NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 815 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 10 ile 23 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Offf off cok yetersiz mix bilgim var yok denilecek kadar

Bu konu 8748 kez görüntülendi 22 yorum aldı ...

Offf off cok yetersiz mix bilgim var yok denilecek kadar 8748 Reviews

Konuyu değerlendir: Offf off cok yetersiz mix bilgim var yok denilecek kadar

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 8748 kez incelendi.

Offf off cok yetersiz mix bilgim var yok denilecek kadar

Evet arkadaslar rap yapmak istiyorum ve mix bilgimi genisletemiyorum.buda bnm canimi yok sıkıyo neredeyse pes edecegim .. Pes etmek bana yakışmaz fakat. Neler yapmam gerekiyo....

Alıntı Atlantis120 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet arkadaslar rap yapmak istiyorum ve mix bilgimi genisletemiyorum.buda bnm canimi yok sıkıyo neredeyse pes edecegim .. Pes etmek bana yakışmaz fakat. Neler yapmam gerekiyo....
    Nokta atisi yapmak istiyorsan @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... dan mix dersleri al benim internetten 3 yil harcayip gece gunduz arastirdiklarimin cok daha fazlasini haftada bir dersle 2 ayda anlatti. Kendi basina bi yere kadar ilerlersin ve tıkanirsin emin ol. Falanca ses karti falanca mikrofonu alacagina once mix yapmayi ogren. Daha kaliteli soundlar elde edersin.

BoraUslusoy, Cho®dSolo, EsbaB, yavuzy Şu üyeler, gitarist1975 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
    Desktop i7 2600k-32gb ram

Bora Ulusoy a ulastim konuştum ve söylediği rakamlari kaldiramayacagim ne yazik ki 😕

BoraUslusoy Şu üyeler, Atlantis120 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı Atlantis120 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bora Ulusoy a ulastim konuştum ve söylediği rakamlari kaldiramayacagim ne yazik ki 😕
    Online dersler maliyetli oluyor, işin içinde zaman ve emek var, ama offline interaktif, istediğin zaman izleyebileceğin eğitim videoları da mevcut Bora hocanın, daha ekonomik onlar, ben de aldım bu dersleri, çok yararlı gerçekten, bunu biliyorum şunda iyiyim zannettiğin çoğu şeyi deneme-yanılma ya da ezbere öğrendiğini farkediyorsun mix esnasında bir plugin açıp o parametreleri neye göre çevirdiğini bilmek en az sonuçları duymak kadar önemli emin ol, öbür türlü ezbere yapılan mixlerin profosyonel ve net duyulması şansa kalıyor

gitarist1975 Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    UAD Apollo Twin/WARM Audio WA87/Rode NT5 St./Yamaha NS10m/AKG k612 & DT770

Rap mi yapmak istiyorsun yoksa mix mühendisi mi olmak istiyorsun? Rap yapmak istiyorsan söz yaz, alt yapı hazırlamayı öğren. Mix mühendisi olmak istiyorsan araştır, oku, ders al, müziği öğren.

abdullahatalan, tezcankoray Şu üyeler, Kerem Çelik adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Ses Mühendisi / Eğitmen / Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

En kötü mix hiç paylaşılmamış olandır...

Temel bilgilerin yanı sıra, mix öğrenmenin en önemli yolu bol bol mix yapmaktır. Bol bol uygulama yapmaya çalışın. Sağdan soldan video izlemek size sadece genel kültür kazandırır. Temel şeyleri bilmek tabi ki önemli ancak deneyimlemek çok farklı birşey.

Mix konusu tabi ki çok teferruatlı bir konu ama bir parça sadece bir yöntemle mix yapılır dersek yanlış olur. Aynı parçayı 20 farklı mix mühendisine verseniz, 20 farklı mix elde edersiniz. 2+2=4 gibi sıralı bir kural dizisi yok.

Ancak temelde baktığınızda, çok zor birşey değil. Teferruatlara inmeden mix nasıl yapılır diye maddeler halinde özetlersek mix yaparken şu 3 temel soruyu dikkate almalısınız:

1- Tüm kanalları tek tek duyabiliyor muyum?

Mix'i bitmiş bir parça bir bütün halinde uyumlu bir şekilde duyulması gerekir. Bunun yanında da, hiçbir kanal ya da öğe başkasını bastırmamalı. Hepsi tane tane duyulabilmeli. Davul, bas, gitar, vokal vs vs... Herbirini duyabiliyor muyuz?

Bunu sağlamanın belli başlı kuralları var tabi ki:
    a- Kanalların birbirine göre ses seviyelerinin ayarlanması
    b- Gerekiyorsa, stereo panoramadan faydalanıp, sağa-sola panlama yapılması
    c- Yine gerekiyorsa, EQ yardımıyla gereksiz frekans bölgelerinin temizlenmesi

2- Mix'te dikkat dağıtan bir öğe var mı?

İlk maddede belirttiğim gibi, mix'imiz bittiğinde parça bir bütün halinde uyumlu bir şekilde duyulmalı. Parçayı dinlediğinizde herhangi bir öğe dinleyicinin dikkatini dağıtıyor mu? Mesela, davul kanalındaki crash'ler yüksek mi geliyor? Ya da vokal çok mu önde duyuluyor? Ritm gitarlar vokalin önüne mi geçiyor? vs vs
    Bu durumlara müdahale etmek lazım.

3- Parçamızın kalbi nerede?

Soru biraz saçma gibi dursa da, burada "parçamızın kalbi" ifadesinden kastımız, parçada en çok neyi vurgulamak istediğimiz...
    Bu da mix'i yapan kişinin zevkine göre değişen bir durum. Kimisi davul/bas ikilisinin daha iyi duyulmasını ister. Kimisi vokali diğer enstrümanlarla içiçe geçmiş bir durumda tercih ederken, kimisi de diğer enstrümanlara göre daha yüksek duyulmasını ister.
    Tabi ki bu müzik tarzına, parçanın duygusuna vs. değişebilir. Burada kararı siz vereceksiniz. Bu parçada en çok neyi dinleyiciye geçirmek istiyorum???

Yukarıdaki 3 temel sorunun cevabını verebiliyorsanız, mix'iniz %80 hatta %90 oranında bitmiş demektir. Geriye değişik sistemlerde dinleyerek test etmek kalacak. İyi bir referans monitör ya da kulaklık burada çok önemli. Eğer iyi duyamıyorsanız, iyi mix yapamazsınız. Size daha önce de söylemiştim, 2+1 hoparlör ile mix yapamazsınız zaten. Referans monitör alamıyorsanız, mutlaka bir referans kulaklık edinmeniz lazım.

Mesajımın ilk başında, en kötü mix paylaşılmayan mix'tir demiştim. Bol bol uygulama yapıp, forumda demo konusunda paylaşmaktan çekinmeyin. Kulağı çok iyi birçok arkadaşımız var. Yorumlamalarını isterseniz, mutlaka tavsiyeleri olacaktır. Eleştirilere de açık olun...

Kolay gelsin,
    Tezcan

EsbaB, Kerem Çelik, Sativus, ugur86 Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Tezcan hocama katılıyorum. Yani bu spor için de böyle, enstrüman çalmak için de böyle, veya herhangi bir meslekte ilerlemek için de... Bol bol pratik yapmak lazım. Hiç kimse bir kerede en iyiyi yapamaz, klasik bir örnek fakat ampulün icadı sırasında yaklaşık 2000 kez başarısız olunmuştur, fakat peşini bırakmamış adamlar ve sonucunda başarılı olunmuştur. Öğrenmek hata yapmak ile doğru orantılı ilerler, bir hata yaparsınız, doğrusunu bulursunuz ve birdahaki sefere doğru uygularsınız. Buna tecrube denir. Yaptığınız işleri paylaşmaktan çekinmeyin. Burası seviyeli ve yardımsever bir forum, başlarda yapacağınız kötü işlerde bile kimse sizi aşağılamaz, aksine hatalarınızı belirtip doğru yolu göstermek için çabalar. Yaptığınız her çalışmada bir adım daha ilerleyeceksiniz ve belki de 2 yıl sonra dönüp ilk yaptığınız mix'i dinlediğinizde kendinize güleceksiniz, sonrasında da ne kadar yol katettiğinizi görünce mutlu olacaksınız. Bu işler böyle yürüyor, tek başına bilgi yetmez, bol pratik yapmak şart. Özgüveninizi yitirmeyin, yılmadan çalışmaya devam..

EsbaB, tezcankoray Şu üyeler, acaluka adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Bende hep deniyorum deniyorum olmuyor diyordum hatta cool editi alt üst ediyordum ama bilgisiz olduğumdan sonuç hüsran oluyordu ama şuan o zamanıma baktığımda komik bir anı geliyor

Önce biraz çalışıp bütçe ayarlayabilirsin kendine mesela ben otelde garsonluk yapıyordum parayı bırıktırıp studioyu dizdim fakat şunu unutma studiona uçakta alsan sürmeyi bilmezken işe yaramıyacaktır aynı keza sürmeyi bilsende uçak olmadıkça neye yarar o yüzden gününün hepsini bilgisayarda geçirmek yerine gir bir işe çalış studionu kur sonra studionda deneme yanılma yap forumdaki abilerimize yaz çünkü sana bana büyük gelen sorunlar burdakilere göre basit geliyor.

Tecrübelerinden faydalan dostum onların mesela bende ilk geldiğimde senin gibiydim sonra studiomu kurdum sonra studioda yeni trackler yapmaya başladım yaptıklarımı da abilere dinlettim eleştirileri ile yol alıyorum.

Dipnot ;Geceleri yatmadan Kerem Abinin, Tezcan Abinin, Uğur Abinin Veya forumdan hangi üye denk gelirse profiline gir, bütün mesajlarını arat diye bir özellik var ona tıkla 2014 de yazılanları bile görürsün bak bakalım şuan güzel bir studioya sahip olup 3 haneli kanal sayılarını bile mixleyebilen uğur abi felan 2014 de nasılmış göz at

ugur86 Şu üyeler, abdullahatalan adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu abdullahatalan tarafından (23 Mayıs 2016 Saat 16:36 ) değiştirilmiştir.
    Rme uc-Neumann Tlm 103-Yamaha HS50M-Dtpro770 80-Cubase Elemenst 8-Axiom 49-i5 masaüstü pc