NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 834 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 5 ile 5 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Mono, Streo Altyapılar Nasıl Anlaşılır ?

Bu konu 2888 kez görüntülendi 4 yorum aldı ...

Mono, Streo Altyapılar Nasıl Anlaşılır ? 2888 Reviews

Konuyu değerlendir: Mono, Streo Altyapılar Nasıl Anlaşılır ?

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2888 kez incelendi.

Mono, Streo Altyapılar Nasıl Anlaşılır ?

Ücretsiz yayınlanan, Bir altyapı kayıt yapıp mixleyip bir abime göndermiştim dinlemesi ve fikrini almak için dinledikten sonra mono miks gibi geliyor dedi back vokalleri biraz daha kısıp biraz da reverb uyguladım düzenli ve streo görüntüsü vermek için sonra sadece altyapıyı dinlemek istedi dedi ki altyapı bildiğin mono o yüzden vokallerde streo sahasını büyütemiyor olabilirsin.

Napacağım diye sorduğumda mixi iyi olan kişilerden altyapı kullanman gerek dedi merak ettiğim konu ise altyapının iyi mixli olup olmadığını başlıkta dediğim gibi mono altyapı olup olmadığını nasıl anlayacağız abiler yani o abi altyapıyı dinledi ve bu bildiğin mono dedi bu kanıya nasıl vardı aynı kanıya bende varabilseydim altyapı kullanırken ona göre seçer kullanırım

Kullandığım altyapı yani mono denilen altyapı budur ; Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

EsbaB Şu üyeler, abdullahatalan adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Rme uc-Neumann Tlm 103-Yamaha HS50M-Dtpro770 80-Cubase Elemenst 8-Axiom 49-i5 masaüstü pc

Ses sadece merkezde ya da tek kanalda olsaydı beatin mono olmasından söz edilirdi sanırım. Ancak beatte sesler tamamen merkezde değil ki. Bence bu mono derken beat yeterinde geniş duyulmuyor demek istemiş, yanlış ifade kullanmış. Yoksa kim stereo mikrofonlamayla beat yapıyor? Ya da beat yapımında enstrüman kullanıyor?

tezcankoray Şu üyeler, Sativus adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Nektar Impact GX49, AMD Ryzen 3 1200 8GB Pc

Alıntı Sativus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ses sadece merkezde ya da tek kanalda olsaydı beatin mono olmasından söz edilirdi sanırım. Ancak beatte sesler tamamen merkezde değil ki. Bence bu mono derken beat yeterinde geniş duyulmuyor demek istemiş, yanlış ifade kullanmış. Yoksa kim stereo mikrofonlamayla beat yapıyor? Ya da beat yapımında enstrüman kullanıyor?
    yani aslında büyük işler harici özel yapım olmadıkça altyapılar mono mudur diyosun sen hacı + dinlediğin altyapı geniş duyuluyor mu peki kafamda cok soru işareti birikti

Rme uc-Neumann Tlm 103-Yamaha HS50M-Dtpro770 80-Cubase Elemenst 8-Axiom 49-i5 masaüstü pc

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... kardeşime katılıyorum. Altyapı mono değil ki...

Mono'dan şunu anlayacaksın kardeşim öncelikle mono ve stereo kavramlarını netleştirelim: müziği dinlediğinde sağ ve sol kulaklıktan ya da referas monitörden birebir aynı ses geliyorsa bu mono'dur. Stereo'da da birebir aynı enstrümanları duyabilirsin teknik olarak ama mesela gitar sesi sağdan daha fazla duyuluyordur, soldan ona oranla daha az duyuluyordur.

Bu mantıkla dinlediğimizde senin verdiğin örnekteki altyapı mono değil kardeşim.

Şimdi işin bir başka yönüne gelirsek: şimdi sen buraya fikir sorarken "bir abim böyle dedi" diye söze başladığın zaman açıkçası ben yorum yapmaya çekiniyorum. Yani bu yorum sorduğun kişinin söylediklerini ezmek istemem açıkçası. Ancak altyapı mono olsa bile, rap'te önemli olan vokaller olduğu için sen bunu istediğin kadar geniş duyurulabilirsin bence. Altyapı mno olsa bile güzel bir parça üretebilirsin diye düşünüyorum, kaldı ki altyapının mono olmadığını dile getirdik.

Gene @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... kardeşimin söylediğine gelirsek; ben beat hazırlayan birisi olsam, genele hitap etmek adına çok geniş bir altyapı (ya da beat) hazırlamam şahsen. Senin de ifade ettiğin gibi, özel sipariş olması lazım ki, parçanın akışına göre zaman zaman mesela sağdan bir gitar sesi ya da soldan piyano vs enstrümanlar devreye girsin ve çıksın. Onun dşında beat'teki tüm elemanlar gayet net olarak duyuluyorsa benim için olay bitmiştir. iyice sağa sola yaslamanın (panlama) bir alemi yok bence.

Saygılar,
    Tezcan

EsbaB, Sativus Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Alıntı tezcankoray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... kardeşime katılıyorum. Altyapı mono değil ki...

Mono'dan şunu anlayacaksın kardeşim öncelikle mono ve stereo kavramlarını netleştirelim: müziği dinlediğinde sağ ve sol kulaklıktan ya da referas monitörden birebir aynı ses geliyorsa bu mono'dur. Stereo'da da birebir aynı enstrümanları duyabilirsin teknik olarak ama mesela gitar sesi sağdan daha fazla duyuluyordur, soldan ona oranla daha az duyuluyordur.

Bu mantıkla dinlediğimizde senin verdiğin örnekteki altyapı mono değil kardeşim.

Şimdi işin bir başka yönüne gelirsek: şimdi sen buraya fikir sorarken "bir abim böyle dedi" diye söze başladığın zaman açıkçası ben yorum yapmaya çekiniyorum. Yani bu yorum sorduğun kişinin söylediklerini ezmek istemem açıkçası. Ancak altyapı mono olsa bile, rap'te önemli olan vokaller olduğu için sen bunu istediğin kadar geniş duyurulabilirsin bence. Altyapı mno olsa bile güzel bir parça üretebilirsin diye düşünüyorum, kaldı ki altyapının mono olmadığını dile getirdik.

Gene @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... kardeşimin söylediğine gelirsek; ben beat hazırlayan birisi olsam, genele hitap etmek adına çok geniş bir altyapı (ya da beat) hazırlamam şahsen. Senin de ifade ettiğin gibi, özel sipariş olması lazım ki, parçanın akışına göre zaman zaman mesela sağdan bir gitar sesi ya da soldan piyano vs enstrümanlar devreye girsin ve çıksın. Onun dşında beat'teki tüm elemanlar gayet net olarak duyuluyorsa benim için olay bitmiştir. iyice sağa sola yaslamanın (panlama) bir alemi yok bence.

Saygılar,
    Tezcan
    Abi çok kafam karıştı bu konuda neyse çözücem bunu yakında

EsbaB Şu üyeler, abdullahatalan adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler: