NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 1233 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 10 ile 10 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Hardware - Plugin Test

Bu konu 3689 kez görüntülendi 9 yorum aldı ...

Hardware - Plugin Test 3689 Reviews

Konuyu değerlendir: Hardware - Plugin Test

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 3689 kez incelendi.

Hardware - Plugin Test

Arkadaşlar biraz önce küçük bir test yapayım dedim..X Plugininin mastering preset ını koydum..Sonrada elimdeki Hardware Stereo Mastering EQ ile birebir aynı değerleri ayarladım..Rms leri eşitledim..Bunu çok dikkatli yaptım..Volume dengesizliği yaşanmaması adına..Sonrada 24 bit waw olarak exportladım..

Kısa bir test..Bazı yerlerde Plugin, bazı yerlerde hardware devreye giriyor..
    Nerelerde plugin nerelerde hardware girdiği şimdilik bende kalsın..Blind test gibi olsun..
    Herkes fikrini paylaşsın..

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

vetoekarte Şu üyeler, Bestematik adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips

Abi hayırlı olsun, bu teste şu an katılamıyorum, hala monoyum çünkü, şu an da KBB yanından çıktım, kulak iltihabı olmuşum ağır bir şekilde, bu ne kısmet ya sinirlerim bozuk, 15 gün kesinlikle müziği Yasakladı, artık hanımla örgü öreceğiz .

Alıntı Tanerongunyzb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi hayırlı olsun, bu teste şu an katılamıyorum, hala monoyum çünkü, şu an da KBB yanından çıktım, kulak iltihabı olmuşum ağır bir şekilde, bu ne kısmet ya sinirlerim bozuk, 15 gün kesinlikle müziği Yasakladı, artık hanımla örgü öreceğiz .
    Olsun be abi sağlık herşeyden önce gelir..Geçmiş olsun..

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips

Üstadım 4,7 ve 11. saniyelerde değişiyor gibi duydum sanki ben, 4. saniyeye kadarki kısım X Plugini mastering preseti, 4 ve 7. saniyeler arası Hardware Stereo Mastering EQ 7 ve 11 X Plugini mastering preseti, sonrası yine Hardware Stereo Mastering EQ gibi, doğrumu bilemiyorum. X Plugini mastering preseti olarak tahmin ettiğim kısımlar sert ve keskin, Hardware Stereo Mastering EQ olarak tahmin ettiğim yerler daha yumuşak bir duyuma sahip diye düşünüyorum, tabii ki bu benim fikrim, kolay gelsin.

Aslında ben hata yaptım biraz karışık yapmalıyıdm..Çok belli oluyor..Kyalkan arkadaşımız durumu çok rahat tespit etti ...Lambalı olması sebebi ile oldukça yumuşak bir sound a sahip..Kendine has bir tarzı var EQ nun...Çok özgür bir alet..İstediğiniz frekanslara çok rahat müdahalede bulunubiliyorsunuz..2 filtre + 4 bant var..Her bantta Q ( Bandwidth ) olayı var.. Filtreler gerçekten çok iyi çalışıyor..Ben sadece hazır presetlara göre ayar yapmıştım..Oturup detaylı olarak uğraşılsa çok etkili sonuçlar çıkacak..

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... abim çok geçmiş olsun. Beethoven misali hissederek ten de dinleyebilirsiniz

Espri bir tarafa sağlık herşeyden önemli abim. Ama kısık sesle uzaktan da dinleyebileceğinizi sanıyorum.

Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
    MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    ...----Herşeyin bir Sebebi Var----...

Bu ufak testi şu yüzden yaptım..İnternette devamlı hardware-plugin karşılaştırması yapan testler var..Açıkcası bunların hiçbirinin gerçekliğine inanmıyorum...Kİmisi plugin ci olduğu için testte pluginde farklı ayarlar kullanıyor, kimi hardware ci olduğu için ondan farklı ayarlar kullanıyor..Mesela EQ da 1 db lik bile bir artış yaspsam ses acaip değişiyor..
    Yani yaptığım bu test çok yalın..Rms leri milimi milimine eşitledim..Kesinlikle ne frekanslarda ne Bandwith lerde ne gain lerde en ufak bir farklılık yok..Nettekiler gibi yanıltıcı değil..Neyse o dosdoğru

Bazı yaptığım testlerde plugin ile hardware birbirine çok yakın çıkıyor..Bazılarında baya fark var..Yakın çıkanlarda şöyle bir durum var..Sound yakın ama Stereo İmage e baktığımda hardware den çıkan sound da stereo image çok geniş..Sonalksis in bir plugini ile kontrol ediyorum..Stereo İmage de bariz fark var..

Kyalkan'ın dediği gibi 3,9. sn 7,9. sn 11,4. sn noktalarında değişim var gibi. Her ne kadar aynı ayarları da ayarlasan bu tarz sonuçlar elde etmen normal çünkü kullandığın plugin ve hardware'in
    -Eq curve'leri aynı olmayabilir.
    -Q değerleri farklı olabilir.
    - Analog bir eq üzerinde dijital kadar hassas nokta atışı yapamayabilirsin.
    - Birde sanırım plugin kullandığım harware'in emisyonu değil.
    - Elbette farklı çıkabilir.

Plugin ve hardware'den aldığın sonuçlar arasındaki stereo imaj farklılığıda çok normal. Çünkü 2 kayıttan dinlediğim de High frekanslarda duyulur bir fark var. Bir daha parlak ve önde diğerinde daha sönük. Synth ve Hihatten gelen side bölgedeki yoğunluk iki kayıttada fark ediyor dolayısıyla stereo imajda birisi daha geniş birisi daha dar durabilir. Normaldir.
    Bu yaptığın testten hardware'in daha geniş bir stereo imaj verdiği sonucu çıkmaz. Çünkü kulladığın frekans, gain, Q değerleri aynı olsa bile çıktıları çok farklı.
    yaptığın Bu test bize sadece X plugin ve senin hardware'in davranışlarının farklılığı gösterir. Birbirine üstünlüğünü kanıtlamaz. Bu durum kullandığın harware'in birebir aynısı 2. bir cihazla da kıyasladığında da farklı çıkabilir.

koyduğun kayıttan hangisi hardware hangisi plugin onu böyle dinleyerek karar vermek imkansız gibi çünkü iki farklı sesi de biraz farklı ayarlarla tam tersine çevirebilirsin. X plugin'in ismini ve hardware'in ismini verirsen hangisi hangisi bulabilirim

Konu Mehmethan Dişbudak tarafından (08 Mayıs 2015 Saat 03:07 ) değiştirilmiştir.

Alıntı Mehmethan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kyalkan'ın dediği gibi 3,9. sn 7,9. sn 11,4. sn noktalarında değişim var gibi. Her ne kadar aynı ayarları da ayarlasan bu tarz sonuçlar elde etmen normal çünkü kullandığın plugin ve hardware'in
    -Eq curve'leri aynı olmayabilir.
    -Q değerleri farklı olabilir.
    - Analog bir eq üzerinde dijital kadar hassas nokta atışı yapamayabilirsin.
    - Birde sanırım plugin kullandığım harware'in emisyonu değil.
    - Elbette farklı çıkabilir.

Plugin ve hardware'den aldığın sonuçlar arasındaki stereo imaj farklılığıda çok normal. Çünkü 2 kayıttan dinlediğim de High frekanslarda duyulur bir fark var. Bir daha parlak ve önde diğerinde daha sönük. Synth ve Hihatten gelen side bölgedeki yoğunluk iki kayıttada fark ediyor dolayısıyla stereo imajda birisi daha geniş birisi daha dar durabilir. Normaldir.
    Bu yaptığın testten hardware'in daha geniş bir stereo imaj verdiği sonucu çıkmaz. Çünkü kulladığın frekans, gain, Q değerleri aynı olsa bile çıktıları çok farklı.
    yaptığın Bu test bize sadece X plugin ve senin hardware'in davranışlarının farklılığı gösterir. Birbirine üstünlüğünü kanıtlamaz. Bu durum kullandığın harware'in birebir aynısı 2. bir cihazla da kıyasladığında da farklı çıkabilir.

koyduğun kayıttan hangisi hardware hangisi plugin onu böyle dinleyerek karar vermek imkansız gibi çünkü iki farklı sesi de biraz farklı ayarlarla tam tersine çevirebilirsin. X plugin'in ismini ve hardware'in ismini verirsen hangisi hangisi bulabilirim
    Plugin : Fabfilter Pro Q 2
    Hardware : Drawmer 1961 Stereo Tube EQ

Drawmer ın plugin i yok..Olsa elbetteki çok daha iyi bir karşılaştırma olurdu..
    Birbirine üstünlük derken şunu kastediyorum ; Elimdeki 100 lerce EQ plugin i ile uyguladığım işlemlerden, hardware ile uyguladığım işlem kadar etkili bir duyum alamadım..Sound konusunda bazen ne hissettiğini kelimelere dökemeyebiliyorsun, sadece hissediyorsun aldığın hazzı..
    Aslında teste konu olan tarz da yanlıştı..Daha akustik bir sound olsaydı fark daha iyi ortaya çıkardı..
    Plugin ler ne kadar iyi olursa olsun maalesef dijital bir tını bırakıyor..Bunu hiçbirşey değiştirmiyor..
    Drawmer bu EQ su çok hassas..En ufak +/- müdahalede sound olduğu gibi değişiyor..İşi bilerek, mümkün olduğunca radikal hareketler yapmadan kullanmak gerekiyor..