NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 1023 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 10 ile 13 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: UPS'ten Anlayan Bir Adım Öne Çıksın :)

Bu konu 4564 kez görüntülendi 12 yorum aldı ...

UPS'ten Anlayan Bir Adım Öne Çıksın :) 4564 Reviews

Konuyu değerlendir: UPS'ten Anlayan Bir Adım Öne Çıksın :)

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 4564 kez incelendi.

UPS'ten Anlayan Bir Adım Öne Çıksın :)

Arkadaşlar bugünkü elektrik kesintilerinden sonra UPS almak farz oldu. Yalnız bu VA değerleri neye yarıyor net bi açıklama bulamıyorum. Hem bu konuda aydınlanmak hem de marka-model tavsiyelerinizi almak istiyorum. Misal 650'lik ve 1000'lik arasında iki kat fiyat farkı var, eğer bu fark sadece elektrik kesildiğinde aynı sayıda cihazı daha uzun süre çalışır vaziyette tutmaya yarıyorsa, yani açık ifadeyle elektrikler normal seyrinde iken notebook-preamp ve monitorlerimi 650lik kaldırabilecekse, birkaç dakika da onları kapatmak için bana zaman tanıyacaksa yalandan yere iki kat para vermek istemiyorum. ayrıca mutfağa da bir tane almak istiyorum, buzdolabı ve kombiyi bağlamak istiyorum.

Müzik Teknolojileri Forumlarındaki İçeriğindeki Benzer Konular:
    UAD Apollo Twin/WARM Audio WA87/Rode NT5 St./Yamaha NS10m/AKG k612 & DT770

Tam detaylarını bilmiyorum, özellikle mutfak için birşey söyleyemem Ama, ben linkteki ürünü kullanıyorum.
    750 w power masaüstü pc + Monitör ve çevre birimleri (ses kartı, ses sistemi vs.) takılı vaziyette, elektrik varken sorun yok, elektrik kesildiğinde de 3-4 dk. açık kalıyor.

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Müziği tarif etmeyin; dinleyin.

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bugünkü elektrik kesintilerinden sonra UPS almak farz oldu. Yalnız bu VA değerleri neye yarıyor net bi açıklama bulamıyorum. Hem bu konuda aydınlanmak hem de marka-model tavsiyelerinizi almak istiyorum. Misal 650'lik ve 1000'lik arasında iki kat fiyat farkı var, eğer bu fark sadece elektrik kesildiğinde aynı sayıda cihazı daha uzun süre çalışır vaziyette tutmaya yarıyorsa, yani açık ifadeyle elektrikler normal seyrinde iken notebook-preamp ve monitorlerimi 650lik kaldırabilecekse, birkaç dakika da onları kapatmak için bana zaman tanıyacaksa yalandan yere iki kat para vermek istemiyorum. ayrıca mutfağa da bir tane almak istiyorum, buzdolabı ve kombiyi bağlamak istiyorum.
    Uğur Hocam Selamlar,

VA, görünür güç olarak geçmekle birlikte aşağıdaki linkte kabaca örnek hesaplamasını bulabilirsin:

Burada fazla kabaca bir hesap yapılmış ama ortalama bu değerlere tekabül eder. UPS kaynağının verimlilik değeri de önemli.

Aslında en iyisi, beslemek istediğin cihazları güç değerleriyle birlikte burada belirtebilirsen birlikte hesaplayabiliriz. Konu elektrik mühendisliğinin konusu olmakla birlikte (benim uzmanlık alanım dışında) az buçuk bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

Saygılar,
    Tezcan

Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Hocam pek marka takıntım yoktur ama tunçmatik vb. yerli üretimleri çok kötülemişler donanım sitelerinde. APC'nin cihazları çok beğeniliyor. Voltaj regülasyonu, akü ömrü ve garanti hizmetleri yönünden herkes övüyor. Bilgisayar sistemime sanırım 850lik bi APC, mutfağa da bi adet 650lik tunçmatik lite II alırsam beni götürür.

Tezcan hocam dediğim gibi bi notebook, bi preamp ve iki adet hoparlör bağlı olacak. bilgisayarım oyun amaçlı bi cihaz değil, yani öyle 600-800W'lık psu'larla beslenen cihazlar gibi güç çekeceğini sanmıyorum. cihazların tek tek güç tüketimlerini araştırıp yazmaya çalışırım yine de.

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uğur hocam bugün belli oldu ki ; Türkiye elektrik açısından şu veya bu şekilde sıkıntılı bir döneme giriyor. Bana göre ; bunun en önemli nedenleri de , plansızlık, proğramsızlık ve teknik beceriksizlik.

Benim bildiğim kadarıyla ; UPS dediğin alet , elektrik kesintisi halinde belirli bir süre senin sistemini çalışır halde tutuyor. Ama bence elektrikle çalışan cihazlar açısından daha önemli bir sorun var.

1-Sistemde sirküle olan elektrik akımının kalitesi,
    2-Sistemde yer alan "darbe" riski.

Bu iki faktör (benim bilgi düzeyim çerçevesinde) ; sahip olduğumuz elektrikli cihazlar açısından çok ciddi risk faktörlerini oluşturuyor. Örneğin bu akşam , internetten okuduğum kadarıyla , İskenderun'daki bir termik santral interkonnekte sistemdeki darbe oluşumları sonucu kendini otomatik olarak devre dışı bırakmış.

Şimdi bu çapta bir tesis ; sistemdeki "darbe" oluşumuna karşı , koruma amaçlı olarak kendini otomatik olarak bypass ediyorsa , sen evdeki cihazlarımızın halini bir düşün. Dolayısıyla bizlerin öncelikli olarak , cihazlarımızı bu tür risklere karşı korumamız lazım.

UPS bu tür risklere karşı cihazlarımızı korur mu ? Benim kısıtlı bilgime göre pek koruyacağını zannetmiyorum. Bu işi Forum'da benden daha iyi bilen örneğin @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... gibi dostlarımız var. Belki başka arkadaşlarımız da vardır. Herhalde bu konuya daha sağlıklı bir açıklama getirirler.

Alıntı Mehmet Uzunosmanoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uğur hocam bugün belli oldu ki ; Türkiye elektrik açısından şu veya bu şekilde sıkıntılı bir döneme giriyor. Bana göre ; bunun en önemli nedenleri de , plansızlık, proğramsızlık ve teknik beceriksizlik.

Benim bildiğim kadarıyla ; UPS dediğin alet , elektrik kesintisi halinde belirli bir süre senin sistemini çalışır halde tutuyor. Ama bence elektrikle çalışan cihazlar açısından daha önemli bir sorun var.

1-Sistemde sirküle olan elektrik akımının kalitesi,
    2-Sistemde yer alan "darbe" riski.

Bu iki faktör (benim bilgi düzeyim çerçevesinde) ; sahip olduğumuz elektrikli cihazlar açısından çok ciddi risk faktörlerini oluşturuyor. Örneğin bu akşam , internetten okuduğum kadarıyla , İskenderun'daki bir termik santral interkonnekte sistemdeki darbe oluşumları sonucu kendini otomatik olarak devre dışı bırakmış.

Şimdi bu çapta bir tesis ; sistemdeki "darbe" oluşumuna karşı , koruma amaçlı olarak kendini otomatik olarak bypass ediyorsa , sen evdeki cihazlarımızın halini bir düşün. Dolayısıyla bizlerin öncelikli olarak , cihazlarımızı bu tür risklere karşı korumamız lazım.

UPS bu tür risklere karşı cihazlarımızı korur mu ? Benim kısıtlı bilgime göre pek koruyacağını zannetmiyorum. Bu işi Forum'da benden daha iyi bilen örneğin @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... gibi dostlarımız var. Belki başka arkadaşlarımız da vardır. Herhalde bu konuya daha sağlıklı bir açıklama getirirler.
    Mehmet Abicim Selamlar,

Adamakıllı bir UPS olursa, elektrik şebekesindeki çarpmalara karşı da tabii ki korur. UPS'lerin amacı sadece elektrik kesildiğinde devreye girmek değildir, zaten öyle olsa basit bir akü ile sistemi kotarırdık.
    UPS'lerle ilgili en detaylı bilgi aşağıdaki sitede anlatılmış. Konu hakkında bilgi sahibi değilseniz tabi bu detaylar çok fazla ancak @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hocam sorduğu için linkini ekliyorum:

Maalesef marka/model hakkında bilgim yok hocam. Ama araştırıp öğreniriz.

Saygılar,
    Tezcan

Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Alıntı tezcankoray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mehmet Abicim Selamlar,

Adamakıllı bir UPS olursa, elektrik şebekesindeki çarpmalara karşı da tabii ki korur. UPS'lerin amacı sadece elektrik kesildiğinde devreye girmek değildir, zaten öyle olsa basit bir akü ile sistemi kotarırdık.
    UPS'lerle ilgili en detaylı bilgi aşağıdaki sitede anlatılmış. Konu hakkında bilgi sahibi değilseniz tabi bu detaylar çok fazla ancak @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hocam sorduğu için linkini ekliyorum:

Maalesef marka/model hakkında bilgim yok hocam. Ama araştırıp öğreniriz.

Saygılar,
    Tezcan
    Tezcan'cığım ,

O zaman bu bilgiye göre ; Uğur hocamın , ya on-line çalışan , ya da line-interactive çalışan bir UPS alması lazım.

Alıntı Mehmet Uzunosmanoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tezcan'cığım ,

O zaman bu bilgiye göre ; Uğur hocamın , ya on-line çalışan , ya da line-interactive çalışan bir UPS alması lazım.
    En garantisi on-line çalışanlar hocam. Aslında laptop'un kendi bataryası da olduğu için off-line çalışan bile olsa kesinti anında Uğur Hocam'ın işini kotarır ancak inverter-off olarak çalıştığı için gerilim düzensizliklerine karşı koruma konusunda katkısı olmaz.
    UPS satışı yapan firmalar, teknik danışmanlık hizmeti veriyor mu bilmiyorum. Birkaç yere sorulduğunda zaten mesele aydınlanacaktır diye düşünüyorum.
    Türkiye'de elektrik kesintisi olmasa bile; mevcut olan şebeke elektriğinde çok fazla gürültü mevcut. Son yıllarda, yeni yapılan binalarda farklı bir elektrik panosu uygulaması başlatılmış durumda. Prosedür olarak elektrik abonesi alacak kişileri ilk etapta biraz yorsa da, uzun vadede hertürlü önlem abonelerin yararınadır.

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hocam; UPS'ten önce bence binadaki toprak seviyesinin kontrol edilmesinde fayda var. Çakma toprak uygulaması olan yerler halen mevcut (toprak ile nötr uçlarını kısa devre yapma yöntemi).
    Ama senin asıl problemin, sadece elektrik kesildiğinde devreye girsin; projelerimi kaydetmek için zaman kazandırsın diyorsan, çok ayrıntılı araştırmana gerek yok sanırım (aynı şekilde çok fazla para ödemene). Bu noktada teknik servis desteği konusunu araştırmak lazım.

Saygılar,
    Tezcan

UPS hesaplamalarında ben şu yöntemi kullanıyorum.
    Önce UPS e bağlı olan toplam gücümü Watt olarak hesaplıyorum. Bu yükte kalkış akımı çeken cihazlar varsa bunların nominal güçlerine %30 ekliyorum (sistemi kademeli açarak bunu aşabilirsin)
    Sonra çıkan değeri kök2 ye böldüğüm zaman bana KWA değerini veriyor. Bunun da bir toleransı daha olmalı, UPS in %60-70 in üzerine çıkması her zaman sakıncalı, bu nedenle çıkan KWA ya da %40-50 ekliyorum.
    Bu UPS elektrik kesintisinde seni sistemini dosyalarını save edip kapatana kadar götürür.
    Eğer ilave zaman istiyorsan akü grubu alman gerekli, örnek olarak 5 KWA 2 saat alabilirsin, akülerinin hesaplanması gerekli.
    Kullanacağın UPS in bence MUTLAKA oniline olması gerekli, online lar sürekli ups ten temiz bir enerji sağlamakta. Line-interaktif ler ise elektrik kesildiği zaman devreye girmekte..
    Kullanacağın güce göre elektrik faturanda %7 ile %15 arasında bir artış da olacak. Bir de ups i bağlayacağın hatta akım koruma rölesi varsa, UPS in kendisini topraklamadan çalışman gerekir.. Prizler toprak hattını mevcut topraklarından alacaklar.
    Ben evde ve işte yerli ATLAS marka UPS ler kullanıyorum, malzeme kalitesi ve servis kalitesi yönünden öneririm. Kesinlikla almayacağın markalar da var tabii.
    Eğer akü grubu alırsan akülerine yatırım yap, 9 sene garanti veren aküler var piyasada, diğerlerini (çin malı) 2-3 senede bir değiştirmen gerekli.. Ama başlangıçtaki performansları bile %70 lerde..

Online UPS'ler çok pahalı hocam, uygun fiyatlı olanlar da çok eleştiriler alan yerli markalarda var, benim ups almaktaki amacım dosya kaydetmek vs. değil, çünkü zaten notebook kullanıyorum böyle bir ihtiyacım yok. Amacım kayıt esnasında preamp çalışırken, ya da mix esnasında hoparlör çalışırken elektriklerin bi anda gidip gelmesi sonucu oluşabilecek hasarın önüne geçmek. Tezcan hocam binada topraklama sistemi normal, yani notr ve toprak birbirine bağlı değil.