NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 807 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 10 ile 27 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Mix Genel Soru

Bu konu 7290 kez görüntülendi 26 yorum aldı ...

Mix Genel Soru 7290 Reviews

Konuyu değerlendir: Mix Genel Soru

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 7290 kez incelendi.

Mix Genel Soru

Merhaba Dostlar ,

Genel mix hakkında kafamda olan birşeyleri danışmal ve değerli yorumlarınızı almak istiyorum.

Genel olarak ben ses kartımdaki peak sinyaline kadar özellikle gitar ses düzeyimi ayarlıyorum ve her bir kayıt kanalının ses seviyesini kayıt esnasından önce -10Db ye alıyorum.Ve pan , ses düzeyleri kısmında da ses seviyelerini düşürerek bir düzenleme yapıyorum. Bu sizce doğru bir yaklaşım mı?

2. olarak internette seyrettiğim bir video ile istinasız her kanalaka aşağıdaki şekilde olduğu gibi head room kazanma adına sesin dinamikliğini bozmadan seviyeyi aşağıya çekiyorum , sizde doğru mu yapıyorum?
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

3.Bundan sonraki çalışmalarımda da özellikle de canlı gitar kanallarımı kayıt esnasından önce stereo/mono in kanalında tüm EQ ayarlarımı yapıp işlenmiş sesi kayıt etme gibi bir düşüncem var işlemciyi rahtlatmak adına . Ne dersiniz?

4.Genelde stereo çıkıştan önce ona send edilmilş bir Bus kanalı yaratıp ilgil bus kanalına da ses seviyesini artırma amaçlı L3-LL Multi Stereo ve stereo ekefti içinde StereoEnhancer plug in lerini kullanmaktayım , aslında bunu yapmadan direk wave kaydedip orada wavelab üzerinde oynuyorum ama bazen üşengeçliğim tutuyor ne dersiniz?

5. Normalde reverb effectleri içinde fx kanalı kullanıyorum resimdeki eski bir kayır ekramın orada kullanmamışım vokal için önerebileceğiniz plug inlerede açığım.

Konu hakkında yönlendirmelerinize ihtiyacım var .

Teşekkürler.

Müzik Teknolojileri Forumlarındaki İçeriğindeki Benzer Konular:
    Cho®dSolo, EsbaB, Tanerongunyzb Şu üyeler, hendrix_jim adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Saygılar!
    -----------------------------
    Cubase 5 + Focusrite 2i2

İdeal kayıt düzeyini kanalın meter öçleklerinden takip ederek -10 db civarlarında gezinecek şekilde ayarlayabilirsiniz, doğru bir yaklaşım, peak yaptırmadan ama hacimi de kaybetmeden kayıt almaya çalışmak zaten temel mantık. ben alışkanlığım gereği bütün sesleri kuru kaydeder, sonrasında bütüne göre mixlemeye uğraşırız, distorsion vs simulatörler gerekiyorsa da bunun için insert'ten plugin takarak sonradan değiştirebileceğim halde kaydederim, aksi duruma da yanlış diyemem tabi, kendinize güveniyorsanız, sonrasında çok müdahaleye ihtiyaç duyurmayacak kadar iyi bi analog setup'ınız varsa, önceden efektlendirip kayıt alabilirsiniz.

EsbaB, volkanmeydan Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    UAD Apollo Twin/WARM Audio WA87/Rode NT5 St./Yamaha NS10m/AKG k612 & DT770

Merhaba,

1.
    Genel olarak ben ses kartımdaki peak sinyaline kadar özellikle gitar ses düzeyimi ayarlıyorum ve her bir kayıt kanalının ses seviyesini kayıt esnasından önce -10Db ye alıyorum.Ve pan , ses düzeyleri kısmında da ses seviyelerini düşürerek bir düzenleme yapıyorum. Bu sizce doğru bir yaklaşım mı?
    -Kayıdınızın seviyesini ses kartınızın üzerinden ayarlayıp düşük tutuyorsanız doğru, Cubase'de bu işlemi yapıyorsanız yanlış.

2.
    2. olarak internette seyrettiğim bir video ile istinasız her kanalaka aşağıdaki şekilde olduğu gibi head room kazanma adına sesin dinamikliğini bozmadan seviyeyi aşağıya çekiyorum , sizde doğru mu yapıyorum?
    -Headroom için uyguladığınız bu yöntem tercih edilmekte. L1 Limiter yerine Klanghelm VUMT yahut Sonalksis FreeG kullanılabilir.

3.
    Bundan sonraki çalışmalarımda da özellikle de canlı gitar kanallarımı kayıt esnasından önce stereo/mono in kanalında tüm EQ ayarlarımı yapıp işlenmiş sesi kayıt etme gibi bir düşüncem var işlemciyi rahtlatmak adına . Ne dersiniz?
    -Geri dönüşü olmayan kayıt almanız miksinizdeki sorunları düzeltmenizde sıkıntı yaratabilir.

4.
    Genelde stereo çıkıştan önce ona send edilmilş bir Bus kanalı yaratıp ilgil bus kanalına da ses seviyesini artırma amaçlı L3-LL Multi Stereo ve stereo ekefti içinde StereoEnhancer plug in lerini kullanmaktayım , aslında bunu yapmadan direk wave kaydedip orada wavelab üzerinde oynuyorum ama bazen üşengeçliğim tutuyor ne dersiniz?
    -Profesyonel bir mastering mühendisine göndermiyorsanız problem yok. Stereo Enhancer ı, L3 den önce kullanmanız daha iyi olur. Hatta miksinizde stereo düzenlemeyi yapıp hiç bulaşmamanız daha iyi olacaktır.

5.
    Normalde reverb effectleri içinde fx kanalı kullanıyorum resimdeki eski bir kayıt ekranım orada kullanmamışım. vokal için önerebileceğiniz pluginlerede açığım.
    -Kişiye göre tercihler değişebiliyor. Ama genel olarak Phoenix, R2, Lexicon PCM, SSL X Verb/Relab 480L, Valhalla'nın ve UAD'ın reverbleri....

abdullahatalan, Cho®dSolo, EsbaB, hendrix_jim, Sativus, volkanmeydan Şu üyeler, Murat Engin adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı Murat Engin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

1.
    -Kayıdınızın seviyesini ses kartınızın üzerinden ayarlayıp düşük tutuyorsanız doğru, Cubase'de bu işlemi yapıyorsanız yanlış.

2.
    -Headroom için uyguladığınız bu yöntem tercih edilmekte. L1 Limiter yerine Klanghelm VUMT yahut Sonalksis FreeG kullanılabilir.

3.
    -Geri dönüşü olmayan kayıt almanız miksinizdeki sorunları düzeltmenizde sıkıntı yaratabilir.

4.
    -Profesyonel bir mastering mühendisine göndermiyorsanız problem yok. Stereo Enhancer ı, L3 den önce kullanmanız daha iyi olur. Hatta miksinizde stereo düzenlemeyi yapıp hiç bulaşmamanız daha iyi olacaktır.

5.
    -Kişiye göre tercihler değişebiliyor. Ama genel olarak Phoenix, R2, Lexicon PCM, SSL X Verb/Relab 480L, Valhalla'nın ve UAD'ın reverbleri....
    Cevaplar için çok teşekkür ederim.

Saygılar!
    Cubase 5 + Focusrite 2i2

Selamlar ,

Bugün gain staging diye birşey öğrendim ve üstadlara bir soru ;
    Tüm canlı kanal kayıtlarımı ses kartımın peak seviyesini ayarlayıp tüm kayıt kanallarımı -10 Db de kaydetmem ile aşağıdaki videoda yapılan şey aslında aynı mı ? Yoksa gene -10 db de ayarlıyıp ilgili video da gösterilenleri yapmalı mıyım?

ya da daha kayıt aşamasındayken , ilgili videoki ayarı misal -20 olarak mı kayıt etmem lazım?

Teşekkürler.

tezcankoray, volkanmeydan Şu üyeler, hendrix_jim adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu hendrix_jim tarafından (13 Nisan 2016 Saat 00:30 ) değiştirilmiştir.
    Saygılar!
    Cubase 5 + Focusrite 2i2

Alıntı hendrix_jim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar ,

Bugün gain staging diye birşey öğrendim ve üstadlara bir soru ;
    Tüm canlı kanal kayıtlarımı ses kartımın peak seviyesini ayarlayıp tüm kayıt kanallarımı -10 Db de kaydetmem ile aşağıdaki videoda yapılan şey aslında aynı mı ? Yoksa gene -10 db de ayarlıyıp ilgili video da gösterilenleri yapmalı mıyım?

ya da daha kayıt aşamasındayken , ilgili videoki ayarı misal -20 olarak mı kayıt etmem lazım?

Teşekkürler.
    Merhabalar,

Gain staging dediğimiz olay özetle şu: Mix'e başlarken ilk olarak yaptığımız işlem, kanalların birbirine oranla gain ve pan ayarlarını yapmaktır. Böylece mix'te her elemanın istediğimiz oranda duyulmasını amaçlarız. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, master out' kanalı da dahil olmak üzere, tüm kanalların ayrı ayrı vurduğu db fs değerlerine bakmak ve "clipping"e gitmesini önlemektir. (Herhangi bir kanal clipping'e gittiği zaman zaten master out kanalındaki göstergede kırmızı işaret görürsünüz. Clipping'e gitmesi demek, O db fs'den daha yüksek duyuluyor demektir). Bu durumda, ilgili kanal ya da kanalların gain ayarını düşürüp, clipping'e gitmesini önleriz.

Master out'ta da görülmesi tavsiye edilen değer -10 db fs'dir. Bu civarlarda gezinen bir mix daha temiz bir mix olacaktır.

Sizin yaptığınız, kayıt esnasında kanallarda ayrı ayrı -10 db değerini görecek şekilde kayıt almak, bu aşamaya gelmeden yapılan birşey aslında. Çünkü gain stating mix esnasında devreye giriyor. Ancak şöyle bir durum var, ne kadar temiz kayıt alırsanız mix'te o kadar rahat edersiniz. Dolayısıyla sizin uygulamanız, gain staging'e bir ön hazırlık gibi düşünenilirsiniz. Zaten -10 db'lerde kayıt alıyorsanız, kanallarınız clipping'e gitmeyecek demektir

Umarım yardımcı olmuştur.

Saygılar,
    Tezcan

EsbaB Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Ayrıca yüksek seviyelerde kaydedilip peak yaptırılmış, distorsion'a uğratılmış bi kanalı fader'dan kıssanız da bu durumu kurtaramazsınız, bu sebeple kayıt alınacak kanalın ilk gain ayarını daw fader'ı üzerinden değil ses kartı ya da preamp üzerindeki hardware potans ile ayarlamalısınız, daw'daki kanalın fader'ı 0'da iken -10 db civarında sinyal yüksekliği gözlemlemek pratik bi önlem...

EsbaB Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    UAD Apollo Twin/WARM Audio WA87/Rode NT5 St./Yamaha NS10m/AKG k612 & DT770

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ayrıca yüksek seviyelerde kaydedilip peak yaptırılmış, distorsion'a uğratılmış bi kanalı fader'dan kıssanız da bu durumu kurtaramazsınız, bu sebeple kayıt alınacak kanalın ilk gain ayarını daw fader'ı üzerinden değil ses kartı ya da preamp üzerindeki hardware potans ile ayarlamalısınız, daw'daki kanalın fader'ı 0'da iken -10 db civarında sinyal yüksekliği gözlemlemek pratik bi önlem...
    Hocam şimdiye kadar bunu uygulamaya çalışsamda çoğu zaman master da kırmızıyı vuruyor; EQ ve frekans bilgilerinden mahrum olduğum için bunu yapan kanalın ve buna sebep olan frekansın nerede olduğunu nasıl girileceğini bilmiyorum.

Rica etsem bu konuda biraz aydınlatırmısınız?

tezcankoray Şu üyeler, EsbaB adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
    MOTU UltraLite MK3 Hybrid + Jz J1 + Cubase Elements 9 Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    ...----Herşeyin bir Sebebi Var----...

Alıntı EsbaB Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam şimdiye kadar bunu uygulamaya çalışsamda çoğu zaman master da kırmızıyı vuruyor; EQ ve frekans bilgilerinden mahrum olduğum için bunu yapan kanalın ve buna sebep olan frekansın nerede olduğunu nasıl girileceğini bilmiyorum.

Rica etsem bu konuda biraz aydınlatırmısınız?
    Abdülcelil hocam, bu konunun EQ ya da frekansla hiçbir ilgisi yok aslında. Sadece gain ayarı ile çözülecek bir durum (kayıt esnasında ise Cubase üzerinden değil tabi ki). Kırmızı vuruyor derken, kayıt esnasında mı clipping problemi yaşıyorsunuz?

Saygılar,
    Tezcan

Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Alıntı tezcankoray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,

Gain staging dediğimiz olay özetle şu: Mix'e başlarken ilk olarak yaptığımız işlem, kanalların birbirine oranla gain ve pan ayarlarını yapmaktır. Böylece mix'te her elemanın istediğimiz oranda duyulmasını amaçlarız. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, master out' kanalı da dahil olmak üzere, tüm kanalların ayrı ayrı vurduğu db fs değerlerine bakmak ve "clipping"e gitmesini önlemektir. (Herhangi bir kanal clipping'e gittiği zaman zaten master out kanalındaki göstergede kırmızı işaret görürsünüz. Clipping'e gitmesi demek, O db fs'den daha yüksek duyuluyor demektir). Bu durumda, ilgili kanal ya da kanalların gain ayarını düşürüp, clipping'e gitmesini önleriz.

Master out'ta da görülmesi tavsiye edilen değer -10 db fs'dir. Bu civarlarda gezinen bir mix daha temiz bir mix olacaktır.

Sizin yaptığınız, kayıt esnasında kanallarda ayrı ayrı -10 db değerini görecek şekilde kayıt almak, bu aşamaya gelmeden yapılan birşey aslında. Çünkü gain stating mix esnasında devreye giriyor. Ancak şöyle bir durum var, ne kadar temiz kayıt alırsanız mix'te o kadar rahat edersiniz. Dolayısıyla sizin uygulamanız, gain staging'e bir ön hazırlık gibi düşünenilirsiniz. Zaten -10 db'lerde kayıt alıyorsanız, kanallarınız clipping'e gitmeyecek demektir

Umarım yardımcı olmuştur.

Saygılar,
    Tezcan

Ayrıntılı cevabınız için teşekür ederim , kafamda biraz daha netleşti en azındna yaptığımın üzerine gain staging de yapmam gerektiğini öğrenmiş oldum , hem daha temiz ses düzeyi henmde headroom için.

Saygılar!
    Cubase 5 + Focusrite 2i2