NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 463 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 8 ile 8 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Hardware vs Software Synthesizers Karşılaştırmaları

Bu konu 1948 kez görüntülendi 7 yorum aldı ...

Hardware vs Software Synthesizers Karşılaştırmaları 1948 Reviews

Konuyu değerlendir: Hardware vs Software Synthesizers Karşılaştırmaları

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1948 kez incelendi.

Hardware vs Software Synthesizers Karşılaştırmaları

Forum üyelerinin yorumları ve görüşleri?

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Bir sürü hardware synth var. İşe yarar synth fiyatları malum. Bu konuda görüş almayı isterim.

ensoniq mr rack ve roland jv1080 kullanıyorum.Pluginlerden tadları farklı.Sesleri tam bir klasik.Üstelik fiyatları çok komik düzeyde.

Mehmet Uzunosmanoğlu Şu üyeler, Seyit ÖZTÜRK adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu Seyit ÖZTÜRK tarafından (05 Ağustos 2017 Saat 15:06 ) değiştirilmiştir.

Mehmet abi diğer başlıkta kaldığımız yer için.

Rhodes Mark II 1982 emülasyonu pluginler;

XLN Audio - Addictive Keys Mark I

UVI - Tines Anthology Mark I

RedTape Samples - Eighty Eight

AAS - Lounge Lizard EP-4

Purgatory Creek - Mark V

Precisionsound - Dusty Electric MK II

Premier Sound Factory - Mark I Stage Premier

Mehmet Uzunosmanoğlu Şu üyeler, Seyit ÖZTÜRK adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu Seyit ÖZTÜRK tarafından (05 Ağustos 2017 Saat 20:59 ) değiştirilmiştir.

Seyit bey merhabalar..M1 in videosunu izledim..Evet tonlar yakın duyuluyor..Gerçi tatildeyim ve pro bir sistemde dinleme şansım olmadı..Laptop ve normal bir kulaklık..Ancak anlamadığım vst olan m1 de fazlasıyla ve bana abartı gelen bir reverb var..Bu nedendir?Ayarlardan düşürülebilme şansı var mıdır?

Alıntı ermanturkoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Seyit bey merhabalar..M1 in videosunu izledim..Evet tonlar yakın duyuluyor..Gerçi tatildeyim ve pro bir sistemde dinleme şansım olmadı..Laptop ve normal bir kulaklık..Ancak anlamadığım vst olan m1 de fazlasıyla ve bana abartı gelen bir reverb var..Bu nedendir?Ayarlardan düşürülebilme şansı var mıdır?
    Erman dostum,

Korg M1 1989 senesinden beri bende mevcut olan bir cihazdır. M1'in preset tonları bir miktar reverblüdür. Hatta 89 senesinde satın aldığımda bende bir de Yamaha DX7 IIFD vardı. DX7'nin preset tonları reverbsüzdür. Dolayısıyla ikisini o halleri ile bir arada çaldığımda bu efekt farkının yol açtığı ciddi sound farkları oluşurdu. Yani bir tür uyumsuzluk söz konusu olurdu.

M1'de edit özelliği mevcut. Dolayısıyla bu tür efektlerle oynama şansı var. Vsti versiyonunda da illaki vardır.

ermanturkoz Şu üyeler, Mehmet Uzunosmanoğlu adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / Antelope Pure2 / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro

Alıntı Seyit ÖZTÜRK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Forum üyelerinin yorumları ve görüşleri?

Bir sürü hardware synth var. İşe yarar synth fiyatları malum. Bu konuda görüş almayı isterim.

ensoniq mr rack ve roland jv1080 kullanıyorum.Pluginlerden tadları farklı.Sesleri tam bir klasik.Üstelik fiyatları çok komik düzeyde.
    Seyit'ciğim videoları izledim. Örneğin M1 videosunda esasında tonlar başabaş gidiyor çoğunlukla. Ama bazı tonlarda vsti versiyon bence çuvallıyor.

Bu sanal enstrüman üreticileri ve bazı kullanıcılar ; özellikle analaog synth'ler konusunda , " Bak bu vsti'ın tonları analog cihazla ne kadar aynı " minvalinde internette bir sürü karşılaştırma videoları yayınlıyorlar ama bana göre beyhude.

Yani real bir analog devrede üretilmiş sesi sanal dünyada ne kadar taklit edebileceksin ki ? Onun için analog synth olayı çok daha pahallı olmasına rağmen ölmüyor zaten. Örneğin Moog , DSI Prophet , DSI OB vbg. Bu cihazlar ölmez bence. Tek olumsuz tarafları çok pahallı olmaları.

Benim bir arkadaşım , mesleğinden arta kalan zamanlarda elektronik müzik ağırlıklı aranje işleri ile uğraşıyor. Geçen sene yazın ; " Bu analog cihazlarla uğraşılmıyor." deyip Moog dahil elinde ne kadar analog cihaz varsa hepsini sattı. Tamamen sanal synth'lere döndü. Bu yaz başı bana ; " Ya abi onlarsız olmuyormuş " deyip yine gitti bir tane Moog Sub37 aldı ve hidayete erdi.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / Antelope Pure2 / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro

Alıntı Seyit ÖZTÜRK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mehmet abi diğer başlıkta kaldığımız yer için.

Rhodes Mark II 1982 emülasyonu pluginler;

XLN Audio - Addictive Keys Mark I

UVI - Tines Anthology Mark I

RedTape Samples - Eighty Eight

AAS - Lounge Lizard EP-4

Purgatory Creek - Mark V

Precisionsound - Dusty Electric MK II

Premier Sound Factory - Mark I Stage Premier
    Seyit'ciğim diğer başlıkta da değim gibi Rhodes ayrı bir dünya.

Yukarıda verdiğin karşılaştırma videolarında ; ne Motif XF ne Nord gibi hardware cihazların ne de vsti versiyonların Rhodes ile baş edemedikleri bence açık bir şekilde görülüyor. Ama özellikle sahnede Nord veya Motif iş görmez mi ? Bence görür. Bir de tuşe mevzusu var tabii. Rhodes'un tuşesi bana göre nev-i şahsına münhasır bir tuşe. Bu açıdan ; Nord ve Motif'in Rhodes ile alakası bile yok.

enym Şu üyeler, Mehmet Uzunosmanoğlu adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı ermanturkoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet reverb ve diğer parametreler ayarlanabiliyor.

ermanturkoz Şu üyeler, Seyit ÖZTÜRK adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı Mehmet Uzunosmanoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Seyit'ciğim diğer başlıkta da değim gibi Rhodes ayrı bir dünya.

Yukarıda verdiğin karşılaştırma videolarında ; ne Motif XF ne Nord gibi hardware cihazların ne de vsti versiyonların Rhodes ile baş edemedikleri bence açık bir şekilde görülüyor. Ama özellikle sahnede Nord veya Motif iş görmez mi ? Bence görür. Bir de tuşe mevzusu var tabii. Rhodes'un tuşesi bana göre nev-i şahsına münhasır bir tuşe. Bu açıdan ; Nord ve Motif'in Rhodes ile alakası bile yok.
    Orjinal Rhodes ve diğer analog syntler kulağa daha hoş gelecektir. Profeyonel albümlerde midi ile vst ya da hardware synth çaldırıp kaydetme yerine, direk hardware synthlerden performans kaydetme daha çok tercih ediliyor.Bunun sebeplerinden bir tanesi latency olmaması,diğer bir sebebi zaten profesyonellerin daha profesyonel tuşe takımına alışık olmaları.

Yine diğer taraftan videolar incelendiğinde aralarındaki farklar minimum.Eğer solo enstrümantal albüm kaydı söz konusu değilse bu farklılıklar kalabalık aranjelerde herkes tarafından pek duyulacak gibi değil. Bu farklılıklar çeşitli proses lemelerle (doygunluk,harmonic vs..) daha da minimuma inecektir.

Esasa gelecek olursak bir tane hardware synth fiyatına neredeyse tüm pluginleri satın alabiliyorsunuz!! Diğer taraftan analog routing ve kayıt zahmetli bir süreç. Bir arkadaşım elindeki tüm analog synthleri ams neve 8816 ya bağlamış ve oradan print yapıyor. Her seferinde tek bir sesi ya da topluca. Diyelim ki 20 kanal synt sesi dinlemeniz ve kaydetmeniz gerekecek, elde iki girişli ses kartı olduğunu düşünürseniz nasıl topluca dinleyeceksiniz ya da kaydedeceksiniz? Patchbay,mikser, 16-32 kanal çevirici bunlarda maliyet.... Bu kadar synth, mikser, kablo, converter vs.. satın alması, routingi, satması, kapladıkları alan, bakımları,muhafazası vss..

Herkesin görüşü ve kalite beklentisi farklı tabi. Konuyu açmamın sebebi şu daha iyi bu daha iyiden ziyade kullanıcıların görüş sahibi olmaları.