NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 708 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 6 ile 6 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Condenser & Dinamik mikrofonu aynı anda kullanmak

Bu konu 4210 kez görüntülendi 5 yorum aldı ...

Condenser & Dinamik mikrofonu aynı anda kullanmak 4210 Reviews

Konuyu değerlendir: Condenser & Dinamik mikrofonu aynı anda kullanmak

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 4210 kez incelendi.

Condenser & Dinamik mikrofonu aynı anda kullanmak

Dostlar Merhaba,

Bildiğiniz üzere Focusrite 2i2 ses kartı kullanmaktayım. Elimde bir adet condenser, bir adet de dinamik mikrofon var. Şimdi sorumuza gelecek olursak;

İki mikrofonla aynı anda kayıt yapmak istersem, (ses kartının pre-amp'larını kullanarak) condenser mikrofonu çalıştırmak için doğal olarak 48V (phantom power)'ı aktif etmem lazım. Bu durumda dinamik mikrofonum zarar görür mü?

Yaptığım araştırmalara göre XLR (balanslı) pin yapısı nedeniyle phantom power'ın dinamik mikrofona zarar vermeyeceği yönünde sonuç aldım. Ancak yine de bu şekilde kullanıp deneyimleyen var mıdır? bi sormak istedim açıkçası. Durup dururken dinamik mikrofondan olmayalım

Saygılar,
    Tezcan

Konu tezcankoray tarafından (13 Mayıs 2016 Saat 12:05 ) değiştirilmiştir.
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

hocam bir zarar vermeyeceğini söyleyenler de var ama ben şahsen gidip de 500-600 liralık orjinal bir sm57'yi saatlerce +48v'a maruz bırakamam, o sebeple ucuz yollu da olsa harici bir preamp almayı tercih ettim, eğer dinamik mikrofonun çok pahalı değerli birşey değilse riske girebilirsin, sorun yaşamama ihtimalin yüksek, hem biz de birinci ağızdan tecrübe etmiş oluruz

tezcankoray Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    UAD Apollo Twin/WARM Audio WA87/Rode NT5 St./Yamaha NS10m/AKG k612 & DT770

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam bir zarar vermeyeceğini söyleyenler de var ama ben şahsen gidip de 500-600 liralık orjinal bir sm57'yi saatlerce +48v'a maruz bırakamam, o sebeple ucuz yollu da olsa harici bir preamp almayı tercih ettim, eğer dinamik mikrofonun çok pahalı değerli birşey değilse riske girebilirsin, sorun yaşamama ihtimalin yüksek, hem biz de birinci ağızdan tecrübe etmiş oluruz
    Hocam ben de aynı şeyleri düşünüyorum zaten de... Tecrübe eden birisi var mıdır diye merak ettim Riske atma taraftarı değilim açıkçası

Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Ugur, Tezcan merak etmeyin bir sey olmaz. Her zaman yaptigimiz sey. 48V devredeyken mikrofon kablosunu takip cikarmamaya dikkat etmeniz iyi olur sadece.

gitarist1975, tezcankoray Şu üyeler, BoraUslusoy adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Alıntı BoraUslusoy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ugur, Tezcan merak etmeyin bir sey olmaz. Her zaman yaptigimiz sey. 48V devredeyken mikrofon kablosunu takip cikarmamaya dikkat etmeniz iyi olur sadece.
    Cevap için teşekkürler Bora hocam. Condenser mikrofonda da 48V devredeyken kablo takıp çıkarmıyorum zaten

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

BoraUslusoy Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı tezcankoray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam ben de aynı şeyleri düşünüyorum zaten de... Tecrübe eden birisi var mıdır diye merak ettim Riske atma taraftarı değilim açıkçası
    Tezcan 2i4 varken ben çok kullandım ve aynı dinamik mikrofonumu halen kullanmaktayım sanırım bir zararı olmuyor.

tezcankoray Şu üyeler, averen adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu averen tarafından (13 Mayıs 2016 Saat 22:47 ) değiştirilmiştir.
    İNETL PC, CUBASE 8 ELEMENTS, YAMAHA HS 80, RME FAİRFACE UCX, JZ V11, sE 2200 aII, PRODİPE TT1, PRODİPE A1 DUO, DT 770 PRO, KEYSTATİON 49ES.