NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 935 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 10 ile 15 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Sesin Her Sistemde Farklı Bir Şekilde Duyulması

Bu konu 6447 kez görüntülendi 14 yorum aldı ...

Sesin Her Sistemde Farklı Bir Şekilde Duyulması 6447 Reviews

Konuyu değerlendir: Sesin Her Sistemde Farklı Bir Şekilde Duyulması

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 6447 kez incelendi.

Sesin Her Sistemde Farklı Bir Şekilde Duyulması

Kuzenimin aldığı amatör kayıtları kendimce düzenliyorum. Kuzenim hazır altyapı kullanıyor. Haliyle sadece vokale müdahalelerde bulunabiliyorum. Buna rağmen ses farklı kaynaklarda değişim gösteriyor.

Örneğin bilgisayarda kulaklıkla dinlerken fena değilmiş gibi geliyor, mp3'e kulaklığımı takıp dinliyorum baslar vokali eziyor adeta. Hoparlörden dinliyorum vokaller fazla açıkmış hissi veriyor. Ses kartının kulaklık çıkışından dinlediğimdeyse yine farklı bir sonuç alıyorum....

Hoparlörden aldığım duyuma göre vokali kısmaya kalksam, mp3 oynatıcıdan dinlerken bu kez vokal hepten geri de kalacak. Mp3 oynatıcıyı referans alsam ve vokali açsam bu kez hoparlörden dinlediğim zaman vokaller çok önde gelecek. Sadece vokal kaydının bile bu denli değişim göstermesi çok acayip geliyor. Halbuki aynı sistemlerde başka bir şarkı dinlediğimde, ne mp3'te baslar vokali eziyor, ne hoparlörde vokaller çok açıkmış gibi geliyor. Tabiki ev ortamında alınan bir kayıtla piyasaya çıkmış parçalara kafa tutmuyorum. Tutulamaz da zaten. Ancak basitçe alınan vokal kaydında bile birçok sorun yaşanıyor dediğim gibi.

İmzamda bulunan iki ekipmanı başkaları kullanınca gayet güzel şeyler çıkabiliyor halbuki. Kayıt esnasında muazzam performans mı gösteriyorlar? Onlarda basitçe 3-5 kanal kayıt alıyor. Anlamadım.

EsbaB, tezcankoray Şu üyeler, Sativus adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Nektar Impact GX49, AMD Ryzen 3 1200 8GB Pc

Referans monitör de bunun için var zaten dostum

abdullahatalan, averen, EsbaB, nacib, Sativus Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    UAD Apollo Twin/WARM Audio WA87/Rode NT5 St./Yamaha NS10m/AKG k612 & DT770

Doğru duyum ve doğru mixi yapabilmekle alakalı bir sorun.

Sativus Şu üyeler, Kerem Çelik adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Ses Mühendisi / Eğitmen / Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

iyiki referans monitörüm var dedirttin kardeşım sağ ol

Sativus Şu üyeler, abdullahatalan adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Rme uc-Neumann Tlm 103-Yamaha HS50M-Dtpro770 80-Cubase Elemenst 8-Axiom 49-i5 masaüstü pc

Alıntı Sativus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kuzenimin aldığı amatör kayıtları kendimce düzenliyorum. Kuzenim hazır altyapı kullanıyor. Haliyle sadece vokale müdahalelerde bulunabiliyorum. Buna rağmen ses farklı kaynaklarda değişim gösteriyor.

Örneğin bilgisayarda kulaklıkla dinlerken fena değilmiş gibi geliyor, mp3'e kulaklığımı takıp dinliyorum baslar vokali eziyor adeta. Hoparlörden dinliyorum vokaller fazla açıkmış hissi veriyor. Ses kartının kulaklık çıkışından dinlediğimdeyse yine farklı bir sonuç alıyorum....

Hoparlörden aldığım duyuma göre vokali kısmaya kalksam, mp3 oynatıcıdan dinlerken bu kez vokal hepten geri de kalacak. Mp3 oynatıcıyı referans alsam ve vokali açsam bu kez hoparlörden dinlediğim zaman vokaller çok önde gelecek. Sadece vokal kaydının bile bu denli değişim göstermesi çok acayip geliyor. Halbuki aynı sistemlerde başka bir şarkı dinlediğimde, ne mp3'te baslar vokali eziyor, ne hoparlörde vokaller çok açıkmış gibi geliyor. Tabiki ev ortamında alınan bir kayıtla piyasaya çıkmış parçalara kafa tutmuyorum. Tutulamaz da zaten. Ancak basitçe alınan vokal kaydında bile birçok sorun yaşanıyor dediğim gibi.

İmzamda bulunan iki ekipmanı başkaları kullanınca gayet güzel şeyler çıkabiliyor halbuki. Kayıt esnasında muazzam performans mı gösteriyorlar? Onlarda basitçe 3-5 kanal kayıt alıyor. Anlamadım.
    Aynı problemi en son yaptığım projede ben de yaşadım. Sebebi doğru duyumun olmaması kesinlikle.
    Referans monitörlerimi kullanıyordum, ara ara da AKG K77 kulaklıkla kontrol ediyordum. Bitirip cep telefonunda ya da başka bir sistemde dinlediğimde farklı sonuçlar alıyordum. Mesela cep telefonunda vokal genel olarak önde çıkıyor.

Kulaklıklarımı değiştirmemle beraber duyumum da değişti (ATH-M50'ye geçtim). Hatta vokalde bir oda derinliğinden bahsediliyordu yorumlarda (sanırım @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hocam bahsetmişti) ama ben defalarca dinlememe rağmen bunu algılayamıyordum. ATH-M50'yi aldıktan sonra tekrar dinlediğimde bariz bir şekilde bahsedilen durumu duymaya başladım.

Bence bu gibi durumlarda mix sırasında yapılacak en güzel şey "reference track" kullanmak. Aslında sadece bu gibi durumlarda değil, tüm mix'lerimizde kullanmalıyız. Ben çok faydasını gördüm. Projemize yeni bir stereo audio kanal açıp, mix yaptığımız projenin tarzına çok yakın bir referans parçayı bu kanala import ediyoruz ve parçamızın dengesini bu parçayı referans alarak ara ara kontrol ediyoruz.

Saygılar,
    Tezcan

EsbaB, Kerem Çelik, Sativus Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Bende bu problemi yaşayan vede mix tekniklerinin yanında monitörsülüğe bağlayanlardanım.

Referans track olayına bakayım dedim, İngilazca bir yazı buldum ama tabi %80 ini anlamadım

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Sativus, tezcankoray Şu üyeler, EsbaB adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
    MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    ...----Herşeyin bir Sebebi Var----...

Alıntı EsbaB Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende bu problemi yaşayan vede mix tekniklerinin yanında monitörsülüğe bağlayanlardanım.

Referans track olayına bakayım dedim, İngilazca bir yazı buldum ama tabi %80 ini anlamadım

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Hocam, linkte çok güzel açıklanmış. Ama aslında o kadar büyütecek de bir durum yok. Buradaki amaç, profesyonel olarak yayınlanmış (yani mix'i yapılmış) bir parça ile kendi mix'inizi kıyaslamak. Makalede de anlatıldığı gibi, parçayı seçerken ulaşmak istediğiniz sound'a yakın, sizin projenizin tarzına uygun (rock, jazz, halk müziği vb. ) ve de sound olarak sizin beğendiğiniz bir şarkı seçmek.

Ara ara, kendi parçanızı mute ederek bu parçadaki dengeler nasıl yapılmış diye kıyaslamak ve kontrol etmek gerekiyor. Peki bu referans parçada nelere dikkat edeceğiz? Makalede değinilmiş, ben de Türkçe ifade edeyim:

Panning – Where is everything panned in the mix? (Mix'te pan'lama nasıl yapılmış? Sağdan, soldan, ortadan hangi enstrümanları duyuyoruz? Bunlar nasıl birbiri ile dengelenmiş?)

Balance – How loud are the vocals compared to the rhythm guitars? How loud are the drums compared to the rest of the instruments? (Ses dengesi nasıl ayarlanmış? Mesela vokaller, ritm gitara göre ne yükseklikte geliyor? Ya da davullar parçanın geneline göre ne derece duyuluyor?)

Depth – How much reverb is there on the track? Are the vocals “dry”? (Derinlik nasıl? Ne derinlikte bir reverb kullanılmış? Vokaller kuru mu yoksa ıslak mı?)

Bass – How much bass do you hear? Chances are there’s less bass in a professional track than you realize. (Bass dengesi nasıl? Bass'ı nasıl duyuyorsunuz?)

Saygılar,
    Tezcan

ermanturkoz, EsbaB, Kerem Çelik, Sativus Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Hocam emeğinize sağlık. Bence konu başlığı açıp son mesajınızı o şekilde paylaşırsanız güzel bir Tükçe kaynak olur.

ALE-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ermanturkoz, tezcankoray Şu üyeler, EsbaB adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
    MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    ...----Herşeyin bir Sebebi Var----...

Yorumlar için teşekkür ederim öncelikle.

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... projeyi paylaşmamıştım. Mesajımda sanki örnek parçayı yayınlamışım izlenimi vermiş olabilirim.

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... Monitör tek başına yeterli olmayabilir. @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... 'in dediği gibi doğru mix yapabilmekde önemli. Belki monitörlerim olsa bile yine bu durumu yaşayacağım. Ama umarım bir gün ben de iyi ki monitörüm var derim.

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... bu yöntemi kullanacağım sağ ol abi. Basların zayıf olduğu telefon gibi sistemlerde vokaller çok sıkıntılı olabiliyor gerçekten. O kısım biraz ustalık gerektiriyor sanırım. Bir de merak ettiğim şey monitörünüz olduğu halde farklı sistemlerde farklı şekilde duyulduğunu söylemişsiniz. Benim kafamda monitör alınca iş tamam olacakmış gibi bir algı vardı. Demek öyle olmuyormuş..

EsbaB Şu üyeler, Sativus adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Nektar Impact GX49, AMD Ryzen 3 1200 8GB Pc