NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 1004 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 10 ile 11 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Logic'çiler ve Studio one'cılar SİZCE ?

Bu konu 4767 kez görüntülendi 10 yorum aldı ...

Logic'çiler ve Studio one'cılar SİZCE ? 4767 Reviews

Konuyu değerlendir: Logic'çiler ve Studio one'cılar SİZCE ?

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 4767 kez incelendi.

Logic'çiler ve Studio one'cılar SİZCE ?

Arkadaşlar sizce studio onemi veya logicmi hangisi ? macbook pro kullanıyorum!

Müzik Teknolojileri Forumlarındaki İçeriğindeki Benzer Konular:

Alıntı burakitil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar sizce studio onemi veya logicmi hangisi ? macbook pro kullanıyorum!

Ben Hyundai i20 almayı düşünüyorum, bir de tüp taktırdım mı tamamdır
    Aynı konu forumda 80 milyon kere tartışılmıştır herhalde. Bu konuda @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hocanın aşağıdaki makalesini inceleyin derim:

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

BoraUslusoy, Cho®dSolo, EsbaB, Vbaran Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

ben sadece bu ikili değil, geneli için görüşümü yazayım, bir fark olduğunu sanmıyorum. .

tüm bunların dışında bende aynı fikirdeyim ki bir fark yok. Hepsi çok güzel yazılımlar, istediğiniz kullanın, eğer psikolojinizi zorlamıyor ise, sizde birçoğunu aynı anda kullanabilirsiniz.

@Bora Uslusoy gerçekten mükemmel bir açıklama yapmış, bende katılıyorum.
    "Ses kalitesine gelelim.
    Her bir yazılımın sesi üretmek, saklamak, düzenlemek ve dışarıya aktarmak için kullandığı matematiksel hesaplamalar, algoritmalar arasındaki farklar ya hiç yok ya da bu fark insan kulağıyla ayırt edilebilecek düzeyde değil. Dolayısıyla yazılımların herhangi birinin bir diğerine göre üstün olduğu iddialarına pek kulak asmayın"

daw arasında bile fark olduğunu düşünmüyorum. Biraz araştırdığınızda bulabileceksiniz "gearslutz"vs

hali hazır da 4 daw iyi seviyede kullanan birisi olarak(samplitude-logic-ableton-protools) tüm bunlar sonrası biraz müzik arası verip, sadece meraktan MIAM da ki arkadaşımın desteğiyle bir null testi yaptık, DB farkı olursa bile onu fark olacak miktarda yükseltip ya da alçaltıp ses lerin birbirini null ettiğini gördük (bu testi yaklaşık 1 yıl kadar evvel yaptık ) = hepsi eşit hiçbir farkları yok.

denemek istiyorsanız çok basitçe deneyin ve kafanızdan bu tür detayları atıp sadece müzik üretin.
    merak edip denemek isteyenler olursa test şu:

*tertemiz kaydedilmiş ve mixe tabi olmamış seslerden oluşan 8-10 kanal 24 bit ses çalışmanızı TEST yapacağınız DAW ekleyin import audio şeklinde.
    *hiçbir değişiklik yapmadan bounce alın, (pan-eq-insert-fader) dokunulmadan. (normalize kapalı) 24 bit stereo.
    *aynı işi diğer testlerdeki dawlar ile yapın, sonra elinizde örneğin 4 sonuç var,

dawlardan birini açın ve ilk kanala 1 nolu çıktıyı koyun, 2. kanala 2.daw daki çıktıyı koyun. ve 2. kanalı fazını invert edin fazı ters çevirin. yani iki kanal olacak ilki faz dokunulmayacak normal kalacak, kanal 2 nin faz invert olacak, eğer ses tamamen kesilirse null dawlar eşit. eğer volum farkı olursa çıktılarda, aradaki volum değerini bulun örneğin 2 db biri diğerinden fazlaysa volume olarak, gelip eksik olana faderden value değerine çift tıklayıp +2db ekleyin ve tekrar dinleyin bu defa ses gelmiyor ve tamamıyla sessizlik varsa null etmiş olunuyor.
    ben çoğunu reaper protools samplitude logic ve diğerleri dp dahil yaptım tümü null eşit.

bunu gördükten sonra artık farklı bakıyorum, daw ların özellikleri tipsleri konusunda inanılamaz detaylı yürüyorum kendi dünyamda, ama bu konularda bu sebeple bu tür kıyaslamaların müziklerimize katkı olabilecek kısımlarıyla ilgili olmayı tercih ediyorum ve hepsini kullanıyorum.

Eminimki bu testler sonrası kıyaslamaları bir kenara bırakıp daha farklı bakabilirsiniz.
    bence bu tür şeylere harcanacak düşünce enerjisi müzik üretmekten daha önemli değil. Müzik üretmeye odaklanmak gerekli.
    İyi çalışmalar dilerim.
    E.

BoraUslusoy, gitarist1975, instrument00, Seyit ÖZTÜRK Şu üyeler, eser karaca adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu eser karaca tarafından (28 Şubat 2016 Saat 18:18 ) değiştirilmiştir.
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Null testleri konusunda fark olmadığını biliyorum. Belki psikolojiktir bilemiyorum. Samplitude daha güzel geliyor.

İlk çıktıkları günden beri takip ederim. Cakewalk la başladım cubase ile devam ediyorum.
    Farklı plug in lerinin dışında şimdiye kadar müziğin sound kalitesini etkileyen dawn göremedim.
    "bence bu tür şeylere harcanacak düşünce enerjisi müzik üretmekten daha önemli değil. Müzik üretmeye odaklanmak gerekli"
    fikrine katılıyorum.

Yine de markası ne olursa olsun yeni bir versionu çıktığında incelemekten kendimi alamıyorum.

İlginçtir en önemsediğim de renk ve görüntü kaliteleridir. Tamamen psikolojik bir olay.
    Örneğin sonarın ikonları ve kanallarındaki pastel renkleri ve orjinal hardware görüntüleri tuhaf bir şekilde beni çok etkiliyor.
    Böyle ayrıntılar çalışma ruhunu etkiler mi derseniz bence evet. İnsan kendini rahat ve mutlu hissettiği bir ortamda daha yaratıcı olabilir.

Tabi bu benimkisi biraz amatör bir yorum. Sonuçta iş yapacak adamın bu tür ayrıntıları çok önemsemeyeceğini düşünüyorum.
    Hatta bir kaç örneğine de tanık oldum.
    Studionun birinde bilgisayar arıza yapınca diğer oyun bilgisayarı ile sıradan bir proğram kullanarak işi yetiştimeye çalışan kişileri biliyorum.

Neyse ne dersek diyelim günün birinde yine bir arkadaş çıkıp cubase mi studio-one mi diye soracak nasılsa...

Eskiden bir ford traktörler vardı bir de yeni çıkmış mercedesler ikisi de aynı işi yapıyorlardı ama
    bizim köyün oturma odasındaki muhabbetleri hiç bitmiyordu.

Aynı o hesap...

gitarist1975, Mehmet Uzunosmanoğlu, tezcankoray Şu üyeler, nacib adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Dostum bunlara takılma, bunlara takılan ve hatta kafayı bozmuş derecede tüm sequncerları kullanan biri olarak söylüyorum ki hepsinin kullanım videolarını biraz incele. Hangisi yakın geliyorsa onu kullan. Sonuçta yaratmak istediğin bir şarkıyı varılacak bir hedef olarak düşün. Hangi model arabayla gidersen git hedefine varırsın. İlla ki bir konuda bilgi sahibi olmak istiyorsan gelişmek istiyorsan şöförlüğünü geliştir, müzikte de şöförlük armoni bilgisi ile olur. Benden naçizane tavsiye..

BoraUslusoy, EsbaB, Mehmet Uzunosmanoğlu, nacib Şu üyeler, Tanerongunyzb adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Hocam logic kütüphane olarak açık ara önde, 10.2den sonra gelen amfi simülasyon pluginleri de çok fena, avalon u5'i mutlaka deneyin derim, bass tonlarında acayip bir katkı sağladı bana. Audio edit, smart işlevi, precount metronom özelliği olmaması beni çok bunaltsa da 160 kanal projeyi hd video aktif halde core2duo bir macbookta bitirdikten sonra mac-pc ve daw tartışmaları benim için deiboyut değiştirdi, mac-logic ikilisi sistem kaynaklarını mükemmel bir verimlilikte kullanıyor. Günlük kullanımda windowsun müdavimi olsam da kayıt-iş ağırlıklı çalışılacaksa mac-logic diyorum...

Erhangul, EsbaB, totto Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Daw'ın ses kalitesine etkisi sanırım artık olacak...
    Yanlış mı anladım bilmiyorum fakat, Presonus Studio One 3.2 güncellemesi bunu içeriyor şeklinde duydum (kullanan arkadaşlar konuya hakimdir sanırım).
    Presonus yaptığı güncelleme ile daw'ın ses motoruna doğrudan büyük consol masaların veya ünlü marka/model hardware cihazların tepkisini yansıtan modelleme ekleme imkanı tanıyormuş (consol shaper ile)sanırım. Eğer bu doğruysa, devrim gibi bişey olabilir gibi duruyor.

gitarist1975 Şu üyeler, vetoekarte adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı vetoekarte Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanlış mı anladım bilmiyorum fakat, Presonus Studio One 3.2 güncellemesi bunu içeriyor şeklinde duydum (kullanan arkadaşlar konuya hakimdir sanırım).
    Presonus yaptığı güncelleme ile daw'ın ses motoruna doğrudan büyük consol masaların veya ünlü marka/model hardware cihazların tepkisini yansıtan modelleme ekleme imkanı tanıyormuş (consol shaper ile)sanırım. Eğer bu doğruysa, devrim gibi bişey olabilir gibi duruyor.
    Dostum bunun doğru olduğuna inanmak çok isterim ama bana sanki psiklojikmiş gibi geliyor, ya da ben ayırt edemiyorum çünkü rme'nin kendi dsp arayüzündeyken aldığım monitöring ile kanalı kaydedip daw'dan dinlediğim sound arasında en ufak bir fark hissetmiyorum.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Alıntı vetoekarte Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Consol shaper her kanala ayrı ayrı olmak üzere orjinal mix konsolundaki distortion ve dip seslerin benzerini ekleyen bir plugin. Distortion insan kulağına hoş gelen bir şey. Ancak plugini ne derecede başarılı yapmışlar bunu o milyon dolarlık masalarda çalışmayan bilemez Yani kaç kişi bu konuda yorum yapmaya yetkili düşünün. O masada çalışan adamın gelip forumlarda para almadan yorum yapmasıda ne kadar beklenir, muamma.

Presonusu tebrik etmek lazım güzel pazarlama taktiği.