaklıktan iyi ve sesler dağlar kadar fark ediyor.

" Yeni başlayanlar için " forumunun açıklamasını aynen yazıyorum; DAW ve bilgisayar ikilisine yeni bulaştım, anlatacaklarım,soracaklarım var" diyorsanız buyrun... Dediniz ve bende bu başlık altında Sorularım var diye konu açtıysam bundan "Geçim derdi, evlilik-ilişki problemleri, adaptasyon sorunları vs vs. " anlayacak insanın forumu benden çok okuması gerekir sanırım! Benim başlığıma bu kadar takılıp merak edecek forum üyeleri olursa eğer sadece tek bir tıkla konu içeriğini gayet öğrenebilirler en azından konunun geçim derdiyle vs vs. alakalı olmadığını görebilirler

Daha detaylı belirtiyorum. Amatörce imzamdaki ekipmanlarla kayıtlar yapıyorum. Mikrofonum ve yalıtım yapma imkanım kötü olduğu için mikrofonlama yapamıyorum ekipmanlarımı direkt, amfi veya ses kartı vasıtasıyla ses kartına giriyorum. Sorularımdan biri de bu amfi veya prosesörümün ekolayzırlarını mikrofonum için pre-amp olarak kullanıp kullanamayacağımdı. Sample rate değerleri ile alakalı sorum ise şu; Ses kartımın arka tarafındaki switch den Sample Rate değerlerini 96P veya 96R yapınca kaliteli bir ses fakat çok cızırtı alıyorum. Aynı zamanda Bilgisayarım mikrofonumdan ses almamaya başlıyor fakat değerleri düşürünce de ses adeta öncekine göre polifonik oluyor.

Edit: Buffer size ayarlarını değiştirdim sample sayısını yükselttim şuan için rahatsız edici bir gecikme yok ses kalitesi: orta

Konu AlperAskan tarafından (24 Kasım 2016 Saat 17:38 ) değiştirilmiştir.
    İbanez Rg350m Yellow - Masterwork E.klasik with fishman - Stagg EC3000CNF Perdesiz E.Klasik gitar - Roland ua-25ex - Steelseries Elite Prism - Behringer B2 Pro - Samson C01 - Alesis V49 - Boss Me25 - Line6 Micro Spider

Merhabalar @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... ,

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hocamın eleştirisi, sorduğunuz sorunun içeriğine uygun bir başlık olmaması. Buna ilaveten, sorduğunuz soruların temel kısımlarının forumda daha önce sorulmuş/cevaplanmış olmasından kaynaklanıyor. Yoksa kimse bir felsefe forumundan bahsetmiyor tabi ki Soruya uygun başlık koymak hem forum düzeni açısından, hem de daha sonra benzer durumlarla karşılaşan arkadaşlarımızın bu içeriğe daha rahat ulaşması açısından önem arz ediyor. Yoksa başlıklarla ilgili herhangi bir derdimiz yok

Sorularınıza gelecek olursak:

Cubase'de default (yani varsayılan) sample rate 44.1 kHz dir. Çözünürlüğü de 16 bit'tir. Yani siz yeni bir proje açtığınızda (herhangi bir özel ayar yapmadı iseniz) otomatik olarak 44.1 kHz olarak açar. Sample rate'in ne olduğu, ne olması gerektiği biraz geniş bir konu. Sinyal işleme konularına giriyor ancak kısaca söyleyebileceğim şey, temel olarak kayıt işlemleri yapmamız için gayet yeterli bir değer olduğudur. Bu değerle kayıt aldığınızda kayıt kalitenizin çok kötü olmaması lazım aslında.
    İşin ikinci boyutu, yine @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hocamın dediği gibi, 96 ile 44.1 arasındaki fark o kadar da bariz olmaması lazım. Anlaşılabilmesi için de gerçekten kaliteli bir dinleme ortamı olması gerekiyor aslında. Dönüştürme işlemi tabi ki yapılabilir, ancak faydası konusunda şüpheliyim. Şahsen denemediğim bir konuda da ahkam kesmek istemem açıkçası.

- Tuş hassasiyeti konusuna gelirsek, ilgili VST'de ayarı bulamıyorsanız, kayıt ettiğiniz midi alanına çift tıklayıp editör'ü açın, Ctrl+A ile hepsini seçin ve aşağıdaki çubuk şeklinde görünen "velocity" değerini en üste getirin. İşlem bu kadar basit.

- Elektro gitar kaydı ile mevzular da forumda daha önce tartışıldı, konuşuldu. İlgili başlıklara mutlaka bakmanızı tavsiye ederim.
    İlla ki kendi amfi ve processor'ünüzü kullanmak istiyorsanız, amfi mikrofonlama yapmanız şart. Ancak bu da ustalık gerektiren bir konu. O yüzden, amfi kullanmadan elektro gitarı direkt olarak ses kartına girin ve Cubase'de amfi simulasyon programlarını kullanmayı deneyin. Aradaki farkı kıyaslayın. Zamanla kendinize uygun olan yöntemi belirleyeceksiniz zaten.

- Buffer ayarı ile ilgili de çok defa konularda tartışıldığını hatırlıyorum. Buffer size arttıkça gecikme de artar. Buffer size'i aşırı küçük tutarsanız da, işlemci yetişemediği için patlamalar/çatlamalar başlar. Genelde tavsiye edilen, dinleme yaparken yüksek, kayıt yaparken düşük buffer değeridir. Bilgisayarınız ve ses kartınızın durumuna göre, deneme yanılma ile ideal buffer değerine ulaşabilirsiniz.

Saygılar,
    Tezcan

Saygılar,
    Tezcan

AlperAskan Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Alıntı tezcankoray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... ,

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hocamın eleştirisi, sorduğunuz sorunun içeriğine uygun bir başlık olmaması. Buna ilaveten, sorduğunuz soruların temel kısımlarının forumda daha önce sorulmuş/cevaplanmış olmasından kaynaklanıyor. Yoksa kimse bir felsefe forumundan bahsetmiyor tabi ki Soruya uygun başlık koymak hem forum düzeni açısından, hem de daha sonra benzer durumlarla karşılaşan arkadaşlarımızın bu içeriğe daha rahat ulaşması açısından önem arz ediyor. Yoksa başlıklarla ilgili herhangi bir derdimiz yok

Sorularınıza gelecek olursak:

Cubase'de default (yani varsayılan) sample rate 44.1 kHz dir. Çözünürlüğü de 16 bit'tir. Yani siz yeni bir proje açtığınızda (herhangi bir özel ayar yapmadı iseniz) otomatik olarak 44.1 kHz olarak açar. Sample rate'in ne olduğu, ne olması gerektiği biraz geniş bir konu. Sinyal işleme konularına giriyor ancak kısaca söyleyebileceğim şey, temel olarak kayıt işlemleri yapmamız için gayet yeterli bir değer olduğudur. Bu değerle kayıt aldığınızda kayıt kalitenizin çok kötü olmaması lazım aslında.
    İşin ikinci boyutu, yine @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hocamın dediği gibi, 96 ile 44.1 arasındaki fark o kadar da bariz olmaması lazım. Anlaşılabilmesi için de gerçekten kaliteli bir dinleme ortamı olması gerekiyor aslında. Dönüştürme işlemi tabi ki yapılabilir, ancak faydası konusunda şüpheliyim. Şahsen denemediğim bir konuda da ahkam kesmek istemem açıkçası.

- Tuş hassasiyeti konusuna gelirsek, ilgili VST'de ayarı bulamıyorsanız, kayıt ettiğiniz midi alanına çift tıklayıp editör'ü açın, Ctrl+A ile hepsini seçin ve aşağıdaki çubuk şeklinde görünen "velocity" değerini en üste getirin. İşlem bu kadar basit.

- Elektro gitar kaydı ile mevzular da forumda daha önce tartışıldı, konuşuldu. İlgili başlıklara mutlaka bakmanızı tavsiye ederim.
    İlla ki kendi amfi ve processor'ünüzü kullanmak istiyorsanız, amfi mikrofonlama yapmanız şart. Ancak bu da ustalık gerektiren bir konu. O yüzden, amfi kullanmadan elektro gitarı direkt olarak ses kartına girin ve Cubase'de amfi simulasyon programlarını kullanmayı deneyin. Aradaki farkı kıyaslayın. Zamanla kendinize uygun olan yöntemi belirleyeceksiniz zaten.

- Buffer ayarı ile ilgili de çok defa konularda tartışıldığını hatırlıyorum. Buffer size arttıkça gecikme de artar. Buffer size'i aşırı küçük tutarsanız da, işlemci yetişemediği için patlamalar/çatlamalar başlar. Genelde tavsiye edilen, dinleme yaparken yüksek, kayıt yaparken düşük buffer değeridir. Bilgisayarınız ve ses kartınızın durumuna göre, deneme yanılma ile ideal buffer değerine ulaşabilirsiniz.

Saygılar,
    Tezcan

Saygılar,
    Tezcan
    Abi merhabalar,

Cevap için teşekkürler inanın forumu çok araştırıp okuyorum böyle bir forumun varlığından müteşekkirim cevaplarım yanlış anlaşılmasın lütfen. Buffer ayarını dediğiniz gibi deneme yanılma ile buldum. Elektro gitar içinde amfi takıntım yok zaten çok hacimli bir amfim veya mikrofonlama yapabilecek mikrofonum ve yalıtımım da yok. Amplitube veya Guitar Rig ile elde ettiğim tonlar çok daha iyi aslında orda sormak istediğim üzerlerinde bulunan ekolayzırların bana fayda sağlayıp sağlamayacağı idi. Sanırım o dip gürültüsüne değmez Velocity önerisi içinde çok teşekkür ederim faydalı bir bilgi idi.

tezcankoray Şu üyeler, AlperAskan adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

+ Yeni Konu aç