NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 1568 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 10 ile 12 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: FY Stüdyo ve Herkese Merhaba

Bu konu 7035 kez görüntülendi 11 yorum aldı ...

FY Stüdyo ve Herkese Merhaba 7035 Reviews

Konuyu değerlendir: FY Stüdyo ve Herkese Merhaba

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 7035 kez incelendi.

FY Stüdyo ve Herkese Merhaba

Tüm Dostlara Merhaba.. Bugün uzun zamandan beri ilgiyle izlediğim foruma kendimi ve stüdyomu tanıtmak amaçlı yazıyorum. Öncelikle forum yöneticilerine ve burada herkesi bedelsiz olarak bilgilendiren üstatlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

İsmim Fatih. Hem kamu görevlisi hem de ses sanatçısıyım. 2010 ve 2014 Yıllarında iki albümüm çıktı. Ve 3. Albüme hazırlanıyorum. Şahıslara takılmadan gelelim Stüdyoya

Evet stüdyom home olarak 2007 yılında kuruldu. M-audiolardan behringerlere kadar dönemin meşhur kartları ve mikrofonlarının çemberinden geçtim. Ha çemberinden geçtim dediğime bakmayın bugün çok iyi bir yerdemyim. ASLA...
    Sadece deneyimlerimi ve stüdyomu anlatıyorum.

Ocak 2015 te evde kapıyı tekmeleyen küçük kızım ve henüz 5 aylık oğlumun da(ellerinizden Öper) büyüdüğünde kızım gibi kapıyı tekmeleyeceği günleri önceden görerek bir mesken kiraladım.

KABİN:

İçine güzel bir KABİN Yaptırdım. (2m x 2,60 m) Henüz iki odalı olmayım kontrol ve kayıt odam aynı. Sadece Pc kasasına da kabin yapıp içini izole ettirdim. Stüdyomun içini SESKES firmasından aldığım ve çok memnun kaldığım özel bir ses süngeriyle 2 kat olmak üzere döşedim. Artık içeri ve Dışarı ses hüzmesi çıkmıyor. Ama sağır oda oldu. Sonda her duvarın %40'ı nı dakota denilen (reklamcıların kullandığı plexin kalını) bir malzemeyle döşedim. Tabi bunlar hep SESKES Firmasındaki Doğan Beyin bıkmadan ve usanmadan danışmanlığı sayesinde oldu. Birde kabin dışını gören 50cm*100cm çift cam koyduk. Sonra üstüne akustik süngerlerim ve Bastruplar.. Profesyonel oldu mu? HAYIR. Ama yaklaşıyorum hissediyorum. Niyet iyi akibet iyi inşallah.

EKİPMAN:

TC elektronik impact Twin
    Yamaha HS 50M
    Rode K2
    Rode nt5 Çift
    i7 İşlemci, 16 gb ram, 120 ssd, çift monitör.
    ART PRO MPA II (Bunu dün aldım ve birazdan görüş paylaşacağım)
    Kulaklık: phlips (geçici)

HEDEFLERİM VE ÖNERİLERİNİZ:

Ses kartı: RME almayı planlıyorum babyface mi yoksa 800 mü yorum bekliyorum.(2 mikrofon girişinden fazla mikrofona ihtiyacım yok) Belki de TC yeter diyenleriniz de çıkacaktır.
    Monitörler: Bunlarda yetersiz biliyorum inşallah yakında forumdaki tavsiyeleriniz üzere Focal alacağım. Var mı farklı öneri.
    Mikrofon: şimdilik K2 ve nt5 ler güzel ama dediğim gibi tüpsüz bir mikrofon alıp (SE z3300a, akg c214 yada JZ v11) zincire ekleyeceğim. Hedef neumann u87
    Kulaklık: AKG k99 vardı yanlışlıkla yarı açık almışım bütün ses kayda giriyordu, elden çıkardım ama ne alacağımı bilmiyorum henüz ( Yardımlarınız önemli bütçe :150-200 TL)

GELELİM ART PRO MPA II ye..

Uğur Hocam sonsuz teşekkürker.
    Uğur hocamın forumlarda Art yi yere göğe sığdıramamasına kulak vermemek olmazdı. Her ne kadar kendisi şu an SPL goldmike kullansa da, ART den memnun kaldığı belli. Elbette ileri de bizde Avalon’a doğru giderin inşallah. Dün itibarıyla 950 TL ye bir kardeşimden ART yi aldım. Lambalar orijinal, yani Çin malı. Ama bi kayıt alayım dedim.
    Benim için önemli olan bağlama kaydı. K2 her şeyi güzel alıyor ama Bağlama dedin mi kaçacak delik arıyor. Forumların tamamını okudum. Mikrofonlama teknikleri vs vs ama olmadı. Nt5 leri aldım yine metalik bir ses. ART yi dün denediğimde sonuç mükemmel. En azından ben beğendim.
    Ha bu arada her ne kadar yerli ve yabancı forumlarda lambalı preamp + tüplü mikrofon (çift makyajlı olması nedeniyle) tavsiye edilmese de ben beğendim. Elbette bi SE z3300a, akg c214 yada JZ v11 deneyeceğim.
    Bu çin lambaları bile kayda değer bir artış sağlayınca lamba arayışına girdim. Yine değerli yorumlarınızdan çıkarımlarım sonucu Tungsol ve mullard 12ax7 serlerine karar verdim. Mullard TR de olmadığından, Ebaydan dün 166 TL ye 1 mullard, birde tungsol aldım. Umarım çabuk gelir. İlk kez ebaydan alışveriş yaptım. (Türkiyede sadece tungsol 95 tl olup: mullar ise bulunmamaktadır.)

MÜZİK ADINA ÇIKARIMLARIM ve Yeni başlayanlara Naçizane Tavsiyelerim:

Ekipman Önemli mi Elbette önemli. Dinleyiciler en iyisine layık.. Ama ne yaptığınız daha da önemli. Ben 2006 yılında; 60 cm lik bir mikrofonla ana kartın dahili ses kartından yaptığım bir besteyi sevenlerimin milyonlarca kez dinlemesi üzerine bu işlere giriştim.. Belki de duymuşsunuzdur

Bir fidan olsam toprakta,
    Suyum Sen Olsan
    Kurur Kalırım Gülüm
    Senle AÇAMAM..

O yüzden lütfen ekipmana verdiğiniz değerden daha fazla değeri; bestenize, müziğinize ve gönlünüze verin. İnsanlar belli bir seviyenin üstünde (yani kabul edilebilir ) müzikleri ne ile kaydettiğinizle değil, hangi duyguyla söylediğinize ve ne söylediğinize bakarlar.
    Günde yüzlerce kaliteli albüm, kültür bakanlığına gidiyor. Çok fazla stüdyo ve sanatçı var. Artık bütçeniz çok çok yüksek değilse, 80 li yıllardaki gibi yapayım bir albüm Türkiye gündemine oturayım diye bir şey yok.. Öyle sesler var ki harap olan aklınız durur. Amaç müzik adına bir şeyler yapmak, eve ekmek götürmek(ama az ama fazla) veya hobi.. Her ne sebeple olursa olsun, müziği seviyorsanız ve bulaştıysanız BİTMİŞTİR. Hep daha iyiyi isteyeceksiniz.
    Ben bu işi kamu mesleğimin yanında çok fazla ticari amaç gütmeden yapıyorum. Sahne seçiyorum. Her işi almıyorum. Ama en önemlisi ne biliyor musunuz: STÜDYOMU SEVİYORUM. SAHNEYİ SEVİYORUM..

ÜSTADLARA:

Değerli stüdyo üstatlarım; hem sanatçı hemde amatör stüdyocu olarak her ne kadar yeri geldiğinde bir konserde 10 bin kişinin karşısına çıksam da, stüdyo adına hep zayıf görüyorum kendimi. İstediğim noktaya bir türlü gelemedim, çünkü gerek kamudaki işim, gerek iki çocuklu bir aile reisi olmam ve gerekse sahnelerim tam anlamıyla yoğunlaşmamı engelliyor. Evet birilerine yaptıramaz mıyım bu işi elbette yaptırabilirim. Ama ben uğraşmak istiyorum, mutfakta olmak istiyorum ve duyguyu ben vermek istiyorum. Kaldı ki kendi stüdyomdaki bir eser 2 milyon dinlenirken, profesyonel stüdyoda çıkardığım albüm de insanlar 300 – 400 bin dinlemeyi geçmedi, ve yorumlarda “senin yaptığın bir başkaydı” diye kaç kez rastladım. Bu da bir nevi hobi. Rahatlıyorum, huzur buluyorum.

Saygılarımla tüm forum severleri selamlıyorum. Allaha Emanet. Herkesle tanıştığıma memnun oldum.

Müzik Teknolojileri Forumlarındaki İçeriğindeki Benzer Konular:
    Konu fattik tarafından (07 Ağustos 2015 Saat 12:52 ) değiştirilmiştir.
    RME Babyace/ Yamaha Hs50m/ Art Pro MPA II (Mullard ve Tungsol)/ Bayerdinamic dt770 / Neuman Tlm 102 + Rode Nt5 matched pair/ M-audio 49 Oxgen /Roland EA 7 Aranger / i7-20Gb ram-120 Ssd +2 TB HDD

Fatih Bey,
    Öncelikle selamlar.Kamu görevlisi,evli ve iki çocuklu,sahne tozu yutmuş ve bir taraftan da aranje,kayıt,mix vs.. ile meşgul bir insanın halini düşününce Allah kolaylık versin demekten başka söyleyecek söz bulamıyorum.
    Bu durumu bu durumun içinde olanlar ve forumdakiler anlar diye düşünüyorum.

Gün 24 saat.
    8 saat uyku,8 saat mesai.
    Geriye kalan 8 saatte; yemek,alışveriş,kişisel ihtiyaçlar(banyo,traş..),çocuklara,aileye, akraba ve dostlara zaman ayırdıktan... sonra geriye kalan zamanda müzik yapmak!

Bunlara rağmen müzik yaptığınız için tebrik etmek lazım.

Alıntı Seyit ÖZTÜRK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fatih Bey,
    Öncelikle selamlar.Kamu görevlisi,evli ve iki çocuklu,sahne tozu yutmuş ve bir taraftan da aranje,kayıt,mix vs.. ile meşgul bir insanın halini düşününce Allah kolaylık versin demekten başka söyleyecek söz bulamıyorum.
    Bu durumu bu durumun içinde olanlar ve forumdakiler anlar diye düşünüyorum.

Gün 24 saat.
    8 saat uyku,8 saat mesai.
    Geriye kalan 8 saatte; yemek,alışveriş,kişisel ihtiyaçlar(banyo,traş..),çocuklara,aileye, akraba ve dostlara zaman ayırdıktan... sonra geriye kalan zamanda müzik yapmak!

Bunlara rağmen müzik yaptığınız için tebrik etmek lazım.
    Teşekkür ederim Seyit Bey. 24 saat yaşam için az diye düşünüyorum sık sık. Memnun oldum...

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

RME Babyace/ Yamaha Hs50m/ Art Pro MPA II (Mullard ve Tungsol)/ Bayerdinamic dt770 / Neuman Tlm 102 + Rode Nt5 matched pair/ M-audio 49 Oxgen /Roland EA 7 Aranger / i7-20Gb ram-120 Ssd +2 TB HDD

Forum'umuza hoş geldiniz Fatih Bey.

"Her ne sebeple olursa olsun, müziği seviyorsanız ve bulaştıysanız BİTMİŞTİR. Hep daha iyiyi isteyeceksiniz." cümlenize de canı yürekten katılıyorum. Ayrıca Forum'umuzdaki bir çok arkadaşımın da bu düşünceye katılacağını tahmin ediyorum.

Sorduğunuz sorulara kendimce cevap vermeğe çalışayım :

1-) RME'nin bahsettiğiniz kartlarını almayı düşünüyorsanız ; bence Babyface Pro'nun Türkiye'ye gelişini bekleyin. Tahmin ediyorum bu yıl sonuna doğru kart Türkiye'ye gelmiş ve fiyatı da ( eğer Euro'da abuk sabuk hareketler olmaz ise ) 3000.-TL civarında bir yerlerde olur.

2-) Monitörler konusunda arkadaşlarımız belki daha farklı önerilerle gelecektir. Focal konusundaki benim fikrim ; eğer yaptığınız müziklerde çok fazla alt frekanslarda gezinmeyecek iseniz , kullanılabilir monitörler olduğu yönündedir.

3-) Mikrofon konusunda özellikle Uğur hocamız fikirlerini beyan edecektir. Yalnız bu noktada şunu söylemek istiyorum : Eğer sE3300a almağa karar verirseniz ; sE2200a MKII'yi de rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Çünkü ikisinin de hemen hemen aynı mikrofon olduğunu öğrendim. Nitekim bu yüzden sE firması , sE2200a MKII'yi çıkardıktan sonra , sE3300a'yı üretimden kaldırmış.

4-) Kapalı kulaklık meselesinde ise ; verdiğiniz bütçeler içinde Forum'umuzda sunulan standart reçete AKG K77'dir genelde. Bilmiyorum farklı bir şey söyleyecek olan var mı ?

Kolaylıklar gelsin.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro

Fatih hocam uzun süredir bu konularda fikir alışverişi yapıyoruz ve bağlama kaydının ne kadar sıkıntılı olduğunu konuşuyoruz. bağlamayı natural kaydedebilmek için benim görüşüme göre tiz boost'u olmayan ya da minimal olan mikrofonları tercih etmek gerekiyor, yine low-mid bölgesine özellikle odaklanması lazım. z3300a bir nebze daha iyi sonuç veriyor ama, onda da hafif bi tiz belirginliği var ve bu sorun olabilir. akg c214'ü de bir süre kullandım, malesef beklentimi karşılamadı, dinlediğim c414 kayıtları da aynı şekilde sert ve metalik geliyor bana. hal böyle olunca kapılar yine neumann'a çıkıyor tabi neumann'a mail attım, telli etnik enstrumanları ağırlıkla kaydediyorum, tlm serisinden önerileriniz nedir şeklinde, onlar da minimal renklendirme ile olabildiğince flat ve natural kayıt alabilmek için tlm102'nin benim bütçe aralığımda çok ideal olduğunu söylediler. tlm67 de çok iyiymiş ama biraz pahalı, önümüzdeki ay bir tane tlm102 sanırım alıp deneyebilirim. studyoya zaten birkaç projenin parasını aldığımızda demirbaş bir u87 alacağız elbette ama ben evde ve mobil kayıt işlerinde de kullanabilmek amacıyla JZ v11'in yerine küçük-portatif ama etkili bir mikrofon arayışındayım
    ART'nin nt5lerle uyumu da çok iyidir hocam, nt5leri solid preampla kullanırken tonu iyice parlıyor, tiz bölgeler hassaslaşıyor, ama art gibi lambalı ve karanlık karakterli bi preamp ile dengeleniyor. lambaları çift mullard olarak alsanız daha iyi olurdu, çünkü bi kanalda mullard, diğerinde tung-sol olunca stereo nt5'lerle kayıt alırken tung-sol'un gain'i birkaç db düşük kalıyor, onu mixte eşitlemeyi unutmayın madem böyle tercih ettiniz. karakter olarak çok uzak değiller birbirine, tung-sol biraz daha parlak, mullard'ın alt frekansları daha hacimli ve güçlü geldi bana. Çok seviyorum karakterini, goldmike'ın üzerindeki JJ Tesla'lar da mullard gibi, onların ömrü dolunca mullard ile değiştirmeyi planlıyorum, o sebeple bir çift mullard stokta yatıyor

kulaklık önerisi konusunda , evet 200-250 lira bütçe aralığında Akg k77 çok ideal, shure, samson vs denedim biliyorsunuz, akg ucuz seride daha iyi. ama üst klassmana çıkarsanız da ben artık bu saatten sonra Beyerdynamic dt770'den başka kulaklığa para vermem hem mix kontrolü hem de kullanım k£yfi için o kulaklığı almam farz oldu artık

Monitör konusunda hs50'lerin piyasası zaten iyi, uygun fiyata elden çıkarıp Focal'e terfi edebilirsiniz, duyumunuz çok değişecektir.

Ses kartı olarak da ben ff800ü dsp barındırmaması nedeniyle kullanamadım studyoda. içerde çalan-okuyan insanlar bir miktar reverb'e ihtiyaç duyuyor. dsp olmayınca da mecburen software monitoring alıyorsunuz. bu sefer de pilot aşamaları bitmiş, 50 kanalın üzerine tekrar okuma yapılan bir projede efektli monitoring ciddi bir almak gecikmeye sebep oluyor. ben de aynı sebepten babyface'i önereceğim. hem zaten 2 kanal size yetiyorsa o kart işini fazlasıyla yapıyor merak etmeyin

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Sevgili dostum, öncelikle foruma tekrar hoşgeldiniz...
    Yazdıklarınızı okurken sizi kendime benzettim
    Bence ekipman tercihleriniz son derece isabetli olmuş...
    Zaten Uğur Hocam RME+lamba modifiyeli Art Pro kombinasyonu ile Türkiye'de fenomen oldu diyebilirim.
    Bu nedenle özellikle saz kayıtları için Uğur'un tercihlerini takip etmeniz sizi ihya edecektir.
    Yalnız Mehmet Abi ye Babyface Pro yu beklemek konusunda ben de katılıyorum.
    Zaten oldukça başarılı referansları olan bu cihazın bir üst versiyonu bence beklenmeye değer...
    Ama elzem mi?
    Olmayabilir...
    Aceleniz var ise ve özellikle temiz ve hesaplı bir ikinci el babyface yakalıyorsanız durumu tekrar değerlendirmekte fayda olabilir...
    Mikrofon için ben de sE diyorum...
    Ben bir karambolde komik bir fiyata 3300 düşürdüm...
    Naçizane stüdyomun en nadide ve demirbaş elmanı oldu...
    İleride başka mikrofonlar alsam bile, bu mikrofonu tamir edilmeyecek şekilde bozulmadığı sürece elimden çıkarmam,öyle söyleyeyim...
    Ne yazık ki, üretimi durdu...
    Fakat sE2200 de son derece başarılı bir mikrofondur...
    Kulaklıkta da DT770 i tek geçerim...

Yoğun iş hayatı arasında müzik yapabilmek büyük bir keyif...
    Ben de sizin gibiyim...
    Müzik gibi bir uğraşım olduğu için çok mutluyum...
    Kimse dinlemez dememek lazım...
    En kötü burada bizler büyük bir keyif ile dinleriz...
    Bu işten para kazanmadığımıza göre önemli olan kendi mutluluğumuz bence...
    İyi çalışmalar dirilerim...

Ch.

Hocam aramıza hoşgeldiniz.
    Herkesin söyledikleri yine buradaki herkesin ortak fikir ve duygularını ifade ediyor.

O yüzden aynı kelimeleri tekrar etmektense kısa keseyim.
    Müzik adına yaptığımızdan zevk alabiliyorsak ve paylaşacağımiz dostlarimiz da varsa bu herşeye değer.

HTC Desire 500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
    MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    ...----Herşeyin bir Sebebi Var----...

Alıntı Mehmet Uzunosmanoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Forum'umuza hoş geldiniz Fatih Bey.

"Her ne sebeple olursa olsun, müziği seviyorsanız ve bulaştıysanız BİTMİŞTİR. Hep daha iyiyi isteyeceksiniz." cümlenize de canı yürekten katılıyorum. Ayrıca Forum'umuzdaki bir çok arkadaşımın da bu düşünceye katılacağını tahmin ediyorum.

Sorduğunuz sorulara kendimce cevap vermeğe çalışayım :

1-) RME'nin bahsettiğiniz kartlarını almayı düşünüyorsanız ; bence Babyface Pro'nun Türkiye'ye gelişini bekleyin. Tahmin ediyorum bu yıl sonuna doğru kart Türkiye'ye gelmiş ve fiyatı da ( eğer Euro'da abuk sabuk hareketler olmaz ise ) 3000.-TL civarında bir yerlerde olur.

2-) Monitörler konusunda arkadaşlarımız belki daha farklı önerilerle gelecektir. Focal konusundaki benim fikrim ; eğer yaptığınız müziklerde çok fazla alt frekanslarda gezinmeyecek iseniz , kullanılabilir monitörler olduğu yönündedir.

3-) Mikrofon konusunda özellikle Uğur hocamız fikirlerini beyan edecektir. Yalnız bu noktada şunu söylemek istiyorum : Eğer sE3300a almağa karar verirseniz ; sE2200a MKII'yi de rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Çünkü ikisinin de hemen hemen aynı mikrofon olduğunu öğrendim. Nitekim bu yüzden sE firması , sE2200a MKII'yi çıkardıktan sonra , sE3300a'yı üretimden kaldırmış.

4-) Kapalı kulaklık meselesinde ise ; verdiğiniz bütçeler içinde Forum'umuzda sunulan standart reçete AKG K77'dir genelde. Bilmiyorum farklı bir şey söyleyecek olan var mı ?

Kolaylıklar gelsin.
    Mehmet Bey memnun oldum, aynı görüşte olmak ne güzel. Öneriler için de ayrıca teşekkür ederim. RME baybface pro'yu bekleyesem iyi olacak galiba. Hayırlısı diyelim.

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fatih hocam uzun süredir bu konularda fikir alışverişi yapıyoruz ve bağlama kaydının ne kadar sıkıntılı olduğunu konuşuyoruz. bağlamayı natural kaydedebilmek için benim görüşüme göre tiz boost'u olmayan ya da minimal olan mikrofonları tercih etmek gerekiyor, yine low-mid bölgesine özellikle odaklanması lazım. z3300a bir nebze daha iyi sonuç veriyor ama, onda da hafif bi tiz belirginliği var ve bu sorun olabilir. akg c214'ü de bir süre kullandım, malesef beklentimi karşılamadı, dinlediğim c414 kayıtları da aynı şekilde sert ve metalik geliyor bana. hal böyle olunca kapılar yine neumann'a çıkıyor tabi neumann'a mail attım, telli etnik enstrumanları ağırlıkla kaydediyorum, tlm serisinden önerileriniz nedir şeklinde, onlar da minimal renklendirme ile olabildiğince flat ve natural kayıt alabilmek için tlm102'nin benim bütçe aralığımda çok ideal olduğunu söylediler. tlm67 de çok iyiymiş ama biraz pahalı, önümüzdeki ay bir tane tlm102 sanırım alıp deneyebilirim. studyoya zaten birkaç projenin parasını aldığımızda demirbaş bir u87 alacağız elbette ama ben evde ve mobil kayıt işlerinde de kullanabilmek amacıyla JZ v11'in yerine küçük-portatif ama etkili bir mikrofon arayışındayım
    ART'nin nt5lerle uyumu da çok iyidir hocam, nt5leri solid preampla kullanırken tonu iyice parlıyor, tiz bölgeler hassaslaşıyor, ama art gibi lambalı ve karanlık karakterli bi preamp ile dengeleniyor. lambaları çift mullard olarak alsanız daha iyi olurdu, çünkü bi kanalda mullard, diğerinde tung-sol olunca stereo nt5'lerle kayıt alırken tung-sol'un gain'i birkaç db düşük kalıyor, onu mixte eşitlemeyi unutmayın madem böyle tercih ettiniz. karakter olarak çok uzak değiller birbirine, tung-sol biraz daha parlak, mullard'ın alt frekansları daha hacimli ve güçlü geldi bana. Çok seviyorum karakterini, goldmike'ın üzerindeki JJ Tesla'lar da mullard gibi, onların ömrü dolunca mullard ile değiştirmeyi planlıyorum, o sebeple bir çift mullard stokta yatıyor

kulaklık önerisi konusunda , evet 200-250 lira bütçe aralığında Akg k77 çok ideal, shure, samson vs denedim biliyorsunuz, akg ucuz seride daha iyi. ama üst klassmana çıkarsanız da ben artık bu saatten sonra Beyerdynamic dt770'den başka kulaklığa para vermem hem mix kontrolü hem de kullanım k£yfi için o kulaklığı almam farz oldu artık

Monitör konusunda hs50'lerin piyasası zaten iyi, uygun fiyata elden çıkarıp Focal'e terfi edebilirsiniz, duyumunuz çok değişecektir.

Ses kartı olarak da ben ff800ü dsp barındırmaması nedeniyle kullanamadım studyoda. içerde çalan-okuyan insanlar bir miktar reverb'e ihtiyaç duyuyor. dsp olmayınca da mecburen software monitoring alıyorsunuz. bu sefer de pilot aşamaları bitmiş, 50 kanalın üzerine tekrar okuma yapılan bir projede efektli monitoring ciddi bir almak gecikmeye sebep oluyor. ben de aynı sebepten babyface'i önereceğim. hem zaten 2 kanal size yetiyorsa o kart işini fazlasıyla yapıyor merak etmeyin
    Uğur hocam merhabalar tekrardan. Her mikrofon alışında budur deyip sonra satıyorsun Jz v11 i satmana şaşırdım açıkçası. Hadi bir u87 al artık.. Benim de henüz yok ama ilk albümümü yapan Erken Müzik ki şu an menajerliğimi yapıyor, u87 ile çalışıyor. Gerçi bir çok mic var ama baş köşe onun

Art pro Mpa II' ye gelince. Mevcut lambalarıyla bile ciddi fark gördüm. Bu arada ben nt5 leri galiba boşuna çift aldım Sağ sol kayıt bana göre değil. Duble daha hacimli oluyor. Dolayısıyla tek mikrofonla duble kayıt yapmaya karar verdiğim için lamba karakterlerini farklı seçtim. Fonksiyonel olsun oynayabileyim. Gelsin de bir bakalım, 4 gözle bekliyorum. Akşam ödeme yaptım bugun kargolamışlar.

Ses kartında da şimdilik iyiyim aslında. Dediğim gibi art ile bir müddet böyle idare edeyim. ff800 içinde önerilerin kulağımda olsun. Sene sonuna doğru ya babyface pro ya da düz olanı alırım.

Tüm öneriler için teşekkürler hocam.

Konu fattik tarafından (07 Ağustos 2015 Saat 20:32 ) değiştirilmiştir.

Alıntı Cho®dSolo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sevgili dostum, öncelikle foruma tekrar hoşgeldiniz...
    Yazdıklarınızı okurken sizi kendime benzettim
    Bence ekipman tercihleriniz son derece isabetli olmuş...
    Zaten Uğur Hocam RME+lamba modifiyeli Art Pro kombinasyonu ile Türkiye'de fenomen oldu diyebilirim.
    Bu nedenle özellikle saz kayıtları için Uğur'un tercihlerini takip etmeniz sizi ihya edecektir.
    Yalnız Mehmet Abi ye Babyface Pro yu beklemek konusunda ben de katılıyorum.
    Zaten oldukça başarılı referansları olan bu cihazın bir üst versiyonu bence beklenmeye değer...
    Ama elzem mi?
    Olmayabilir...
    Aceleniz var ise ve özellikle temiz ve hesaplı bir ikinci el babyface yakalıyorsanız durumu tekrar değerlendirmekte fayda olabilir...
    Mikrofon için ben de sE diyorum...
    Ben bir karambolde komik bir fiyata 3300 düşürdüm...
    Naçizane stüdyomun en nadide ve demirbaş elmanı oldu...
    İleride başka mikrofonlar alsam bile, bu mikrofonu tamir edilmeyecek şekilde bozulmadığı sürece elimden çıkarmam,öyle söyleyeyim...
    Ne yazık ki, üretimi durdu...
    Fakat sE2200 de son derece başarılı bir mikrofondur...
    Kulaklıkta da DT770 i tek geçerim...

Yoğun iş hayatı arasında müzik yapabilmek büyük bir keyif...
    Ben de sizin gibiyim...
    Müzik gibi bir uğraşım olduğu için çok mutluyum...
    Kimse dinlemez dememek lazım...
    En kötü burada bizler büyük bir keyif ile dinleriz...
    Bu işten para kazanmadığımıza göre önemli olan kendi mutluluğumuz bence...
    İyi çalışmalar dirilerim...

Ch.
    Hoşbulduk teşekkür ederim. Kulaklığı inceledim sağlammış hakikaten.
    Evet z3300a da benimde gözüm var aceleci değilim, nasılsa satar bir gün birileri. Bir ara sahibinden de 700 e vardı, ama niyeyese her zaman gözü kara olan ben o an güvenemedim. Alanda çok memnun kalmış. Demek ki nasip değilmiş.

Öneriler için teşekkürler..

Bu Konu için Etiketler