NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 909 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 10 ile 17 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Logic X Edit

Bu konu 6039 kez görüntülendi 16 yorum aldı ...

Logic X Edit 6039 Reviews

Konuyu değerlendir: Logic X Edit

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 6039 kez incelendi.

Logic X Edit

Merhaba arkadaşlar, studio'da ortağımın tutkuları nedeni ile ısrarla logic kullandığımız için bazı konularda bilgi paylaşımınıza başvurmak istedim
    Bi yandan da hak veriyorum çünkü saygı duyulacak bir kütüphanesi var, dışardan loop ve vst kullanmadan baştan sona bir filmin müziklerini bitirebilirsiniz, şu an Samsun büyükşehir'in tanıtım filmi müziklerini yapıyoruz, özellikle etnik-savaş müzikleri ile ilgili vst'ler loop'lar feci şekilde iyi

Gelelim takıldığım noktalara:

Özellikle edit bölümünde çok zorlanıyorum, cubase'de saniyeler içinde yaptığım iş logic'te dakikalarımı alıyor Örneğin bir ses dosyası kaydettiğimizde bunu mouse ile kısaltırken cubase'de direk ölçü başlarından kesecek şekilde ayarlayabiliyorduk. ama logic'te tam ölçü başına kadar kısalttığımı düşünsem de zoom'u maximum'a getirdiğimde sağa doğru taştığını veya sola doğru fazla kısalttığımı farkediyorum. makasla kesme işlemi yapmadan çekerek tam ölçü başına kısaltmanın yolu nedir acaba ?

Daha önce özellikle çok kanallı projelerde birkaç kanalı solo'ya alıp dinledikten sonra tekrar tüm kanalları dinlemek istediğimde tek tek kanallardaki solo butonlarına basıp deaktif etmek gerekiyordu, çok şükür yeni güncellemeyle en üst menüye kocaman bir S butonu koymuşlar, ona basınca bütün kanallardaki solo komutu iptal oluyor. Belirli kanalları cubase'deki gibi birbirine link'leyip tek kanala müdahale edince bağlantılı kanalları da pratik şekilde yönetmeyi bulamadım.

Son olarak efektleri send yöntemi ile kullanmak istiyorum. Cubase'deki Add FX Track komutuna logic'te ne karşılık geliyor acaba, şu an kanala olmayan bir bus ekleyip sonra mixer üzerinde açılan bus kanalına insert'ten efekt girerek yapıyorum, bu belki dolaylı bir yöntemdir, doğrusu nasıldır acaba ?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler arkadaşlar.

UAD Apollo Twin/WARM Audio WA87/Rode NT5 St./Yamaha NS10m/AKG k612 & DT770

merhaba

hatırladığım kadarıyla yazdıklarınız için minimal ölçüde şunları eklemek isterim ;

* smart kullanabilirsiniz gereken şey /SMART "BAR/BEAT" ölçü başları için seçilebilir mouse ile.

*klavye ile mouse dokunmadan bar ve beat yaklaştırma için ise,

*adı solo safe, yeni update ile gelen hareket solo exclusive fakat, safe için ctrl ile basarak mixerde Solo ikon tıklayın, üzerlerinde fotodaki gibi yatay kırmızı çizgi göreceksiniz tıklayıp seçin, karışık kanalları, sonra mixbuss için seçili bir AUX kanalı açın, ve klasik yolla kırmızı işaretli solo kanalları aux a outputları seçerek "bus3-4" yollayın ve AUX Input u, bus 3-4 yapın. ve sonrasında bu AUX kanalında SOLO dediğiniz an, seçili diğer soloları duyabileceksiniz.

* bir AUX kanalı açıp insert efekt verin, sonra buss lar ile yönlendirin, zaten yaptığınız gibi olması yeterli.

farklı ilaveler yapılabilir
    ben bu tür işlemleri için farklı platform DAW kullanıyorum LPX üzerinde Audio/Edit/mix çalışmıyorum, LPX üzerinde sadece MIDI aranje ve de MIDI Smart Dock otomasyon & MIDI controller mapping vb işler için kullanıyorum.

umarım içerik işinize yarar,
    iyi çalışmalar

emreturker, ugur86, yavuzy Şu üyeler, eser karaca adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu eser karaca tarafından (29 Ekim 2015 Saat 15:56 ) değiştirilmiştir.
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hocam bir de sormak istediğim bir konu var, waves'in mercury bundle'ını kullanıyorum. cubase bu paketi tam istediğim şekilde Eq-Dynamics-Tools şeklinde alt klasörlerde gruplayarak sunarken, logic'te alfabetik sıralama ve gruplandırmasız görünüyor. acaba logic'te bunu nasıl yakalayabilirim, yani pluginleri gruplamak istiyorum.

Plug-In Manager gelip, category yanında + işaretine tıklayıp yeni kategori yaratıp örneğin "SYNTH yada EQ yada he ne istenirse" sonra diğer solda pluginlerin içine girip istenilenleri yeni açılan klasörlere sürüklemekle mümkün. Çok basit.

ugur86 Şu üyeler, eser karaca adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı eser karaca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Plug-In Manager gelip, category yanında + işaretine tıklayıp yeni kategori yaratıp örneğin "SYNTH yada EQ yada he ne istenirse" sonra diğer solda pluginlerin içine girip istenilenleri yeni açılan klasörlere sürüklemekle mümkün. Çok basit.
    Hocam bir sorum daha olacak. logic'te en çok sıkıntı yaşadığımız konu, misal 1. bardan 10. bara kadar kayıt aldık 11. barda hata oldu ve durdurduk diyelim. burada takıldığım iki nokta var:

1. bu işlem audio kayıt kanalında ise biraz daha öncesinden, mesela 9. bardan gelerek kaydetmek istedik diyelim. imleci 9. bara getirdiğimizde yukarıda metronomun yanındaki 1234 komutu işaretli olduğundan 8. bardan alıp 9. barda kayıt moduna giriyor. buraya kadar herşey tam istediğim gibi. ancak 8 bardan aldığı esnada kayıt yapılan audio kanalının 8. barındaki kaydedilen şeyler duyulmuyor. yani çalan-okuyan kişi tam olarak nerede gireceğini alt yapıdaki diğer enstrumanlara göre kestirmek zorunda. halbuki kanalın 8. barında ne kaydedilmişse onu duysa direk kaldığı yerden devralarak sorunsuz bir geçiş sağlanabilecek. Bu durum inşallah software direct monitoring ile ilgili değildir, çünkü ses kartı apogee duet ve dsp'ye sahip değil, yani logic içerisinde kanal açıp monitoringe tıklamadan ses gelmiyor.

2. sorum ise aynı işlemin midi hali ile ilgili:
    diyelimki yine aynı şekilde biraz öncesinden kaydederek gelmek istedik. öncesinde kaydedilenler audio kanalın aksine duyuluyor, ama yeni kaydedileni direk 9. barın üstüne yazıyor ve sağa sola çeksek de 9. bardaki eski veriyi kurtaramıyoruz. her iki sorunu da geçici olarak çözmek için mecburen alta yeni kanal açıp edit'le geri yukarı alıyoruz.

Cevaplarsanız çok memnun olurum hocam, teşekkürler ilginiz için.

vala uğur bey görende logic çiyiz sanacak ben bırakalı 8 yıl oldu logic de mixi ve audio editi. yalnızca midi çalışıyorum ve smart dock macro mapping ve macro otomasyon konularda çok iyller. fakat yazdıklarınız logic de mix ve combing edit ve audio edit tercih edenlerin konusu ve alanına girebilir ben aranje ve mix de 2 DAW sahnede 3. daw kulandığım için iş paylaşımı yapıyorum her daw için olması gerekenler farklı, ama cevabınızı sanırım biliyorum (hatırımda kalan bilgi)

1-
    tepede BAR kısmına sağ click yapın, customize ayarlardan Input monitoring ve Auto Punch seçin, kırmızı bir bar çıkacak ruler da, bu kaydın yalnızca seçili gireceği alan, yalnız seçili olmayan alanıda alıyor sizinde istediğiniz bu zaten, yani arada girmeyipde sadece seçtiğiniz alanı alır, ama tutup sola çekerseniz region u önceden ( o an görünmesede) almış olan bölgeyide uzatır strech yapar ve gösterir.

2-

yine aynı şekilde auto punch bu defa smartın yanında Drag : no overlab yada overlab.

sıkı bir sequoia/samplitude kullanıcısıyım logic x sadece midi eski kalıntılar ve hatırladıklarımla çalışıyorum, midi ile ilgili smart dock düğme macro mapping ataması tüm smart dock işlemleri otomasyonları gib şeylerde ilgiliyim. fakat tüm audio edit ve mixi son 10 yıldır logic dışındayım. bu sebeple logic user arkadaşlarımız size daha sağlıklı bilgi verebilirler.

ugur86 Şu üyeler, eser karaca adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Eser hocam bence gayet hakimsiniz logic'e, hiç mütevazilik yapmayın

fakat logic ve cubese ve diğerleriyle sizler kadar ilgili değilim, daw tercihim lpx değil.
    iyi çalışmalar.

Konu eser karaca tarafından (05 Kasım 2015 Saat 15:40 ) değiştirilmiştir.

Alıntı eser karaca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    fakat logic ve cubese ve diğerleriyle sizler kadar ilgili değilim, daw tercihim lpx değil.
    iyi çalışmalar.
    Eser hocam son ve önemli bir sorum daha olacaktı logic'i ne kadar kurcalasam da , internette gezinsem de metronom'a precount yaptırmayı bulamadım malesef.

Diyelim ki 20 bar 100 bpm ile kayıt aldık, 20. bardan sonra 120 bpm olarak başka bir esere ani geçiş yapılması gerekiyor, ( çalıştığımız film ve halk oyunları müziklerinin neredeyse tamamı böyle ) . Sorun şu ki, 20. barda record'a basınca metronom ayarlarında girdiğimiz ölçü kadar önceden alıp kayıt moduna giriyor, ama bunu yaparken 18. ölçüden alıyorsa 100 bpm'lik bir precount metronomu verdiği için 20. barda giren müzisyen 120'lik metronomu alamıyor. Aynı cubase'deki gibi 20. ölçüdeysek o ölçünün bpm değerinde boş metronom duymak istiyorum, bu sorunun çözümü ne olabilir acaba ?

tezcankoray Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

benim bilgim yok bu konuda uğur bey.

Yalnız bu özellik yazılımda yoksa bile, bu link ile "feature request" LPX team talebinizi iletebilirsiniz.
    kolaylıklar.