NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 390 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 9 ile 9 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Odamdaki Akustik Düzenleme Deneyimim

Bu konu 1090 kez görüntülendi 8 yorum aldı ...

Odamdaki Akustik Düzenleme Deneyimim 1090 Reviews

Konuyu değerlendir: Odamdaki Akustik Düzenleme Deneyimim

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1090 kez incelendi.

Odamdaki Akustik Düzenleme Deneyimim

Arkadaşlar monitörlerimi ( PMC Twenty5.22) aldıktan sonra odamda akustik düzenleme anlamında ne yapılabilir konusuna biraz kafa yordum.

PMC Twenty5.22'ler 6,5 inch'lik monitörler ve odam 13-14 m2 civarı.

Odamda dinleme yaptığım yerin tam arkasında bir dolap var. Ayrıca etejer ve yatak mevcut. Yerler duvardan duvara halı kaplı. Pencerede kalınca sayılabilecek perde bulunmakta. Böyle bir odada ; BL Müzik'in tavsiyesi ile , ilk etapta Auralex'in 60x60'lık SonoFlat akustik emici panellerini kullandım.

Bir adet paneli karşımda olacak şekilde tam iki monitörün ortasına yerleştirdik. Başımın üzerine gelen bölgede , tavana ayrıca 4 adet panel yapıştırdık. ( Paneller silikon ile yapıştırılıyor.) Bu vesile ile; özellikle bu tür emici panellerin tavana uygulanmasının son derecede önemli olduğunu öğrenmiş bulundum. Esasında Levent Bey arkamdaki dolabın yüzüne de panel yerleştirmeyi düşündü ancak masrafı minimize etmek için dinleme yaparken dolabın kapağını açmamın yeterli olacağı sonucuna vardık. Bu şekilde içi elbise ile dolu olan dolap difizör vazifesi görmeye başladı.

Bu operasyon sonucunda duyumum çok daha iyileşti. ( Geçen hafta İskender ve Kaan geldiklerinde bu düzenlemeyi yaptırmıştım.) Yalnız ; volümü normalden fazla açtığımda oturduğum yerden 200 Hz'ün altının odada dolaştığını hissedebiliyorum. Zira SonoFlat'ler 200 Hz'e kadar olan frekansların üzerinde gerçek anlamda etkili olabiliyormuş. Daha altı için muhtemelen ileride gerekirse bass-trap uygulaması yapacağız.

Şu anda benim oturduğum yerden dinleme pozisyonunda , volümü çok aşırı açmadığım için alt frekanslarla ilgili bir sıkıntım yok. Çünkü PMC'ler ile düşük volümde dinleme yapsanız bile tüm frekansları dengeli bir şekilde duyabilmek mümkün. Ancak sanırım buna rağmen ilerde bass-trap uygulaması yaptırmam isabetli olacak. Bu konuda gelişme olduğu takdirde ; konunun teknik detaylarını yine buradan sizinle paylaşacağım.

Müzik Teknolojileri Forumlarındaki İçeriğindeki Benzer Konular:
    abdullahatalan, EsbaB, eser karaca, gitarist1975 Şu üyeler, Mehmet Uzunosmanoğlu adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu Mehmet Uzunosmanoğlu tarafından (23 Temmuz 2017 Saat 01:05 ) değiştirilmiştir.
    Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / Antelope Pure2 / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro

Yalıtım yaptığınız duvar, bilgisayarın arkasında olan duvarmıydı abi?
    Neticelerinden memnun kaldınız mı?

HUAWEI CAN-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
    MOTU UltraLite MK3 Hybrid + Jz J1 + Cubase Elements 9 Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    ...----Herşeyin bir Sebebi Var----...

Hocam standart bina yapılarında müziğe uygun oda akustiği yakalamak malesef hem zor hem masraflı. Küp veya Dikdörtgen Prizma formlu oda yapısı paralel duvarlardan oluştuğu için özellikle alt frekanslardaki yığılmalar kaçınılmaz, bazı frekanslar da dalga boyu çakışmasından dolayı faz kesişmesi ile yok oluyor hiç duyulmuyor. Bu işin en net çözümü sıfırdan büyük bir odanın içerisinde paralellik içermeyen yeni bir oda oluşturmak, onun haricinde ön-arka-tepe noktalarına difüzör, yan taraftaki ilk yansıma noktalarına emici panel, dört köşeye de triangle (üçgen prizma) formlu bass traplar koymak, gerisine de sürekli odanızda referans tracklar dinleyerek alışmak en iyimser tablo

EsbaB, Mehmet Uzunosmanoğlu Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    UAD Apollo Twin/WARM Audio WA87/Rode NT5 St./Yamaha NS10m/AKG k612 & DT770

Alıntı EsbaB Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yalıtım yaptığınız duvar, bilgisayarın arkasında olan duvarmıydı abi?
    Neticelerinden memnun kaldınız mı?

HUAWEI CAN-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Abdulcelil'ciğim eski yerleşimime göre dediğin gibi bilgisayara bitişik olan duvardı. Ancak yalıtım operasyonundan sonra ; monitörlü yaşamıma önlem olarak bilgisayarı def-i bela kabilinden yine de karşı duvara taşıdım. Şu anda ; gece saat 12 ve 01'lerde monitörleri makul volüm seviyelerinde kullanıyorum ve komşumla hiç bir sıkıntı yaşamıyorum. Düşün ki ; daha önce open-back kulaklık bile kullanamıyordum.

EsbaB Şu üyeler, Mehmet Uzunosmanoğlu adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / Antelope Pure2 / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam standart bina yapılarında müziğe uygun oda akustiği yakalamak malesef hem zor hem masraflı. Küp veya Dikdörtgen Prizma formlu oda yapısı paralel duvarlardan oluştuğu için özellikle alt frekanslardaki yığılmalar kaçınılmaz, bazı frekanslar da dalga boyu çakışmasından dolayı faz kesişmesi ile yok oluyor hiç duyulmuyor. Bu işin en net çözümü sıfırdan büyük bir odanın içerisinde paralellik içermeyen yeni bir oda oluşturmak, onun haricinde ön-arka-tepe noktalarına difüzör, yan taraftaki ilk yansıma noktalarına emici panel, dört köşeye de triangle (üçgen prizma) formlu bass traplar koymak, gerisine de sürekli odanızda referans tracklar dinleyerek alışmak en iyimser tablo
    Uğur hocam benim son derecede mükemmel bir duyumu yakalamak gibi bir iddiam zaten yok. O yüzden aldığım önlemler de minimalist önlemler. Dediğin doğru ; standart daire mimarileri ile ve küçük mekanlarda bu sorunları çözmek çok zor. Yalnız bahsettiğim bu emici paneller cidden çok işe yarıyormuş. Örneğin faz kesişmesi sonucu oluşan frekans kayıplarını büyük ölçüde önlüyor. Bir çok şey kontrol altına giriyor. Ayrıca dediğim gibi ; dinleme noktasının üzerinde tavana denk gelen bölgedeki paneller de ciddi anlamda fonksiyon görüyor. Belki de en önemlisi o.

Oda içinde oda yapamayacağımıza göre ; bahsettiğin gibi bu işin en kestirme yolu kulağın alışması süreci. Gerçi benim yukarıda söylediğim gibi ; şu anda volüm seviyesi aşırı olmadığı sürece herhangi bir sıkıntım yok. Zira PMC'ler düşük volüm seviyelerinde bile inanılmaz dengeli monitörler. Ama tabi insan hep ideali arıyor. Bu yüzden herhalde eninde sonunda bu bass-trap işine girmek durumunda kalacağım.

Alıntı Mehmet Uzunosmanoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar monitörlerimi ( PMC Twenty5.22) aldıktan sonra
    hayırlı olsun, PMC herkesin rüyası, çok sevindim sizin adınıza. Umarım güzel müzikler yaratırsınız onlarla, gerçekten acayip bir hoparlör.

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Alıntı eser karaca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun, PMC herkesin rüyası, çok sevindim sizin adınıza. Umarım güzel müzikler yaratırsınız onlarla, gerçekten acayip bir hoparlör.
    Teşekkürler Eser kardeşim. Darısı tüm sevgili dostlarımın başına olsun inşallah.

Gerçi çok yeni bir seri ama bilmiyorum 5.22'leri dinleme imkanı buldunuz mu ? Çok acaipler hakikaten. Adamlar bu işi biliyor.

IB2S dinlemiştim, onları dinledikten sonra geriye dönmek istemiyor insan gerçekten muazzamlar.

Mehmet Uzunosmanoğlu Şu üyeler, eser karaca adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...