NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 1142 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 7 ile 7 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Cubasede Aynı kanal üzerindeki vokallere Ayrı İşlem uygulamak

Bu konu 8849 kez görüntülendi 6 yorum aldı ...

Cubasede Aynı kanal üzerindeki vokallere Ayrı İşlem uygulamak 8849 Reviews

Konuyu değerlendir: Cubasede Aynı kanal üzerindeki vokallere Ayrı İşlem uygulamak

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 8849 kez incelendi.

Cubasede Aynı kanal üzerindeki vokallere Ayrı İşlem uygulamak

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Bu resimdeki kayıtlar farklı cümleler, fakat hepsi Audio 5 kanalına kayıt edili şekilde Ayrı eq ve compressör nasıl atarım bu vokallere diğer kanallara atıp audio 6 kanalındaki eq ile yapsam sonra diğer vokali audio 7 öylede çok uzun olmaz mı bazıları tek cümle çok kanal harcamış olurum

tezcankoray Şu üyeler, abdullahatalan adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Rme uc-Neumann Tlm 103-Yamaha HS50M-Dtpro770 80-Cubase Elemenst 8-Axiom 49-i5 masaüstü pc

bu kanaldaki seslendirmeler aynı kişiye aitse, biri ana vokal diğeri back vokal tarzı bir seslendirme vs. değilse neden ayrı ayarlar gereksin ki? eğer tekdüze bir vokal kanalı ama bazı bölümlerinde özel efektler istiyorsanız o zaman ya otomasyonla o efekt plugininin devreye gireceği noktayı ayarlayacaksınız, ya da ayrı kanal açacaksınız. ayrı kanal açmak neden sıkıntı olsun ki bu arada elements sürümü bile 50 kanal audio destekliyorken?

Sativus, tezcankoray Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hocam olayı özetlemiş zaten. Özellikle back vokal olarak gelen bazı duble cümlelerde özel efekt vermek için otomasyon ile halledebilirsin.

Yalnız, ayrı EQ ya da compresör niye gerekiyor onu tam anlamadım. Vokal çok aşırı dinamik değilse (ki görüntüden anladığım kadarıyla o kadar da cümleler arası dinamik alan farkı yok) farklı kompresör ayarına gerek yok bence. Tabi buraya görüntü yanına bir de audio kanalın kendisi için bir link verebilirsen daha güzel yorumlarız

Eğer gerçekten gerek duyuyorsan da yeni audio kanalları aç gitsin Kimseye bir zararı olmaz

Saygılar,
    Tezcan

Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Alıntı tezcankoray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hocam olayı özetlemiş zaten. Özellikle back vokal olarak gelen bazı duble cümlelerde özel efekt vermek için otomasyon ile halledebilirsin.

Yalnız, ayrı EQ ya da compresör niye gerekiyor onu tam anlamadım. Vokal çok aşırı dinamik değilse (ki görüntüden anladığım kadarıyla o kadar da cümleler arası dinamik alan farkı yok) farklı kompresör ayarına gerek yok bence. Tabi buraya görüntü yanına bir de audio kanalın kendisi için bir link verebilirsen daha güzel yorumlarız

Eğer gerçekten gerek duyuyorsan da yeni audio kanalları aç gitsin Kimseye bir zararı olmaz

Saygılar,
    Tezcan
    Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu kanaldaki seslendirmeler aynı kişiye aitse, biri ana vokal diğeri back vokal tarzı bir seslendirme vs. değilse neden ayrı ayarlar gereksin ki? eğer tekdüze bir vokal kanalı ama bazı bölümlerinde özel efektler istiyorsanız o zaman ya otomasyonla o efekt plugininin devreye gireceği noktayı ayarlayacaksınız, ya da ayrı kanal açacaksınız. ayrı kanal açmak neden sıkıntı olsun ki bu arada elements sürümü bile 50 kanal audio destekliyorken?
    Abiler bu kanaldaki sesler bana ait ve back vokal bunlar toplamda 8 satır var bu resimde yani 128 satır bir parçamın 8 satırlık back vokali şimdi resimde gördüğünüz vokalde 135 hz sorunlu frekans olduğunu varsayarsak audio 5 kanalındaki eq da 135 hzli frekansı kestim demektir bu ama resimin sonundaki farklı cümle ile kayıt edili vokalde 135 hzde sorunlu değil ise nasıl olucak ?

Rme uc-Neumann Tlm 103-Yamaha HS50M-Dtpro770 80-Cubase Elemenst 8-Axiom 49-i5 masaüstü pc

Eğer doğru anladıysam Sen sadece sorunlu olan yere müdahale etmek istiyorsun...

Bunun için otomasyon kullanabileceğin yazılmış ama şahsen henüz uygulayamadım
    ( itiraf etmem gerekirse bende uzun yoldan yapıyorum, yani bazen bazı kelimelere tekrarlatma ihtiyacı duyduğum da orayı kopyalayıp boş bir kanalda hizalıyorum ve o kanala rewerb +delay veriyorum )

ALE-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
    MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    ...----Herşeyin bir Sebebi Var----...

Alıntı EsbaB Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eğer doğru anladıysam Sen sadece sorunlu olan yere müdahale etmek istiyorsun...

Bunun için otomasyon kullanabileceğin yazılmış ama şahsen henüz uygulayamadım
    ( itiraf etmem gerekirse bende uzun yoldan yapıyorum, yani bazen bazı kelimelere tekrarlatma ihtiyacı duyduğum da orayı kopyalayıp boş bir kanalda hizalıyorum ve o kanala rewerb +delay veriyorum )

ALE-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    kafamda oturmayan şeyler var abi yani otomasyon vokal çalarken eq üzerindeki müdahele edilip yapılabiliyor dimi abi hepsine aynı eq uygulamanın yeterli olmadığı zamanlarda ama peki uğur abi ezber ve hazırı seven biri değil ki neden sadece audio 5 e uygulaman yeterli olacaktır dedi ki yani 2 kere kayıt edili vokalde ilk 4 satırda x frekans arızalı olup 2. kayıttaki 4. satırdaki aynı x frekans arızalı olmayabilir yanlış mı biliyorum abi ben

Hiphop Türevlerinde parça parça kayıt ediliyor 64 satır yani 16 kıtalık bir şarkı yaptım düşüncem şeydi her kıtaya farklı eq ayarlamak böylece hepsini aynı hissiyatta okuyamayıp farklı cümleleri kullandığım için böyle düşüncem vardı ama tekrar tekrar okuyunca anladım yapmam gereken vokali startlayıp 64 satır akarken eq ıda açıp ayarlamam mış şimdi daha net anladım

Konu abdullahatalan tarafından (07 Haziran 2016 Saat 01:56 ) değiştirilmiştir.

Dostum aynı tarzda seslendirilen vokalleri tek kanalda topla, mix yaparken en pes okunan bölümden başlayarak döngüye alıp eq ayarını yaptıktan sonra, döngü bölümünü ikinci parçaya doğru kaydır, eq müdahalesine burada da devam et, bu şekilde tamamla. bir vokalin karakterindeki arızalar oktav değişse bile genelde sabit kalır, sibiliantlar, boomy dediğimiz uğultu yapan low-mid bölgesi vs. Buna takılana kadar çok yer var daha merak etme ses seviyelerini de mutlaka otomasyonla ya da gain ayarı ile dengele ama, yoksa yaptığın compressor uygulaması bölümden bölüme geçişte farklı sonuçlar verip saçmalayabilir.

abdullahatalan, EsbaB Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770