NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 841 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 6 ile 6 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Studio bilgisayarı için acil önerileriniz?

Bu konu 2670 kez görüntülendi 5 yorum aldı ...

Studio bilgisayarı için acil önerileriniz? 2670 Reviews

Konuyu değerlendir: Studio bilgisayarı için acil önerileriniz?

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2670 kez incelendi.

Studio bilgisayarı için acil önerileriniz?

Herkese selamlar,

Studio'da kullanmak üzere bir makine toplamamız/almamız gerekiyor, donanım önerilerinizi rica edebilir miyim en acil şekilde?

Kasa, anakart, işlemci, disk, ram vs. için hangi donanımları önerirsiniz?

Geçmişte çok makine topladım; ama konu müzik olunca, bilenlere danışmak en iyisi olacak.

*Yarın almamız gerekiyor, şimdiden çok teşekkür ederim katkı sağlayacak arkadaşlara..

EsbaB Şu üyeler, Can adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    RME UFX+/JBL LSR305-DT770Pro(80)-CR4/JZ V11-NT2A-TT1/Goldmike MK2/VoicePlay Acoustic/Vovox cables/Bağlama/Gitar

selam,
    aslında alışveriş için eylül sonunu beklemek, yeni gelecek Skylake 6800-6850 ve 10 çekirdekli ve 5960X den %35 dha hızlı 6950X açısından daha verimli olacaktır, fakat acele dediğiniz için aceleten tavsiyem şu şekilde can,

* İşlemci Intel 5960X
    * ASUS Rampage V Extreme X99 LGA2011v3 DDR4-3300(O.C.) MHz Anakart
    * CORSAIR Vengeance Kırmızı 16GB (2x8 Dual Kit) DDR4-3200MHz Bellek - CMK16GX4M2B3200C16R
    * ASUS GTX960-DC2OC-4GD5-BLACK, GTX 960, 4GB, GDDR5, 128 Bit, Ekran Kartı
    * AEROCOOL DS200 (AE-DS200-600) 600W USB3.0 Ses Siyah Kasa
    * SILVERSTONE Strider Gold S (SST-ST85F-GS) 850W Güç Kaynağı
    * Sistem Disk (C diski ) SAMSUNG 950 Pro MZ-V5P256BW M.2 PCIe 256 GB Solid State Drive 2200 mb okuma M2
    * (D Diski SAMSUNG 850 Pro MZ-7KE1T0BW 2.5'' 1 TB SATA Solid State Drive X2 adet )
    * İşlemci soğutucusu CORSAIR Hydro H100i GTX CW-9060021-WW 240mm Yüksek Performanslı Sıvı Soğutma Kiti

yorum=
    6 serisi 6700 K üzeri Skylake çok daha iyi olur fakat çok acil ise yukarıdaki sistem toparlanabilir. Bütçe belirtilmediğinden serbest davrandım,

minimal detaylar şöyle;

Anakart muazzam ve 3200 Mhz ddr 4 desteği var üstelik üzerinde 1X thunderbolt dahi var. Ayrıca usb 3.1 ve inanılmaz teknolojiler var websitesinden inceleyebilirsiniz müthiş bir bord.

İşlemci 20mb L2 bütün işlerinizi görür, Skyalkeler veri yolu olarak 4k support ve başka teknolojiler barındırıyorlar, yine de bir göz atıverin.

Ekran kartı 4k çöz. çok rahat çıkar, bunlar asus Strix serileri ve 60 Dereceye gelene kadar ekran kartının üzerindeki Fun lar çalışmıyor buda oyun oynamadığınızda , sadece masaüstündeyken sıfır ses demek. Fun sesi yok. Ama bundan yararlanabilmek için sadece model değil, kartın STRIX edition olması gerekli. Örneği Nvidia üzerinden verdim onlarda CUDA desteği vede PSYX desteği var.

ama eğer ekran kartını AMD alırsanız örneğin R9 380X ya da 390 (400 serisi çıkmaz üzere) Amd taradında da VSR ve Target FPS teknolojileri var, kısaca şöyle, VSR ekranınız 1080p olsa bile , sanal olarak üst çözünürlüklere olanak veriyor. Fps limit ise, kartlar oyunlarda 60 fps üzerinde iken, çektiği watt değerlerini (elektrik faturasından kar etmek amacıyla ) oyun oynamadığınız zamanlarda PFS ye limit koyuyorsunuz örneğin Target FPS =40 bu sayede kart müzik yaparken 40 da limitlendiği için yarı yarıya elektrik gücü tüketiyor bu da = elektrik faturanızda kazanç.

Kasa bu model sessizlik için tercih ediliyor çünkü yapısı itibariyle hava aralıkları tamamıyla kapalı ve audio için güzel bir seçim olur.

güç kaynağı, yük altında olmayan bölgelerde gücü düşürerek elektrik tasarrufu yapıyor ayrıca ses db açısından bu marka doğru seçim olabilir.

işlemci soğutucusu, özelikle yaz aylarında normal Fstok FUn ya da diğer 55 dereceleri bulabiliyor. Ama kendinden radyatörlü bu modeller extra aksesuar gerektirmeden yük altında bu sıcakta dahi 40 dereceyi geçmiyorlar bu da performans artışı demektir, paranızın büyük bölümünü bu önemli aksesuarı alırken kısmamalısınız.

M2 drive larda SSd lere göre 4-5 kat daha hızlılar, örneğin SSd ler 550 okuma yapabiliyor M2 lerde bu oran 2600mb lerde şu an. Windows kurulu diski M2 alırsanız DAW işlemler açısından inanılmaz rahatlatıcı olur. Ayrıca D diski Ödüllü Evo seriisi ise İLk etapda 1 tb olarak proje diskiniz olur. Sisteminizde Enterprice bile olsa mekanik disk bulundurmayın bu aşırı ısı ve veri ve zaman kaybına yol açabilir bir süre sonraları. Evo larda gri ve Kırmızı band etiket var bunun farkı Kırmızılar Pro ve SSd lerde en önemli konulardan birisi Random 4k değerleri, tüm testlerde evo pro lar random 4k read write de da diğer rakiplerine nazaran öndeler.

Monitor için örnek vermek istemedim bu biraz zevk meselesi 1080p- ya da 2k veya 4k zevkinize göre alabilirsiniz.

sonuç = Maliyeti orta seviyelerde tutmaya çalıştım, ilk etapta tüm DAW işlerinizi görür bu makine diye düşünüyorum. Yenliklere açık, ileriye doğru genişletilebilir parçalar, hızlı ve güzel seçimler.

Sistemin kalbi Anakartın tüm detaylı incelemeleri vakit ayırıp incelemenizi öneririm.

Link:
    Asus RAMPAGE V EXTREME inceleme
    Asus Intel® X99 yonga setli anakartı RAMPAGE V EXTREME hakkında tüm detaylar.

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

EsbaB, okidoz Şu üyeler, eser karaca adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu eser karaca tarafından (02 Temmuz 2016 Saat 05:53 ) değiştirilmiştir.

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... , önerilerin için çok teşekkür ederim.
    Mesajı biraz aceleyle yazdığım için detaylandıramadım. 2 makine lazım, ilki bu olabilir, peki home studio bilgisayarı için ne öneriyorsun?
    Bir de, yukarıdaki ekran kartı gerçekten gerekli mi müzik işleri için? BrootForce için gerekiyor ama

RME UFX+/JBL LSR305-DT770Pro(80)-CR4/JZ V11-NT2A-TT1/Goldmike MK2/VoicePlay Acoustic/Vovox cables/Bağlama/Gitar

home studio bilgisayarı olmaması için bir sebep yok, zaten onu düşünerek M2 açılış diski ve proje diskini SSD veya hızlı 3200mhz ram ve bu anakartı seçtim. eğer bütçe varsa aynı makineden bir tane daha alın, çünkü 6700 K şu an 5280K hızlarına denk geliyor. 6 serileri yıl sonu gelir ama şu etaptda 5960x zaten alınabilecek en iyi işlemci.

Xeon önermiyorum plugin seçiyor.

Ekran kartı Eğer yüksek çözünürlükde Strix sayesinde sesizilik gerekecekse evet gerekli. bunu VRAm düşük başka GTX760 da yapabilirsin ama onların tümü DRX10 ya da max DRX11. veya DRX11.1,
    bu kartlarla oyun oynamak istemesen bile DRX 12 olduklarından önemliler. Driver açısından windows 10 çakılı olarak DRX12 ve 12.1 geldiğinden, DRX 12 nin hız ve tüm parklaklık vs 12 de ki tüm teknolojilerden zorlanmadan tek bir driver kurarak yararlanabileceksin diye yazdım. Aksi halde 400tl lik 2. el bir kart da 2k çözünürlük veriyor fakat bu saatten sonra DRX12 ve sessizilik hayati konular diye düşünüyorum.

EsbaB Şu üyeler, eser karaca adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu eser karaca tarafından (02 Temmuz 2016 Saat 13:09 ) değiştirilmiştir.

Bana telefonla ulaşır mısın vaktin varsa? Şu an iOS10 beta yüklü, rehber yok backupa dönene kadar )

Ayrıca Skylake için yeni fiyat önerisi

bordda HDMı üzerinden ekran kartı bağlamadan 4k desteği var HDMı kullanıldığında. Ayrıca Durable Black caps ve 32gb M2 dual raid ve USB Type-C harika bir bord.

* işlemci Intel Core i7 6700 Soket 1151 3.4GHz 8MB Önbellek 14nm İşlemci

DDR 4 olmasına dikkat et ve de eğer M2 alacaksan hangi sata slotların bloke olacağını sormalısın ve seçilen ramin uyumluluk tablosundan biri olmasına dikkat etmek gerek.

1151 skylake için alınacak radyatörlü soğutucunun 1151 ayak ve montaj malzemelerinin uyumlu olup olmadığının sorulması gerek, kasa montajına uygun olup olmadığınıda sormalısın çünkü çift fun lu radyatörler için 2 fun boşluklu tavan aralığı gerekli kasa için. Skylake sana HDMI ile 4k yı ekran kartsız vereceğinden ekran kartı devre dışı kalır bu durumda paylaşımlı olur rami var olacak ram e örnek 16gb ye ilaveten sadece ekran için 8gb daha fazla takmaya çalış, total 24gb ya da yukarısı..
    şimdiden hayırlı olsun.

EsbaB Şu üyeler, eser karaca adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu eser karaca tarafından (02 Temmuz 2016 Saat 14:35 ) değiştirilmiştir.

Bu Konu için Etiketler