NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 781 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 10 ile 23 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Akustik gitar kaydı

Bu konu 9451 kez görüntülendi 22 yorum aldı ...

Akustik gitar kaydı 9451 Reviews

Konuyu değerlendir: Akustik gitar kaydı

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 9451 kez incelendi.

Akustik gitar kaydı

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Merhaba

Bu iki kayıttaki ritm gitarlardaki dolgunluk ve yumuşaklık nasıl elde edilebilir.Ne zaman akustik gitar kaydı yapsam kuru ve sert bir ton geliyor. Bu konuda bilgisi olanlar yardım edebilirlermi ?

Özellikle mr big in tonu çok dolgun ve yumuşak. AMA NASIL ????

Mesela aşagıdaki linkte mic pozisyonlarını anlatmış işte benim tonlarda böyle geliyor.... SERT VE SEVİMSİZ. Belliki duble alma dışında birşeyler daha yapılmış. Bu mix le alakalı veya kaydederken yapılan bir şey... AMA NE ?????

Seyit ÖZTÜRK Şu üyeler, gitarist1975 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu gitarist1975 tarafından (23 Kasım 2015 Saat 18:01 ) değiştirilmiştir.

Mikrofon Seçimi>Mikrofonlama tekniği>Lambalı amfi> Preamp> Prosesleme için kullanılan ekipmanlar. Hatta kullanılan reverb. Hepsi ton da etkili olur.

Daha ziyade mikrofon seçimi ve mikrofonlama tekniği önemlidir diyorum.Bu linkten detaylı bilgi alırsınız.Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Tabi akustik gitarın tonu yani ses kaynağının tınısı da bunlar kadar önemlidir. Kayıt alacağımız enstrümanın tınısı ve tonu hoşunuza gitmiyorsa ilk önce buradan başlanmalı diyorum.

Bilgileri tazelemek açısından bu yazıyı da okumanızı tavsiye ederim.Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Kayıt esnasında en önemli şey doğru mikrofon seçimidir. Doğru açıdan mikrofon yerleştirmekte önemlidir. Alttan üstten yandan sağdan soldan önden arkadan vs... en uygun açıyı bulmak. Kayıt mühendisliği bu noktadan başlıyor. Diğer ekipmanlarda önemlidir.

Dolgunluk ve yumuşaklığı farklı markalardaki compressor ya da preampli ile elde edilebilir diye düşünüyorum. Bunlar da kendi tonunu katar.

gitarist1975 Şu üyeler, Seyit ÖZTÜRK adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu Seyit ÖZTÜRK tarafından (23 Kasım 2015 Saat 21:49 ) değiştirilmiştir.

Ayrıca pahalı gitarlar ve ucuz gitarlarla ilgili çoğunluğun görüşüne ters alışılmadık şeyler söyleyebilirim.

Camps,Antonio Sanchez,Fender gibi marka ve marka olmayan gitarlar kullandım. Kimisi kolay çalınabilirlik, kimisi fretlerde cızırtısız ses, kimisi yumuşak kimisi sert tonlar verdi. Ton konusu göreceli bir konu. İskender senin de bildiğin gibi tel değiştirmek bile fark ettiriyor.

Şu an elimde 25 sene önce almış olduğum suntadan yapılmış, kalın saplı ve çalınabilirlik açısından diğerlerinden zahmetli (ben alıştım) ucuz bir klasik gitar ve Camps marka pahalı bir gitarım var. Daha yumuşak tonlar istediğimde camps, daha gür ve sert tonlar istediğimde suntadan yapılmış ucuz klasik gitarı tercih ediyorum.

Fender Stratocaster ve Acepro marka (ucuz) elektro gitarlarım var. Elektro bağlamaya benzeyen ağlamaklı ve ironik tonlar istediğimde acepro marka ucuz gitarı tercih ediyorum.

gitarist1975, Mehmet Uzunosmanoğlu Şu üyeler, Seyit ÖZTÜRK adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu Seyit ÖZTÜRK tarafından (23 Kasım 2015 Saat 21:51 ) değiştirilmiştir.

İlk kayıt 3 defa yapılmış bir kayıt.. Önce tek kanal, sonra bunun dublesi, bu iki kanal sağ ve sola yatırılmış, sonra reverbli olarak solo çalınmış...
    Tek bir kayıtta bu sesi alan tarihe geçer..
    Basit ama faydalı bir teknik önereyim.. Tek bir mono kayıt yapın sonra bu kanalın dublesini alın. birisini sağa birisini sola yatırın. Sonra bunlardan birisi quantize edin, diğerine dokunmayın.. Her iki kanala da farklı eq lar uygulayıp, bir grup kanalına gönderin. Sonra bu grup kanalına send olarak bir plate reverb uygulayın..
    İlginç bir sonuç alacaksınız..

Cho®dSolo, gitarist1975, Kerem Çelik, Seyit ÖZTÜRK, ugur86, yavuzy Şu üyeler, enym adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Almış olduğunuz gitar kaydı sinyalini gitar amplisine gönderip tekrar amliden mikrofonlayarak iki sinyali blend edebilirsiniz.

Eğer XY mikrofonlama tekniği alınmış stereo kayıt ile doğal stereo genişlik elde edilir.XY mikrofonlama tekniği ile phase (faz) problemi olmaz.

Alınmış stereo kayıdın left ve right kanallarına hafif şekilde farklı sürelerde delay uygulamanız değişik genişlik etkisi yaratır.

Stereo kaydı left ve right olarak sprite ederek parametrik EQ ile özellikle orta frekanslarda temel frekansları öldürmeden birbirinden farklı bölgelerde aşırıya kaçmayacak şekilde notch ve boost uygulayıp grup kanalında birleştirebilirsiniz.

Aşırıya kaçmadan farklı chorus and flangers (Modulation) efektleri uygulayabilirsiniz.

Farklı frup kanalında hafif şekilde tremolo veya vibrato teknikleri uygulayıp send reverble karıştırabilirsiniz.

ADT (waves) eklentisi uygulayabilirsiniz.
    Aynı anda 2 ya da daha fazla sayıda gitar amplisi kullanarak mikrofonlama yapabilirsiniz.

Elinizde varsa analog cihazlardan ya da farklı filtrelerden (moog filter) geçirerek farklı renk ve tonları blend edebilirsiniz.

gitarist1975 Şu üyeler, Seyit ÖZTÜRK adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Duble kayıt gerçekten hacim ve tınıyı çok değiştiriyor, bugüne kadar mid-side, stereo çift mikrofonla kayıt gibi yöntemleri denedim, ama sonuçta iyi tınlayan bir noktadan iyi bir mikrofonla duble kayıt almak benim aklımdaki sound'a daha yakın sonuç veriyor. kayıtlardaki sert ve sevimsiz tını olayı ise çok başka, o konu benim şahsi tecrübeme göre en çok mikrofon-enstruman uyumu ile ilgili. misal tiz karakterli enstrumanlar (cura, 3 telli bağlama, kopuz, mandolin gibi) rode nt5'lerle zil gibi geliyor. ama bass frekanslar da barındıran normal akustik bağlamalar aynen tarif ettiğin gibi nt5'lerle sert ve sevimsiz geliyor. büyük diyafram mikrofonlar bir nebze daha yumuşak ve yuvarlanmış, derli toplu tını veriyor. onların da sorunu vokale göre dizayn edildikleri için hi-mid/tiz bölgesinde boost yapmaları, bu sebeple de enstrumanda metalik-sert tınılara sebep olmalarıdır. Mikrofonun vokale parlaklık ve mix içinde belirginlik sağlamak için yaptığı bu frekans ayarı, enstrumanda tam tersi kötü sonuç veriyor.

bu sebeple olabildiğince flat ve natural kayıtlar alınabilecek endüstri standartı olmuş mikrofonları seçmek daha risksiz geliyor bana. Çünkü ülkemizde B-Stock kavramı işlemiyor, mikrofon, kulaklık, monitör gibi ürünleri distiribütörler kutusu açıldığında iade almıyor, bu durumda bilinmedik marka-model ekipmanları gözü kapalı alıp, elde patlama riskine kimse atılmıyor, sanırım bunu forumda en çok yapan benim akg c414'ü akustik gitar kayıtlarında özellikle beğeniyorum, youtube'da izeldiğim video'larda da en çok c414 kullanılıyor...

gitarist1975, Seyit ÖZTÜRK Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    UAD Apollo Twin/WARM Audio WA87/Rode NT5 St./Yamaha NS10m/AKG k612 & DT770

Yazılanların hepsini okuyorum.Herkese tek tek teşekkür ederim.Anlaşılan o ki denemelere devam Ama @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... ertan abinin yazdığı yöntemi çok merak ettim. İlk önce onu denicem

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Duble kayıt gerçekten hacim ve tınıyı çok değiştiriyor, bugüne kadar mid-side, stereo çift mikrofonla kayıt gibi yöntemleri denedim, ama sonuçta iyi tınlayan bir noktadan iyi bir mikrofonla duble kayıt almak benim aklımdaki sound'a daha yakın sonuç veriyor. kayıtlardaki sert ve sevimsiz tını olayı ise çok başka, o konu benim şahsi tecrübeme göre en çok mikrofon-enstruman uyumu ile ilgili. misal tiz karakterli enstrumanlar (cura, 3 telli bağlama, kopuz, mandolin gibi) rode nt5'lerle zil gibi geliyor. ama bass frekanslar da barındıran normal akustik bağlamalar aynen tarif ettiğin gibi nt5'lerle sert ve sevimsiz geliyor. büyük diyafram mikrofonlar bir nebze daha yumuşak ve yuvarlanmış, derli toplu tını veriyor. onların da sorunu vokale göre dizayn edildikleri için hi-mid/tiz bölgesinde boost yapmaları, bu sebeple de enstrumanda metalik-sert tınılara sebep olmalarıdır. Mikrofonun vokale parlaklık ve mix içinde belirginlik sağlamak için yaptığı bu frekans ayarı, enstrumanda tam tersi kötü sonuç veriyor.

bu sebeple olabildiğince flat ve natural kayıtlar alınabilecek endüstri standartı olmuş mikrofonları seçmek daha risksiz geliyor bana. Çünkü ülkemizde B-Stock kavramı işlemiyor, mikrofon, kulaklık, monitör gibi ürünleri distiribütörler kutusu açıldığında iade almıyor, bu durumda bilinmedik marka-model ekipmanları gözü kapalı alıp, elde patlama riskine kimse atılmıyor, sanırım bunu forumda en çok yapan benim akg c414'ü akustik gitar kayıtlarında özellikle beğeniyorum, youtube'da izeldiğim video'larda da en çok c414 kullanılıyor...
    M/S Kayıtla çok uğraştım, çok başarılı bir teknik, akustik grup kanalına Brainworks ün Digital V2 si ile Alt frekansların ortada birleşmesi , tizlerin kenarlara gönderilmesini falan çok uğraştım... Ancak M/S kayıt için oda akustiğinin hatasız olması gerekli, Side ler yansımaları da ister istemez alıyor, eğer ufacık bir yankı zamanlaması oluşursa tadı kaçıyor.. En başarılı sonucu ben bugüne kadar Neumann TLM 107 ve Sennheiser MK 8 (ikiside parmakla çalarken süpercardioid , penayla çalarken cardioid patternlerde) A/B olarak kayıtta aldım. Oda akustiğim berbat durumda ve düzeltecek yerim de yok.. Arayışlarım içinde bir de Waves in CLA Guitar preseti de fena sonuç vermemişti ama sesi çok metalize ediyor, doğallığı gidiyor, müziğine göre kullanılabilecek yerler de olabilir tabii.

gitarist1975 Şu üyeler, enym adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Uzun bir zamandır yazmamamın ve forumdan uzak kalmanın utancıyla öncelikle merhaba. Bahadır abi beni affet biraz zor bi dönem geçirdim ve forumdan uzaklaşmak zorunda kaldım @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... tekrar merhaba.

Akustik gitar kaydederken genelde sap ile gövdenin birleştiği yere 15-20 cm uzaklıktan mikrofon konumlandırıl bu aslında bizim kulağımıza gelen sese yakın bir sound için yapılır ve güzel sonuçlar alınır. Jumbo kasa bir gitardan bas yoğunlukta bir ses geleceği için bu konumlandırma mantıklıdır. Fakat küçük kasa bir akustik gitar için işler değişebilir bas tonlarıda almak istersen gitar deliğinin üst kısmına benzer uzaklıktan konumlandırman gerekir bunlar internettede yazar fakat çift mikrofonlama olayını denemen lazım. Olay bununla bitmez bir mono kayıt yaptıktan sonra muhakkak eq olmadan duplucate yapıp çoğalt. Daha sonra ana kayıt üzerinde eq uygula ve birazda comp abartmamak kaydıyla evet bu hoşuma gitti dediğin anda copya olan kayıtta reverb eq ve comp uygula ve panla bunlar tercih meselesidir duyum önemli çünkü. Bunu bi denemeni tavsiye ederim.

Cho®dSolo Şu üyeler, handikap adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu ugur86 tarafından (25 Kasım 2015 Saat 16:02 ) değiştirilmiştir.